Jak założyć firmę w Danii – VAT i akcyza
REKLAMA
REKLAMA
Transakcje eksportowe nie są obciążone podatkiem VAT. Niektóre transakcje były dotychczas wyłączone z opodatkowania VAT, a mianowicie: obrót nieruchomościami, operacje finansowe, działalność ubezpieczeniowa, kultura i sztuka, transport osób, usługi biur podróży, opieka medyczna i oświata. Wraz z reformą podatkową, począwszy od 2011 r. usługi biur turystycznych, obrót nieruchomościami oraz administrowanie nimi będą objęte podatkiem VAT.
REKLAMA
REKLAMA
Wszystkie duńskie firmy, łącznie z oddziałami i przedstawicielstwami firm zagranicznych, dostarczające towary i usługi podlegające podatkowi VAT oraz realizujące roczny obrót o wartości ponad 50.000 DKK, są zobowiązane dokonać wpisu w rejestrze podatkowym i posiadać numer VAT.
Stan prawny na dzień 1 stycznia 2010 roku nie przewiduje minimalnej wartość obrotu firm zagranicznych dla potrzeb rejestracji jako płatnik VAT – oznacza to obowiązek rejestracji VAT wraz z dokonaniem pierwszej transakcji podlegającej podatkowi od towarów i usług w Danii. Na towary i usługi eksportowane, które podlegają obowiązkowi VAT, stawka jest równa 0%.
Polecamy: Jak założyć firmę w Norwegii
Oznacza to w praktyce, iż nie należy naliczać VAT przy ich sprzedaży, ale nabywca zachowuje prawo do redukcji VAT przy nabywaniu tych towarów i usług. Firmy nie posiadające w Danii numeru VAT mogą aplikować o zwrot podatku stosownie do VIII oraz XIII Dyrektywy UE.
Akcyza
REKLAMA
Akcyza (duń. punktafgift) dotyczy w różnej wysokości zależnie od towaru, nakładana jest m.in. na: piwo, wino, mocne alkohole, wodę mineralną, tytoń, czekoladę, kawę, herbatę, lody, oraz paliwa. Płatność podatku akcyzowego staje się wymagalna z chwilą sprzedaży towaru końcowemu nabywcy. Ponadto, podatek akcyzowy jest nakładany na olej opałowy, gaz, węgiel, energię elektryczną, w połączeniu z podatkiem od dwutlenku węgla. Podatki te mogą być częściowo odzyskiwane przez firmy.
Od podatku akcyzowego zwolniono określoną grupę specjalnych produktów ropopochodnych, używanych w przemyśle m.in. do produkcji farb oraz lakierów. Produkty takie są objęte rejestracją i kontrolą zgodnie z przepisami podatkowymi dot. produktów ropopochodnych.
Polecamy: Jak założyc firmę w Irlandii
Artykuł jest fragmentem "Poradnika dla polskiego przedsiębiorcy" autorstwa Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kopenhadze.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.