Dlaczego firmy obdarowują pracowników przed świętami?
REKLAMA
REKLAMA
Można powiedzieć, iż w większości firmach stało się już standardem, to że wraz z nadchodzącymi świętami pracodawca przybiera postać Mikołaja i obdarowuje swoich pracowników paczkami okolicznościowymi. To, jak obszerna będzie paczka zależy od naszej pozycji oraz „świątecznego budżetu” firmy. Przeważnie najpopularniejszymi formami podarunków są bony zakupowe, czy paczki ze słodyczami dla dzieci, ale nierzadko możemy natrafić dużo droższe i bardziej wyrafinowane prezenty. Jednak niezależnie od rodzaju podarunku ważne jest, to że nigdy nie przybiera on formy gotówki. Dlaczego?
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiedź jest bardzo prosta, jednak by móc w pełni ją zrozumieć należy najpierw uświadomić sobie cel tego typu działalności. Każda akcja obdarowywania pracowników, choć z finansowego punktu widzenia firmy nie do końca opłacalna zwraca się w dłuższym horyzoncie czasowym w postaci utrzymania personelu na swoich stanowiskach.
Wiadomo, że firmę tworzą ludzie i nawet najlepsze przedsiębiorstwo nie miało by prawa bytu, gdyby nie jego pracownicy. W związku z tym firmy wpadły na pomysł obdarowywania swoich pracowników różnego rodzaju prezentami, które mają na celu zwiększenie swojej atrakcyjności w ich oczach oraz przywiązania ich do siebie.
Polecamy: Jak założyć własną firmę
Również forma bezgotówkowa nie jest tu przypadkiem. Wręczanie pieniędzy w niektórych kręgach może się źle kojarzyć np. z łapówką. W związku z tym, by uniknąć tego typu skojarzeń i zabezpieczyć się przed pojawieniem się niemiłej atmosfery powszechnie stosuje się niepisaną zasadę prezentów bezgotówkowych. Dzięki temu pracodawca jest spokojny o to, że zostanie odpowiednio zrozumiany i zrealizuje swój założony cel, a pracownik z czystym sumieniem będzie mógł cieszyć się otrzymanym podarunkiem. Poza tym liczy się także symbolika.
Należy pamiętać, że to prezenty z okazji świąt Bożego Narodzenia. Jak byśmy się poczuli znajdując pod choinką kopertę z pieniędzmi? Można powiedzieć, że wszystko zależy od zawartości, ale pomimo tego nie zapominajmy, że jest jeszcze coś takiego jak tradycja.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.