reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Czy Polacy są przedsiębiorczy?

Czy Polacy są przedsiębiorczy?

Polacy posiadają żyłkę do interesów i są ludźmi przedsiębiorczymi – wynika z przeprowadzonego badania Eurobarometru „Przedsiębiorczość w Europie i poza nią”. Polska jest jednym z państw, które charakteryzuje się znaczną dynamiką powstawania nowych firm.

Biznes to biznes

2009 rok przyniósł powstanie na rynku prawie 350 tys. nowych firm, z czego aż 99% stanowiły mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 9 osób. Porównując ten stan do roku 2004 jest to wzrost aż o 70%.

Dla Polaków własny biznes jest marzeniem i sposobem na życiową realizację. 71% rodaków ceni niezależność oraz możliwość samorealizacji. Jednocześnie 32% badanych wierzy, ze własna firma oznacza wyższe wynagrodzenie, a także swobodę wyboru miejsca i ram czasowych pracy – wynika z odpowiedzi ankietowanych Eurobarometru.

Do najbardziej przedsiębiorczych należą mieszkańcy województwa mazowieckiego. Działa w nim aż 17% małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Nie gorzej radzą sobie Wielkopolanie i Ślązacy, którzy stanowią po 12% MŚP.

Polecamy: serwis Zakładam firmę

Najmniejszą proporcjonalnie liczbę przedsiębiorców znajdziemy w woj. lubuskim, opolskim, podlaskim, świętokrzyskim, oraz warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim, w których zlokalizowane są jedynie po 2-3% polskich MŚP.

Koniunktura?

Przygotowywane przez Główny Urząd Statystyczny raporty wskazują obecnie na rosnącą koniunkturę gospodarczą np. w sektorze handlu i budownictwa. Podczas gdy ogólna ocena koniunktury wynosi w handlu plus 3 a w budownictwie plus 5, to bardziej pesymistyczne opinie o sytuacji gospodarczej zgłaszają jednostki mikro (o liczbie pracujących do 9 osób).

Do najcięższych do przezwyciężenia trudności wskazywanych przez przedsiębiorców należą bariery odnoszące się do konkurencji na rynku (59% dla budownictwa i 56% dla handlu) oraz niedostatecznego popytu (42% w budownictwie i 46% w handlu).

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Źródło: raporty GUS „Koniunktura gospodarcza handel lipiec 2010” i „Koniunktura gospodarcza budownictwo sierpień 2010”

Autor: Oferia

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama