Co zawiera wniosek o zatwierdzenie lub wpis do rejestru zakładów?
REKLAMA
REKLAMA
Podmioty, które prowadzą działalność na rynku spożywczym lub zajmują się materiałami i wyrobami do kontaktu z żywnością mają obowiązek, na podstawie ustawy z 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności, złożenia wniosku o zatwierdzenie zakładu bądź wpis do rejestru zakładów. Przyjęte przez ustawodawcę rozwiązania mają na celu zwiększenie kontroli nad higieną i prawidłowościami w krajowym przemyśle spożywczym.
REKLAMA
Firmy mają złożyć pisemny wniosek najpóźniej na 14 dni przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. Jak taki dokument wygląda? Sporządzany jest według wzoru, którego najważniejsze elementy zostały określone w ustawie.
Polecamy: Jakie obowiązki wiążą się z prowadzeniem firmy w domu?
Zgodnie z przepisami wniosek powinien zawierać następujące elementy:
- imię i nazwisko, a także numer PESEL wnioskodawcy;
- jego miejsce zamieszkania i adres;
- możliwe jest także podanie nazwy, siedziby, adresu wnioskodawcy, numeru REGON oraz numeru identyfikacji podatkowej;
- określenie rodzaju oraz zakresu działalności w zakładzie (także rodzaju żywności będącej w przyszłości przedmiotem produkcji lub obrotu);
- oznaczeni lokalizacji zakładu lub miejsca prowadzenia działalności.
Wniosek musi zawierać szereg załączników. Do niezbędnych należą:
- odpis z KRS-u bądź zaświadczenie o wpisie do EDG (o ile wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą);
- zaświadczenie o wpisie do ewidencji gospodarstw rolnych, które zawiera numer identyfikacyjny (dotyczy to podmiotów działających na rynku spożywczym w zakresie produkcji pierwotnej lub dostaw bezpośrednich);
- wykaz urządzeń (typ, nazwa producenta, rok produkcji, data uruchomienia) w przypadku zgłoszenia urządzeń dystrybucyjnych.
Firmy muszą pamiętać również, że zmiana danych powoduje powstanie obowiązku ponownego wystąpienia z wnioskiem (w terminie 30 dni od powstania zmiany) o dokonanie zmian w rejestrze. Tak jak poprzednio wymagana jest forma pisemna oparta na wzorze, którego elementy zostały wskazane wyżej.
Polecamy: Jak założyć własną firmę
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.