Jak funkcjonuje system bankowy w Danii
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Dania jest jednym z niewielu krajów Unii Europejskiej, które w narodowym referendum odmówiły przystąpienia do unii monetarnej. W związku z tym, z dniem 1 stycznia 2002 roku, kiedy w większości krajów Unii Europejskiej wprowadzono euro, Dania pozostała przy swojej starej walucie. System bankowy w Danii wywodzi się z rozwiniętego jeszcze w XIX wieku systemu banków spółdzielczych, który z upływem czasu podlegał licznym przekształceniom i koncentracji. Pomimo, iż w Danii funkcjonuje obecnie ponad 190 banków i instytucji finansowych, koncentracja na rynku usług bankowych jest bardzo duża.
Charakterystyczną cechą duńskiego systemu bankowego jest duże znaczenie banków hipotecznych. W całości aktywów banków i instytucji finansowych ok. 40% przypada na klasyczną działalność bankową, 30% to działalność związana z kredytami hipotecznymi, 19% to ubezpieczenia na życie i fundusze emerytalne, pozostałe to inna działalność ubezpieczeniowa.
Polecamy: Jak założyć firmę w Norwegii
REKLAMA
Oficjalną walutą Danii jest duńska korona (DKK). Działalność sektora bankowego w Danii jest regulowana ustawą o bankowości (Banking Act). Ustawa definiuje krajowe i zagraniczne podmioty gospodarcze korzystające z usług bankowych. Podmiot krajowy prawa bankowego to firma posiadająca siedzibę lub efektywnie zarządzana na terytorium Danii, zaś podmiot zagraniczny to firma umiejscowiona poza terytorium Danii.
Krajowe podmioty prawa bankowego mogą otwierać i posiadać konta bankowe w walucie krajowej oraz zagranicznej w Danii i za granicą. Zasoby kont bankowych w walucie krajowej są w całości wymienialne na waluty zagraniczne.
Zagraniczne podmioty także mogą posiadać konta w bankach duńskich w walucie duńskiej lub zagranicznej. Nie istnieją prawne lub administracyjne ograniczenia dla podmiotów zagranicznych w dostępie do usług duńskiego sektora bankowego. Wwóz lub wywóz z Danii pieniędzy lub papierów wartościowych, o wartości przewyższającej 15.000 euro, podlega obowiązkowemu zgłoszeniu.
Wszystkie transakcje między podmiotami krajowymi i zagranicznymi, otwarcie rachunków za granicą oraz wszelkie płatności otrzymane lub dokonane przez podmioty krajowe muszą być zgłaszane do Narodowego Banku Danii, dla potrzeb bieżącej analizy bilansu płatniczego kraju.
Polecamy: Jak założyć firmę w Irlandii
Artykuł jest fragmentem "Poradnika dla polskiego przedsiębiorcy" autorstwa Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kopenhadze.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.