Jak organizowane są przetargi w Danii
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wszystkie przetargi publiczne organizowane wg procedur unijnych i część przetargów podlegających regulacjom duńskim są ogłaszane na stronie internetowej www.udbudsportalen.dk należącej do Narodowej Agencji Budownictwa i Przedsiębiorstw (National Agency for Enterprise and Construction – www.ebst.dk). Wielu inwestorów- organizatorów przetargów podlegających duńskim regulacjom narodowym ogłasza je także na własnych stronach internetowych lub/i w regionalnych gazetach.
REKLAMA
W przypadku naruszenia prawa w zakresie zamówień publicznych, bądź procedury przetargowej, należy jak najszybciej tj. przed zakończeniem przetargu i zawarciem kontraktu, złożyć skargę w Duńskiej Agencji Konkurencji lub specjalnym Zarządzie Skarg dot. Zamówień Publicznych. Agencja kontaktuje sie z dostawcą i podejmuje interwencję, która często bywa skuteczna. Jeśli kontrakt już został podpisany, można jedynie wystąpić z wnioskiem do Zarządu Skarg, załączając opłatę w wysokości 4.000 DKK.
Polecamy: Jak założyć firmę w Norwegii
Opłata ta podlega zwrotowi w przypadku, gdy w wyniku wszczętego postępowania Zarząd Skarg stwierdzi, że skarga była uzasadniona. Może on także przyznać wnoszącemu skargę rekompensatę za straty poniesione w wyniku naruszenia prawa.
REKLAMA
Jeśli firma napotkała problemy z zamówieniem publicznym w innym kraju UE, może ona skorzystać z systemu pomocy Public Procurement Network, utworzonego przez Duńską Agencję Konkurencji we współpracy z agencjami krajów członkowskich UE, Norwegii, Szwajcarii i Lichtensteinu w styczniu 2003r. PPN ma za zadanie udzielanie praktycznej pomocy firmom napotykającym bariery przetargowe za granicą oraz wymianę doświadczeń i najlepszych praktyk dotyczących zamówień publicznych.
Chodzi o uproszczenie i ułatwienie interwencji prowadzącej do rozwiązania problemu i stworzenie alternatywy dla długiej i skomplikowanej drogi prawnej. Firma powinna zwrócić się jak najszybciej do punktu kontaktowego PPN w swoim kraju, a on po przeprowadzeniu rozpoznania sprawy i ustaleniu, że nastąpiło naruszenie prawa, zwraca się do punktu kontaktowego danego kraju z prośbą o wyeliminowanie nieprawidłowości. Często interwencje te przynoszą zamierzony skutek.
Celem działania tego systemu jest zapewnienie otwartości, przejrzystości i swobodnego dostępu do przetargów w danym kraju dla firm pochodzących ze wszystkich krajów członkowskich UE, przy zachowaniu pełnej konkurencyjności.
Aktualne informacje o przetargach publicznych w Danii są zamieszczane w Portalu Promocji Exportu – www.exporter.gov.pl
Polecamy: Jak założyc firmę w Irlandii
Artykuł jest fragmentem "Poradnika dla polskiego przedsiębiorcy" autorstwa Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kopenhadze.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.