REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy przedsiębiorca utrudnia dostęp do urządzeń kluczowych

Martyna Wosion
Kiedy przedsiębiorca utrudnia dostęp do urządzeń kluczowych
Kiedy przedsiębiorca utrudnia dostęp do urządzeń kluczowych

REKLAMA

REKLAMA

Monopol sieciowy ściśle wiąże się z dostępem do tzw. essentials falicities – urządzeń, miejsc i praw, które są kluczowe do wykonywania określonej działalności. Jakie konsekwencje wiążą się z wykorzystywaniem monopolu sieciowego?

W przypadku monopolu sieciowego przedsiębiorca ma dostęp i wyłączne prawo do tzw. urządzeń kluczowych, bez których jego konkurent nie jest w stanie prowadzić działalności. Przykładem takich urządzeń są sieci i urządzenia energetyczne oraz telekomunikacyjne, trakcje kolejowe, tramwajowe, lotniska, porty, a także przystanki autobusowe oraz prawa autorskie, prawa własności intelektualnej i inne. 

REKLAMA

Podane wyżej przykłady są katalogiem otwartym, zatem za urządzenia kluczowe można uznać wszelkie rzeczy, miejsca i prawa, które są niezbędne do prowadzenia określonej działalności, a ich budowa lub organizacja byłaby zbyt kosztowna dla konkurenta. 

Oczywiste jest, że w tej sytuacji monopolista zwykle będzie dążył do zachowania swojej pozycji. Nadużywanie pozycji dominującej polega w tym przypadku na utrudnianiu, a nawet celowym uniemożliwianiu korzystania z urządzeń konkurentom.

Przeczytaj też: Czym jest pozycja dominująca

Może to przybrać szereg różnych form – odmowy zawarcia umowy i udostępnienia urządzeń, narzucania niekorzystnych warunków umów (np. niewspółmiernie wysoka cena, żądanie transakcji wiązanych), utrudnianie dostępu do urządzeń itp.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Umowy

REKLAMA

Przedsiębiorca musi udostępnić urządzenia kluczowe, jednak jest zwolniony z tego obowiązku, jeśli będzie to stanowiło znaczne utrudnienie jego działalności, narazi go na koszta lub jest technicznie niemożliwe (np. poprzez niewystarczającą moc urządzenia).

Jeśli przedsiębiorca uważa, że jego konkurent uniemożliwia mu korzystanie z urządzeń kluczowych, powinien przekazać zawiadomienie o podejrzeniu stosowania praktyk ograniczających konkurencję do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Na mocy tego zawiadomienia Prezes Urzędu może wszcząć postępowanie

Na jedno z miejskich przedsiębiorstw komunikacyjnych została nałożona kara w wysokości ponad 12.000 zł za pobieranie niewspółmiernie wysokich opłat za korzystanie z przystanków od prywatnych przewoźników. Opłaty miały być wyrazem partycypacji w kosztach utrzymania przystanków, zaś w gruncie rzeczy przedsiębiorcy byli zmuszeni płacić za możliwość zatrzymania się i zawieszenia na wiatach swoich rozkładów jazdy. Wszystkie przystanki należały do gminy, która nieodpłatnie udostępniła je ukaranemu przedsiębiorstwu komunikacyjnemu. (nr decyzji RKR -29/2009).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA