Dane gospodarcze z listopada nieźle rokują
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wczoraj poznaliśmy stopę bezrobocia w Niemczech. Dziś napłyną kolejne informacje, dotyczące koniunktury gospodarczej w minionym miesiącu. Będą miały jeszcze poważniejszą wymowę niż dotąd przekazywane wiadomości. Przed południem opublikowane zostaną rewizje wskaźników PMI w Europie, a po południu – raporty dotyczące aktywności przemysłu w USA oraz sytuacji na tamtejszym rynku pracy. Na razie obraz aktywności ekonomicznej w największych gospodarkach kompensuje inwestorom obawy, związane z utrzymującym się kryzysem finansów publicznych w Europie i jego wpływem na przyszłą koniunkturę gospodarczą.
REKLAMA
Tłem dla listopadowych publikacji są doniesienia o wzroście PKB w III kwartale na świecie. Wczoraj okazało się, że kanadyjski rozwój zwolnił do 1% w skali roku. Miał tempo 2,3% kwartał wcześniej. Natomiast w Indiach udało się utrzymać 8,9-proc. wzrost. Polska gospodarka rosła w 4,2-proc. tempie, do czego jednak w dużym stopniu przyczyniły się odbudowywane przez firmy zapasy. To nieco tonuje radość z wyniku w III kwartale. Wymiana handlowa nie przysporzyła wzrostu, symbolicznie do niego przyczyniły się inwestycje.
Dowiedz się także: Czy budownictwo mieszkaniowe w Polsce przechodzi zastój?
W listopadzie WIG stracił 1,9%. Wśród branż najlepiej radził sobie WIG-Chemia, głównie dzięki Synthosowi zyskał blisko 9%, najgorzej wypadł WIG-Telekomunikacja – za sprawą TP spadł o 9%.
Pierwsze informacje ze światowych gospodarek, jakie poznaliśmy w zeszłym miesiącu, są okładem na czoło inwestorów, którzy martwią się kryzysem finansów publicznych w Europie.
Złe doniesienia z rynku nieruchomości
O zaledwie 0,6% w skali roku wzrosły we wrześniu ceny domów w Stanach Zjednoczonych. To najsłabszy rezultat od 8 miesięcy. Przyniosła go publikacja indeksu S&P/Case Schiller, uznawanego za najbardziej wiarygodny miernik cen domów. Bazuje on na wartości tych samych domów w transakcjach zawieranych z nimi. Wrześniowy wynik był rozczarowujący. Analitycy liczyli na 1% wzrostu. Miesiąc wcześniej wynosił on 1,7%. W ujęciu miesięcznym spadek o 0,8% był największy od kwietnia 2009 r. Zatem w dalszym ciągu z amerykańskiego rynku nieruchomości płyną złe doniesienia. Dziś poznamy całościowy obraz wydatków budowlanych w USA w październiku. Oczekiwany jest spadek o 0,4% w stosunku do miesiąca poprzedniego, po zwyżce o 0,5% we wrześniu.
Polecamy serwis: Kursy walut
III kwartał był nieudany dla kanadyjskiego rynku nieruchomości. Budownictwo mieszkaniowe przyczyniło się do słabego odczytu kanadyjskiego PKB za III kwartał. Regres w tym względzie wyniósł 1,3%. Był to pierwszy spadek od początku 2009 r.
Źródło: Zespół Analiz Home Broker
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.