Jak założyć firmę w Danii – autoryzacja i kompetencje pracowników
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z Zarządzeniem Nr 1201 wnioskodawca powinien złożyć następujące dokumenty:
REKLAMA
REKLAMA
- informację o ewentualnej ochronie ubezpieczeniowej lub innym rodzaju indywidualnej lub zbiorowej ochrony w związku z wykonywaniem zawodu,
- dokument poświadczający przynależność państwową (np. paszport),
- dokument potwierdzający uprawnienia do legalnego wykonywania zawodu hydraulika/elektryka w kraju osiedlenia,
- potwierdzenie kwalifikacji zawodowych,
- potwierdzenie wykonywania zawodu hydraulika/elektryka lub odpowiadającej tym czynnościom działalności zawodowej, przez co najmniej 2 lata w przeciągu ostatnich 10 lat przed zgłoszeniem,
- zaświadczenie o niekaralności potwierdzające, iż w ciągu ostatnich 3 lat wnioskodawca nie był karany za przestępstwa związane z nadużyciem stanowiska, zgodnie z § 78 pkt 2 duńskiego kodeksu karnego.
Dokumentacja może zostać przesłana drogą elektroniczną na adres Urzędu do Spraw Bezpieczeństwa Technicznego (sik@sik.dk). Urząd Bezpieczeństwa Technicznego jest uprawniony do sprawdzenia kwalifikacji zawodowych przed rozpoczęciem wykonywania zawodu przez wnioskodawcę. W przypadku, gdyby zaistniały istotne różnice pomiędzy kwalifikacjami wnioskodawcy a kwalifikacjami zawodowymi wymaganymi do wykonywania zawodu hydraulika/elektryka na terenie Danii, Urząd Bezpieczeństwa Technicznego może
przeprowadzić test przydatności.
W terminie 1 miesiąca od wpłynięcia zgłoszenia wnioskodawcy, Urząd Bezpieczeństwa Technicznego ma obowiązek potwierdzić otrzymanie wniosku i podać do wiadomości wnioskodawcy czy wniosek jest zasadny, czy potrzebne są dodatkowe dokumenty oraz czy będzie wymagane przeprowadzenie testu przydatności.
Jeżeli w terminach podanych w Zarządzeniu nr. 1201 wnioskodawca nie otrzyma zawiadomienia z Urzędu Bezpieczeństwa Technicznego, jest on uprawniony do wykonywania, czasowo lub okazjonalnie, zawodu hydraulika/elektryka na terenie Danii. Zgłoszenie musi być odnawiane raz w roku. Formularze są dostępne na stronie internetowej Urzędu: http://www.sik.dk/Global/English/Authorisation.
Polecamy: Jak założyć firmę w Norwegii
Autoryzacja jest konieczna
Każdy przedsiębiorca w Danii, dla którego pracuje osoba zatrudniona w charakterze hydraulika/ elektryka, ma obowiązek posiadania autoryzacji.
Oznacza to w praktyce, iż bez względu na fakt, czy wnioskodawca prowadzi przedsiębiorstwo jednoosobowe, pracuje jako pracownik w innym przedsiębiorstwie, wykonuje zawód hydraulika/elektryka tymczasowo lub okazjonalnie, czy też chce pozostać na stałe na terenie Danii – wymagane jest przeprowadzenie autoryzacji.
Wniosek o autoryzację dla przedsiębiorcy jest składany do Urzędu Bezpieczeństwa Technicznego.
Formularze są dostępne na stronie internetowej Urzędu:
http://www.sik.dk/Global/English/Authorisation
Za opracowanie wniosku o autoryzację dla przedsiębiorcy należy uiścić opłatę w Urzędzie Bezpieczeństwa Technicznego w wysokości 1.250 DKK. Przedsiębiorstwo zamierzające świadczyć usługi w zakresie instalacji wodnych/elektrycznych jest zobowiązane do wdrożenia systemu zarządzania jakością (np. ISO 9000).
Polecamy: Jak założyć firmę w Irlandii
Artykuł jest fragmentem "Poradnika dla polskiego przedsiębiorcy" autorstwa Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kopenhadze.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.