reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > UOKiK skontrolował gry na komórki

UOKiK skontrolował gry na komórki

Operatorzy oraz właściciele firm świadczących usługi przez telefon komórkowy naruszają prawa osób korzystających z tych urządzeń. UOKiK skontrolował w 2010 roku 19 podmiotów trudniących się sprzedażą gier, tapet i dzwonków za pośrednictwem internetu.

Wśród najczęstszych niezgodnych z prawem praktyk stosowanych przez operatorów należy, nieujawnienie informacji o zasięgu internetu bezprzewodowego czy zmianach cennika lub regulaminu umowy. Operatorzy równie często dopuszczają się nakładania kar za przedwczesne wypowiadanie umowy lub naliczanie odsetki za rachunki, które nie zostały dostarczone do abonenta. Aktualnie sprawdzane są również reklamy i materiały promocyjne jakie operator często wysyła swoim klientom. Istnieje podejrzenie, że ich treść nie jest zgodna z prawdą.

Przedsiębiorcy naruszają także prawo prowadząc niezgodne z przepisami loterie,gry SMS, a także sprzedając tapety, dzwonki i gry przeznaczone do wykorzystania w telefonach komórkowych. Coraz większa liczba klientów składa skargi do Urzędu Ochrony Konsumenta i Konkurencji. Ten jednak może rozpatrywać tylko te sprawy, które naruszają zbiorowy interes konsumentów, nie zaś indywidualnych podmiotów.

Polecamy: Naruszanie zbiorowych interesów konsumentów

W bieżącym roku urząd skontrolował dziewiętnaście stron internetowych zajmujących się sprzedażą tapet, dzwonków i gier na telefon komórkowy. Następnie wszczął postępowania przeciwko sześciu przedsiębiorcom, którzy dopuścili się nieuczciwych praktyk podczas sprzedaży swoich produktów. UOKiK miał również zastrzeżenia co do czterech polskich największych operatorów.

Dotyczyły one głównie proponowanych ofert, treści umów, zasad reklamowanych promocji.
Okazuje się jednak, że wachlarz nieuczciwych praktyk stosowanych w odniesieniu do właścicieli telefonów komórkowych jest znacznie szerszy. Pojawiają się takie problemy jak brak zasięgu Internatu bezprzewodowego, czy niedostarczanie rachunków na czas a tym samym bezpodstawne naliczanie odsetek.

Źródło: UOKiK/opracowała Anna Kurek

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama