Czy można prowadzić sprzedaż wysyłkową bez kasy fiskalnej?
REKLAMA
REKLAMA
Przez sprzedaż wysyłkową należy rozumieć sprzedaż towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium jednego państwa członkowskiego Unii Europejskiej (np. z Polski) na terytorium innego państwa członkowskiego przez podatnika VAT na rzecz firm nie mających obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego podatku VAT lub osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej,
REKLAMA
Kiedy zatem przedsiębiorca sprzedający towary w systemie wysyłkowym będzie zwolniony z użycia kasy fiskalnej?
Kasa dla wybranych
REKLAMA
Wtedy, gdy zapłata za przesłany towar nastąpi za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, pod warunkiem jednak, że z dokumentacji transakcji jednoznacznie wynika, jakiego dokładnie towaru dotyczyła zapłata.
Dokumentacja transakcji obejmuje specjalną ewidencję dowodów zapłaty, na podstawie której można ustalić dane osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego, na rzecz których dokonano wysyłki towarów oraz innych dowodów.
Polecamy: Czym jest wynajem średnioterminowy?
Zwolnienie dla wybranych
Zwolnienie nie obejmuje jednak wszystkich towarów sprzedawanych w systemie wysyłkowym, w tym między innymi sprzedaży: części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników, sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, sprzętu fotograficznego (z wyłączeniem części i akcesoriów), nagranych płyt CD, DVD, kaset wideo, dyskietek, kart pamieci i kartridży, wyrobów tytoniowych oraz napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 procent.
W sytuacji, gdy firma zajmująca się sprzedażą wysyłkową na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej będzie miała obowiązek stosowania kasy fiskalnej, nabywcy towaru należy wydać paragon (fakturę VAT wystawia się na żądanie nabywcy).
Polecamy: serwis Zakładam firmę
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2009 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2009 r. nr 224, poz. 1797);
- ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm.).
Autor: Iwona Cackowska, księgowa Tax Care
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.