Jak rozliczyć PIT w Danii
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Podatek od dochodów osób fizycznych składa się z dwóch części:
– liniowego podatku municypalnego płaconego na rzecz władz lokalnych, zróżnicowanego w zależności od regionu
– jego średnia stawka wynosi ok. 25,% (średnia stawka podatku municypalnego to 24,09%, natomiast średnia stawka podatku kościelnego to 0,73%);
– progresywnego podatku płaconego na rzecz skarbu państwa, którego stawka jest uzależniona od wartości uzyskiwanego dochodu:
• 3,67% dla dochodów wyższych od kwoty wolnej od podatku 42.900,- DKK, powiększonych o dochody od kapitału;
• dodatkowo 15% dla dochodów wyższych od kwoty 389.900,- DKK, powiększonych o dochody od kapitału.
Polecamy: Jak założyć firmę w Norwegii
REKLAMA
Ponadto od dochodów osób fizycznych pobierany jest podatek w wysokości 8% na rzecz funduszu zatrudnienia oraz 8% składka na ubezpieczenie zdrowotne. Dochody osób fizycznych mogą być obciążone podatkami do poziomu 51,5% ustalonego jako maksymalny. Na każdy okres podatkowy ustalana jest kwota wolna od podatku oraz maksymalny pułap obciążeń podatkowych.
Pracownicy zagraniczni nie posiadający stałego miejsca pracy lub nie przebywający w Danii przez okres dłuższy niż 6 miesięcy, są zobowiązani do opodatkowania dochodów uzyskiwanych tylko w Danii. Natomiast pracownicy zagraniczni przebywający w Danii ponad 6 miesięcy podlegają duńskiemu obowiązkowi podatkowemu.
Przy spełnieniu określonych w ustawie warunków pracownicy zagraniczni zatrudnieni czasowo w Danii mogą opodatkować uzyskiwane dochodowy wg liniowej stawki 25%, jednak wówczas nie mają zastosowania dopuszczalne odpisy od podstawy opodatkowania.
Obowiązująca stawka 8% podatku od dochodu na fundusz zatrudnienia ma zastosowanie wobec wszystkich pracowników zagranicznych w Danii.
W Danii pobierany jest ponadto podatek od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Jest on ukształtowany na poziomie 28% od dochodów z dywidend do wysokości 48.300 DKK (od 2012 r. – 27%) oraz 42% do wysokości 106.100 DKK. Począwszy od dnia 1 stycznia 2010 r. zlikwidowany został trzeci, najwyższy 45% próg podatkowy.
Polecamy: Jak założyć firmę w Irlandii
Artykuł jest fragmentem "Poradnika dla polskiego przedsiębiorcy" autorstwa Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kopenhadze.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.