Wykorzystanie informacji o przedsiębiorstwie
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji wśród takich czynów wymienia między innymi przekazanie, ujawnienie lub wykorzystanie cudzych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa albo ich nabycie od osoby nieuprawnionej, jeżeli zagraża lub narusza interes przedsiębiorcy. Przez tajemnicę przedsiębiorstwa należy rozumieć nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności.
REKLAMA
Obowiązek zachowania tajemnicy dotyczy również osoby, która świadczyła pracę na podstawie stosunku pracy lub innego stosunku prawnego – przez okres trzech lat od jego ustania, chyba że umowa stanowi inaczej albo ustał stan tajemnicy. Zasada ta dotyczy wszystkich pracowników, który działając w przedsiębiorstwie weszli w posiadanie cennych informacji, których ujawnienie mogłoby zagrozić interesom tego przedsiębiorcy.
Przeczytaj również: Kiedy przedsiębiorca utrudnia dostęp do urządzeń kluczowych
REKLAMA
Nie dotyczy to jedynie osoby, która nabyła od nieuprawnionego, w dobrej wierze, na podstawie odpłatnej czynności prawnej, informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa. Sąd może jednak zobowiązać takiego nabywcę do zapłaty stosownego wynagrodzenia za korzystanie z nich, nie dłużej jednak niż do ustania stanu tajemnicy.
Czynem nieuczciwej konkurencji jest także nakłanianie osoby świadczącej na rzecz przedsiębiorcy pracę, na podstawie stosunku pracy lub innego, do niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych albo innych obowiązków umownych, w celu przysporzenia korzyści sobie lub osobom trzecim albo szkodzenia przedsiębiorcy. Czyn ten może przybrać także postać nakłaniania klientów przedsiębiorcy lub innych osób do rozwiązania z nim umowy albo niewykonania lub wadliwego wykonania umowy, w celu przysporzenia korzyści sobie lub osobom trzecim albo szkodzenia przedsiębiorcy.
Polecamy serwis Przedsiębiorca w sądzie
Nie dotyczy to jedynie działań podejmowanych przez związki zawodowe, zgodnych z przepisami o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Przedsiębiorca, który doznał w związku z tymi działaniami szkody może domagać się między innymi naprawienia szkody i wydania korzyści, które osoby popełniające czyn nieuczciwej konkurencji uzyskały.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA