REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwyżka na rynkach finansowych a surowce

REKLAMA

REKLAMA

Widoczna na rynkach finansowych hossa jest coraz ściślej związana z rynkiem surowców. Ostatnio obserwujemy podwyżki cen towarów, co pozwoliło na niemalże całkowite odrobienie strat, poniesionych w II dekadzie listopada. Rynek surowców nadal ma przed sobą możliwość wzrostu.

REKLAMA

Indeks CRB osiągnął przeszło 317 pkt, a można oczekiwać jego dotarcia przynajmniej w okolice 350 pkt. To tworzy perspektywę na ponad 10-proc. zwyżkę. W podobnym miejscu, co rynek surowców, znalazł się globalny indeks cen akcji. On również odrobił straty z II i III dekady listopada. Rynek towarów umocnił się względem rynków akcji od maja. W ramach tego zjawiska nie przekroczył jeszcze maksimów mocy, odnotowanych w minionym miesiącu. Jeśli tak się stanie, otrzymamy ostateczny dowód na to, że środek ciężkości hossy na rynkach finansowych przesunął się w stronę surowców.

REKLAMA

Taki scenariusz na dłuższą metę niósłby ze sobą nowe zagrożenia. Chodzi o nasilającą się presję inflacyjną. Jest ona szczególnie niebezpieczna dla rynków wschodzących, na których towary podstawowe odgrywają większą rolę niż na rynkach rozwiniętych. Zresztą część emerging markets ma już teraz problemy z nadmierną inflacją. Najlepszym przykładem są tu Chiny, podejmujące działania, mające na celu stłumienie wzrostu cen w gospodarce.

Dowiedz się także: Czy funduszom udało się zarobić na rynku nieruchomości w 2010 roku?

Problemy z inflacją na rynkach wschodzących byłyby następstwem zwyżki na rynkach surowców i rosnących notowań towarów.

Dziś poznaliśmy wysokość stóp procentowych w Australii. Pozostaną one na niezmienionym poziomie. Podobnej decyzji oczekuje się od Banku Kanady.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Budżet domowy

Rynki nieruchomości w Niemczech i Nowej Zelandii

REKLAMA

Dobra wiadomość napłynęła z niemieckiego rynku budowlanego. Listopadowy indeks PMI, obrazujący aktywność w tym sektorze, poszedł w górę z 51,7 pkt. w ubiegłym miesiącu do 53,8 pkt. Był to najwyższy odczyt od lutego 2008 r. To jednocześnie dopiero drugi miesiąc, w którym wskaźnik znajduje się ponad barierą 50 pkt, oddzielającą rozwój od regresu w branży. Do poprawy sytuacji przyczyniły się wszystkie trzy segmenty rynku. Aktywność przedsiębiorstw pobiła rekord z marca 2007 r.

W budownictwie mieszkaniowym oraz infrastrukturalnym progres był bardziej umiarkowany. Tempo wzrostu cen domów w Nowej Zelandii spadło do najniższego od 13 miesięcy poziomu, który w listopadzie wyniósł zaledwie 0,3%. Miesiąc wcześniej zwyżka sięgała 1,1%. Dynamika wzrostu obniża się od marca. Przyczyn osłabienia można szukać w pogarszających się nastrojach wśród konsumentów. Ich zaufanie jest najniższe od 14 miesięcy. Zwiększa się również liczba nieruchomości na sprzedaż.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

By uciec przed komornikiem, płacą pod stołem. Ale czy tylko dlatego. Gdzie najczęściej pracuje się na czarno, czym to grozi

Wypłacanie wynagrodzenia pod stołem,  w celu ukrycia dochodów pracownika i uniemożliwienia egzekucji komorniczej wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jednak praktyka ta wciąż jest stosowana. Takie działania naruszają przepisy prawa pracy, podatkowego i karnego, a także zagrażają reputacji i stabilności firmy. Jakie są skutki prawne i biznesowe, potencjalne zagrożenia tego typu działań.

REKLAMA

Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

REKLAMA

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jakie benefity dla pracowników oferują najczęściej małe i średnie firmy?

Ubezpieczenie na życie, spotkania integracyjne i prywatna opieka medyczna to trzy najczęstsze benefity oferowane pracownikom w sektorze MŚP. Choć ponad 90% firm w tej kategorii zapewnia świadczenia pozapłacowe, ich zakres wciąż odbiega od tego, co oferują duże przedsiębiorstwa. Jakie benefity są dostępne dla zatrudnionych w małych i średnich firmach?

REKLAMA