reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Zaskakujące wahania WIG20

Zaskakujące wahania WIG20

Warszawska giełda przez większość dnia pozostawała odporna na sytuację, panującą na światowych rynkach. Mimo tego notowania WIG20 poszły w dół.

Indeksy na warszawskiej giełdzie zaczęły wczorajszą sesję od niewielkich wzrostów. WIG20 zyskiwał na otwarciu ponad 0,3 proc., a wskaźnik szerokiego rynku szedł w górę o 0,2 proc. Te osiągnięcia nie wyglądały rewelacyjnie, na tle niemieckiego DAX-a, który rósł o 0,6 proc. Do południa tendencje na naszym parkiecie były identyczne, jak we Frankfurcie. Nastroje poprawiały się, a indeksy rosły. Swoje maksimum DAX osiągnął w południe, zyskując wówczas niemal 1 proc. WIG20 wiernie go naśladował, zwiększając swoją wartość o 1,2 proc., w porównaniu do poniedziałku. Później ich drogi częściowo rozeszły się.

DAX w ciągu dwóch godzin stracił cały wcześniejszy dorobek i znalazł się pod kreską. WIG20 także nieco osłabł, jednak wciąż pozostawał na plusie. Zmniejszenie skali zwyżki o połowę nie było oznaką wielkiej siły, ale przy niesprzyjającemu otoczeniu można uznać to za sukces byków. Spośród indeksów europejskich lepszy od wskaźnika naszych największych firm był jedynie węgierski BUX. Odrabiał on straty po kilkudniowej, mocnej przecenie, zwyżkując o 1,7 proc. W gronie giełd zyskujących na wartości znalazły się również te z Bukaresztu, Istambułu i Tallina.

Dowiedz się także: Czy pożyczka dla Irlandii jest panaceum na problemy w strefie euro

Gdyby nie to, że WIG20 znalazł się w zestawieniu, wskazującym na odreagowanie i napływ zagranicznego kapitału na ryzykowne rynki, można by sądzić, że zwyżkę w Warszawie zawdzięczamy opublikowanej we wtorek informacji o zaskakująco wysokim, bo sięgającym 4,2 proc., wzroście naszej gospodarki w trzecim kwartale oraz optymistycznym prognozom Komisji Europejskiej na najbliższe dwa lata. W każdym razie sytuacja na naszym rodzimym parkiecie nie była przypadkowa, bowiem towarzyszyły jej wysokie obroty. To także potwierdza tezę o udziale kapitału zagranicznego w dzisiejszej zwyżce.

Polecamy serwis: Lokaty

Nie był w stanie jej zagrozić o połowę słabszy, niż się spodziewano, wzrost indeksu cen domów za oceanem, który sięgnął zaledwie 0,6 proc. Jego publikacją przejęli się inwestorzy na innych parkietach. Nie reagowaliśmy też zbyt nerwowo na kiepski początek notowań na Wall Street, gdzie w pierwszych minutach handlu indeksy zniżkowały po 0,7-0,9 proc. Amerykanom wciąż bardziej doskwierał strach o kondycję europejskich gospodarek niż wyraźnie lepszy od oczekiwań odczyt wskaźnika aktywności przemysłu w rejonie Chicago. Wzrósł on z 60,6 do 62,2,5 punktu, podczas gdy spodziewano się jego spadku do 60 punktów. Także sięgający 54,1 punktu indeks nastrojów amerykańskich konsumentów okazał się bardzo pozytywnym zaskoczeniem. To jednak tylko nieznacznie poprawiło nastroje na świecie, redukując skalę zniżki.

Zaskakujący okazał się końcowy fixing, w trakcie którego WIG20 stracił 0,18 proc., mimo że kilka minut wcześniej zyskiwał 0,6 proc. Pozostałe wskaźniki zakończyły dzień na plusie. WIG wzrósł o 0,17 proc., mWIG40 o 0,81 proc., a sWIG80 o 0,77 proc. Obroty były bardzo wysokie i wyniosły 4 mld zł.

Źródło: Roman Przasnyski, Open Finance

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MojeBiuro24

MojeBiuro24.pl jest platformą dedykowaną biurom rachunkowym w celu ułatwienia pracy księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama