Jak funkcjonują zamówienia publiczne w Danii
REKLAMA
REKLAMA
Dyrektywa 2004/18/EC i 2004/17/EC z 31.03.2004r. zostały w pełni implementowane rozporządzeniami nr 937 i 936 z dnia 16.09.2004, które weszły w życie od 1 stycznia 2005r.
REKLAMA
Organem rządowym odpowiedzialnym za stosowanie oraz przestrzeganie procedur przetargowych oraz udzielanie pomocy firmom duńskim w tym zakresie jest Duńska Agencja Konkurencji (Danish Competition Authority – www.ks.dk).
REKLAMA
Agencja, wychodząc naprzeciw potrzebom duńskich firm i instytucji, napotykających trudności w praktycznym zastosowaniu przepisów prawnych dotyczących zamówień publicznych i przetargów, opracowała specjalny przewodnik, zawierający omówienie i interpretację przepisów, jak również konkretne wskazówki i wzory dotyczące organizacji przetargu – „Przetargi krok po kroku”, zamieszczone na stronie internetowej Agencji.
Uruchomiła ona również szybką telefoniczną/mailową linię pomocową – Procurement Hotline, umożliwiającą natychmiastowe uzyskanie odpowiedzi i wyjaśnień w sprawach dotyczących przetargów.
Duńskie regulacje prawne wyszczególniają dwa podstawowe rodzaje przetargów:
- budowlano – inżynieryjne
- dotyczące zakupu towarów i usług.
Przetargi budowlano - inżynieryjne o wartości powyżej 44 mln DKK podlegają unijnym procedurom przetargowym, zaś o wartości od 500 tys. DKK do 44 mln DKK są przedmiotem duńskich regulacji narodowych. Przetargi dot. zakupu towarów i usług o wartości powyżej 1 mln DKK /w przypadku inwestorów sektora państwowego/ oraz powyżej 1,7 mln DKK /w przypadku inwestorów sektora regionalnego lub lokalnego/ podlegają unijnym regulacjom prawnym dot. przetargów publicznych. Przetargi usługowo – handlowe o wartości od 500 tys. DKK do 1,0/1,7 mln DKK podlegają duńskim regulacjom narodowym.
Polecamy: Jak założyć firmę w Norwegii
REKLAMA
Duńskie regulacje narodowe ujęte są w Ustawie o procedurach przetargowych dotyczących kontraktów na prace publiczne nr 338 z 18.05.2005r., która weszła w życie we wrześniu 2005r. Przepisy szczegółowe zawiera Rozporządzenie Ministra Gospodarki nr 817 z dnia 23.08.2005r.oraz Zarządzenie nr 1410 z dnia 17.12.2007r.
Zarządzenie to wprowadza obowiązek publicznego ogłaszania zakupów towarów i usług o wartości powyżej 500.000 DKK. Ma ono również zastosowanie do zamówień na projekty i prace budowlano – inżynieryjne o wartości powyżej 3 mln DKK, czyli poniżej progu dla unijnych procedur przetargowych.
Zarządzenie nie precyzuje, gdzie mają być umieszczane ogłoszenia o zakupie towarów i usług. Może to być strona internetowa Agencji (udbudsavisen.dk), strony poszczególnych gmin (kommune), prasa codzienna i regionalna. Ważne jest, aby był zapewniony dostęp do tych informacji dla wszystkich potencjalnych dostawców krajowych oraz pochodzących z krajów członkowskich UE.
Polecamy: Jak założyc firmę w Irlandii
Artykuł jest fragmentem "Poradnika dla polskiego przedsiębiorcy" autorstwa Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kopenhadze.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.