Jakie rodzaje podatków występują w Danii
REKLAMA
REKLAMA
Duńskie Ministerstwo Podatków – Skatteministeriet – szacuje dochód z podatków na poziomie 805 mld DKK w 2010 roku. Większa część wpływów do budżetu państwa pochodzi z podatków bezpośrednich, w tym podatków od dochodów osób prawnych i osób fizycznych, podatków pobieranych od firm uczestniczących w wydobyciu gazu ziemnego i ropy, podatków od dochodów od kapitału osób fizycznych i prawnych oraz składek na fundusz pracy.
REKLAMA
Podatki pośrednie to przede wszystkim podatek od towarów i usług (VAT), podatek akcyzowy, nakładany na różne kategorie towarów, opłaty rejestracyjne samochodów oraz podatek od dochodów z nieruchomości.
REKLAMA
Pobierane w Danii podatki stanowią wpływy do budżetu państwa oraz władz municypalnych. Podobnie jak w wielu innych państwach Unii Europejskiej, obowiązek podatkowy w Danii jest ściśle związany z rezydencją podatkową. Za duńskiego rezydenta podatkowego uznawana jest osoba, która wyrazi chęć posiadania takiej rezydencji lub też kupując dom w Danii, postanowi się tam osiedlić.
Duńskim rezydentem podatkowym staje się ponadto osoba, której pobyt na terytorium Danii przekroczy sześć kolejnych miesięcy. Dania nie oferuje wakacji podatkowych ani ulg podatkowych dla inwestorów zagranicznych.
Polecamy: Jak założyć firmę w Norwegii
Wraz z dniem 1 stycznia 2010 r. rozpoczął się w Danii proces zaplanowanej na lata 2010-2019 szerokiej reformy podatkowej. Nowe regulacje przewidują wprowadzenie niższych podatków dochodowych oraz podniesienie podatków i ceł na produkty potencjalnie szkodliwe dla zdrowia lub środowiska.
Wg oceny rządu docelowo, tj. do 2019 roku, reforma podatkowa przyczyni się do zwiększenia podaży siły roboczej o 19 tys. osób oraz zwiększenia PKB o ok. 30 mld DKK.
Głównymi założeniami reformy jest:
- obniżenie maksymalnej granicy opodatkowania indywidualnego z 59% (2009) do 51,5% (2010),- obniżenie wysokości podstawowej stawki podatkowej z 5,04% na 3,67%,
- likwidacja średniej - 6% stawki podatku podatkowego,
- podniesienie wysokości drugiego progu podatkowego z 347.200 DKK do 389.900 DKK,
- likwidacja najwyższej, 45% stawki podatkowej oraz obniżenie pozostałych stawek podatkowych od dochodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne od dywidend,
- objęcie pełnym 25% podatkiem dochodów spółek z tytułu dywidend, niezależnie od posiadanej ilości ani czasu posiadania akcji/udziałów,- zniesienie możliwość stosowania części odliczeń podatkowych,
- uchylenie zwolnień w zakresie podatku VAT w odniesieniu do nieruchomości, usługa dministrowania nieruchomościami oraz usługi biur turystycznych,
- wprowadzenie nowych „ekologicznych” podatków związanych z usługami transportowymi oraz zakupem pojazdów.
Polecamy: Jak założyc firmę w Irlandii
Artykuł jest fragmentem "Poradnika dla polskiego przedsiębiorcy" autorstwa Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kopenhadze.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.