| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jak zarejestrować firmę w Norwegii

Jak zarejestrować firmę w Norwegii

Rozpoczęcie działalności gospodarczej w Norwegii z uwagi na coraz większe zainteresowanie jest stosunkowo pozbawione formalności. Jak założyć firmę w kraju wysokich zarobków?

Rozpoczęcie jakiejkolwiek działalności gospodarczej w Norwegii wymaga rejestracji w Centralnym Rejestrze Koordynacyjnym dla Podmiotów Prawnych - Enhetsregisteret. Rejestracja w Enhetsregisteret jest darmowa.

Wystarczy wypełnić część I Zintegrowanego Wniosku Rejestracyjny - Samordnet registermelding i załączyć odpowiednie dokumenty, jeśli są wymagane. Wniosek rejestracyjny dostępny jest na stronie Brønnøysundregistrene. Wypełniony wniosek należy przesłać do Brønnøysundregistrene, Enhetsregisteret, 8910 Brønnøysund

Po dokonaniu rejestracji w Enhetsregisteret zostaje przydzielony 9-cio cyfrowy numer organizacyjny, którego należy używać na wszystkich dokumentach firmowanych oraz w kontaktach z poszczególnymi władzami. Bez numeru organizacyjnego nie można otworzyć konta firmowego w banku ani zatrudniać pracowników.

Polecamy: Jak prowadzić działalność na własny rachunek w Norwegii

Zintegrowany Wniosek Rejestracyjny może być wykorzystany do zarejestrowania się (o ile jest to wymagane) w innych rejestrach, które są powiązane z Centralnym Rejestrem Koordynacyjnym. Te rejestry to:

• Rejestr Pracodawców i Pracobiorców - NAV - AA Registeret
• Rejestr Przedsiębiorstw - Foretaksregisteret
• Rejestr Podatników VAT - Merverdiavgiftsmanntallet
• Rejestr Firm i Przedsiębiorstw Norweskiego Biura Statystycznego - Statistisk sentralbyrås Bedrifts- og foretaksregister
• Rejestr Fundacji - Stiftelsesregisteret
• Rejestr Spółek z o.o. Norweskiego Dyrektoriatu ds. Podatków - Skattemanntallet for etterskudds¬pliktige.

Zintegrowany Wniosek Rejestracyjny zawiera informacje nt. obowiązku lub możliwości rejestracji danego podmiotu w poszczególnych rejestrach. Przewodnik zawierający praktyczne informacje dot. wypełniania wniosku jest dostępny na stronie Brønnøysundregistrene.

Przykładowo obowiązek zgłoszenia się do Rejestru Podatników VAT powstaje, gdy obrót przekroczy 50 000 NOK w ciągu 12 miesięcy. W przypadku oddziałów firm zagranicznych / zagranicznych usługodawców, którzy nie mają stałej siedziby, rejestracja dla potrzeb rozliczenia podatku VAT powinna obywać się za pośrednictwem norweskiego przedstawiciela ( osoba bądź firma mająca stałą siedzibę w Norwegii) .

Polecamy: Jak utworzyć filię małej firmy w Norwegii

W Foretakregistret obowiązek rejestracji mają wszystkie norweskie i zagraniczne przedsiębiorstwa działające w Norwegii. Wyjątek od tej zasady dotyczy jedynie firm jednoosobowych (norweskich), które zatrudniają mniej niż 5 pracowników lub nie zajmują się odsprzedażą towarów. Rejestrację w Foretakregisteret jest płatna - 6000 NOK, jeśli dokonywana jest w formie papierowej lub 5000 NOK, jeśli w formie elektronicznej.

Zintegrowany Wniosek Rejestracyjny można wykorzystywać również do zgłaszania wszelkich zmian związanych z prowadzeniem działalności.

W ramach współpracy rejestry wymieniają się informacjami o wszelkich wprowadzonych zmianach dotyczących poszczególnych zarejestrowanych podmiotów. Dlatego też nie ma konieczności składania oddzielnych wniosków w poszczególnych rejestrach.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »