REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaskakujące wahania WIG20

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Warszawska giełda przez większość dnia pozostawała odporna na sytuację, panującą na światowych rynkach. Mimo tego notowania WIG20 poszły w dół.

REKLAMA

Indeksy na warszawskiej giełdzie zaczęły wczorajszą sesję od niewielkich wzrostów. WIG20 zyskiwał na otwarciu ponad 0,3 proc., a wskaźnik szerokiego rynku szedł w górę o 0,2 proc. Te osiągnięcia nie wyglądały rewelacyjnie, na tle niemieckiego DAX-a, który rósł o 0,6 proc. Do południa tendencje na naszym parkiecie były identyczne, jak we Frankfurcie. Nastroje poprawiały się, a indeksy rosły. Swoje maksimum DAX osiągnął w południe, zyskując wówczas niemal 1 proc. WIG20 wiernie go naśladował, zwiększając swoją wartość o 1,2 proc., w porównaniu do poniedziałku. Później ich drogi częściowo rozeszły się.

REKLAMA

DAX w ciągu dwóch godzin stracił cały wcześniejszy dorobek i znalazł się pod kreską. WIG20 także nieco osłabł, jednak wciąż pozostawał na plusie. Zmniejszenie skali zwyżki o połowę nie było oznaką wielkiej siły, ale przy niesprzyjającemu otoczeniu można uznać to za sukces byków. Spośród indeksów europejskich lepszy od wskaźnika naszych największych firm był jedynie węgierski BUX. Odrabiał on straty po kilkudniowej, mocnej przecenie, zwyżkując o 1,7 proc. W gronie giełd zyskujących na wartości znalazły się również te z Bukaresztu, Istambułu i Tallina.

Dowiedz się także: Czy pożyczka dla Irlandii jest panaceum na problemy w strefie euro

Gdyby nie to, że WIG20 znalazł się w zestawieniu, wskazującym na odreagowanie i napływ zagranicznego kapitału na ryzykowne rynki, można by sądzić, że zwyżkę w Warszawie zawdzięczamy opublikowanej we wtorek informacji o zaskakująco wysokim, bo sięgającym 4,2 proc., wzroście naszej gospodarki w trzecim kwartale oraz optymistycznym prognozom Komisji Europejskiej na najbliższe dwa lata. W każdym razie sytuacja na naszym rodzimym parkiecie nie była przypadkowa, bowiem towarzyszyły jej wysokie obroty. To także potwierdza tezę o udziale kapitału zagranicznego w dzisiejszej zwyżce.

Polecamy serwis: Lokaty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Nie był w stanie jej zagrozić o połowę słabszy, niż się spodziewano, wzrost indeksu cen domów za oceanem, który sięgnął zaledwie 0,6 proc. Jego publikacją przejęli się inwestorzy na innych parkietach. Nie reagowaliśmy też zbyt nerwowo na kiepski początek notowań na Wall Street, gdzie w pierwszych minutach handlu indeksy zniżkowały po 0,7-0,9 proc. Amerykanom wciąż bardziej doskwierał strach o kondycję europejskich gospodarek niż wyraźnie lepszy od oczekiwań odczyt wskaźnika aktywności przemysłu w rejonie Chicago. Wzrósł on z 60,6 do 62,2,5 punktu, podczas gdy spodziewano się jego spadku do 60 punktów. Także sięgający 54,1 punktu indeks nastrojów amerykańskich konsumentów okazał się bardzo pozytywnym zaskoczeniem. To jednak tylko nieznacznie poprawiło nastroje na świecie, redukując skalę zniżki.

Zaskakujący okazał się końcowy fixing, w trakcie którego WIG20 stracił 0,18 proc., mimo że kilka minut wcześniej zyskiwał 0,6 proc. Pozostałe wskaźniki zakończyły dzień na plusie. WIG wzrósł o 0,17 proc., mWIG40 o 0,81 proc., a sWIG80 o 0,77 proc. Obroty były bardzo wysokie i wyniosły 4 mld zł.

Źródło: Roman Przasnyski, Open Finance

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

REKLAMA

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

REKLAMA