reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Prawo konkurencji > Czym są koncentracje przedsiębiorców i dlaczego są kontrolowane

Czym są koncentracje przedsiębiorców i dlaczego są kontrolowane

Prawo konkurencji oprócz przeciwdziałania praktykom ograniczającym konkurencję obejmuje także przeciwdziałanie antykonkurencyjnym koncentracjom przedsiębiorców i ich związków. Na czym to polega?

Czym jest koncentracja?

Koncentracja to działanie gospodarcze, polegające na przejęciu aktywów i pasywów przedsiębiorców, biorących w niej udział. W praktyce koncentracja przynosi trwałą zmianę w kontroli zainteresowanych przedsiębiorstw. Może być to zatem:

  1.  Fuzja – czyli połączenie dwóch lub więcej przedsiębiorstw;
  2.  Przejęcie przedsiębiorstwa – czyli uzyskanie faktycznej kontroli nad przedsiębiorstwem poprzez nabycie lub objęcie jego akcji, udziałów, papierów wartościowych itp.;
  3.  Joint venture - utworzenie przez przedsiębiorców innego, wspólnego przedsiębiorstwa;
  4.  Nabycia przez przedsiębiorcę części mienia innego przedsiębiorcy (całości lub części przedsiębiorstwa).

Koncentracje przedsiębiorców mogą przybrać formę horyzontalną (między przedsiębiorcami, działającymi na tym samym rynku właściwym) albo wertykalną (między przedsiębiorcami, działającymi na różnych rynkach, ale mogące wywołać skutek na rynkach szczebla niższego lub wyższego) albo konglomeratową (między przedsiębiorcami działającymi na różnych rynkach, ale mogące wywołać na obu lub na jednym z nich negatywny skutek).

Przeczytaj także: Czym jest rynek właściwy

Dlaczego kontrola?

Przejęcie kontroli nad innym przedsiębiorstwem może doprowadzić do powstania monopolu na danym rynku właściwym, natomiast monopol może doprowadzić m. in. do nadużywania pozycji dominującej.

Polecamy serwis: Zakładam firmę

Dlatego też jednym z celów Urzędu Konkurencji i Konsumentów jest zapobieganie antykonkurencyjnym koncentracjom przedsiębiorców. W myśl tego założenia każda większa koncentracja jest kontrolowana przez UOKiK.

Na czym polega kontrola?

Przedsiębiorcy, którzy decydują się na dokonanie koncentracji powinni zgłosić taki zamiar Prezesowi UOKiK oraz udzielić wszelkich niezbędnych wyjaśnień w tym zakresie. Ten, na podstawie podanych przez przedsiębiorcę informacji, ustala, czy koncentracja doprowadzi do powstania lub umocnienia pozycji dominującej oraz jaki będzie miała wpływ na konkurencję.

W tym trybie Prezes UOKiK może wydać zgodę na koncentrację, warunkową zgodę lub odmowę.

Ostatnio Prezes UOKiK wydał warunkową zgodę na przejęcie warszawskich centrów handlowych – Arkadii i Wileńskiej przez współwłaściciela Złotych Tarasów i Galerii Mokotów. Najważniejszym warunkiem tej koncentracji jest obowiązek wyzbycia się przez współwłaściciela centrów wszelkich praw, związanych ze sprawowaniem kontroli nad Złotymi Tarasami. Ostateczny termin to 15 stycznia 2011r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama