REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie obowiązki wiążą się z prowadzeniem firmy w domu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Milewski Marcin
Prowadzenie firmy i obowiązki z tym związane.
Prowadzenie firmy i obowiązki z tym związane.

REKLAMA

REKLAMA

Działalność gospodarcza prowadzona w domu to w dobie Internetu i e-sklepów coraz bardziej popularne zjawisko. Oprócz przywilejów wiążą się z nim jednak również obciążenia. Jakie? Przeczytaj.

WRozpoczynając działalność gospodarczą w domu ciąży na przedsiębiorcach obowiązek podania tej informacji podczas wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Wiąże się to z koniecznością podania siedziby przedsięwzięcia. Warto więc zastanowić się wcześniej na co tak naprawdę się decydujemy, gdy biznes wprowadzamy w bramy naszej posiadłości.

REKLAMA

Pracownikiem być

Wiele osób ceni sobie niezależność oraz umiejętność oszczędzania czasu. Firma w domu zdaje się być idealnym rozwiązaniem, do czasu. Decyzja o zatrudnieniu pracownika otwiera drzwi naszej własności dla Inspekcji Pracy.

Na przedsiębiorcy ciąży obowiązek poinformowania na piśmie w ciągu 30 dni od daty zatrudnienia właściwego inspektora pracy Państwowej Inspekcji Pracy. Dodatkowo niezbędna okazuje się informacja mówiąca o przyjętych rozwiązaniach dotyczących higieny i bezpieczeństwa pracy. To nie koniec.

Sanepid w salonie

O miejscu prowadzonej działalności, jej rodzaju, a także liczbie zatrudnionych pracowników oraz o zakresie naszych biznesowych poczynań poinformować musimy również właściwego państwowego inspektora sanitarnego. Miejscem właściwym do zgłoszenia będzie Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.

Nasz dom zakładem pracy

Domownik przedsiębiorca nie może zapomnieć także o najważniejszym – prawidłowym podejściu do pracowników. Zarówno ściany, podłogi, okna, a także dodatkowe elementy wyposażenia muszą odpowiadać surowym wymaganiom odnoszącym się do warunków pracy na terenie zakładu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jakie obowiązki i ograniczenia nałożone są na przedsiębiorcę

Warunki pracy

Pracownicy muszą mieć zapewnione również odpowiednie wyposażenie wnętrz, oświetlenie, miejsce pracy (np. monitory w odpowiedniej odległości od siebie, odsunięte jeden od drugiego o 80 cm, właściwe krzesełka, odpowiednie biurka).

Obecność butelki wody podczas kontroli, również ma wpływ na finanse przedsiębiorcy, ponieważ może stać się przyczyną wystawienia mandatu.

Decydując się na prowadzenie działalności w domu nie możemy zapominać o tym, że stajemy się przedsiębiorcami jak każdy inny. Nasza posiadłość podlegać będzie regulacjom odnoszącym się do najmowanych lokali. Czy warto? Zadecyduj sam.

Polecamy: Czy firma w domu się opłaca

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

REKLAMA

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

REKLAMA

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA