Phishing. Aż 76% respondentów, którzy przywiązują wagę do cyberbezpieczeństwa, nie potrafiło wskazać prób phishingu – wynika z badania firmy Tessian. Ten rodzaj cyberataku – polegający na zachęceniu użytkownika do kliknięcia w złośliwy link – ciągle jest skuteczny. Celem ataków są głównie środki finansowe, wrażliwe dane osobowe lub istotne informacje firmowe. Dlaczego, pomimo rosnącej świadomości społeczeństwa na temat bezpieczeństwa, wciąż znajdują się osoby klikające w podejrzane linki?
Przedsiębiorcy ochoczo korzystają z nowych technologii podczas zarządzania swoimi firmami. Powszechne są obecnie laptop, smartfon i bezprzewodowy dostęp do internetu (jeszcze niedawno nieobecne, czy niedoceniane). Usprawniają prowadzenie biznesu, zwiększają elastyczność pracy oraz optymalizują koszty. Podobna przyszłość czeka cloud computing. Obecnie nikt, kto poważnie myśli o zarządzaniu biznesem, nie powinien lekceważyć chmury obliczeniowej. Dlaczego?
Było już wiele artykułów na temat zabezpieczania firmowej i domowej sieci WiFi, ale każdy kolejny z pewnością nie idzie na marne, gdyż popularność urządzeń korzystających z łączności bezprzewodowej z dnia na dzień rośnie. Smartfony, tablety, netbooki oraz oczywiście notebooki – wszystkie te urządzenia korzystają z łączności bezprzewodowej, dlatego też tak niezwykle ważne jest, aby firmowa sieć WiFi była odpowiednio zabezpieczona.
Telewizor w firmie – dla wielu osób to całkowicie chybiony pomysł i niepotrzebny mebel. Jak się jednak okazuje, telewizor może być bardzo przydatnym sprzętem, który możemy wykorzystać nie tylko do oglądania telewizji śniadaniowej, ale również do wyświetlania filmów szkoleniowych czy prezentacji. Nie w każdej firmie znajduje się sala konferencyjna z wielkim projektorem, a niewielki telewizor z pewnością taką salę może zastąpić. Wystarczy powiesić ekran na ścianie, ustawić kilka rzędów siedzeń i rozpocząć prezentację lub szkolenie. Zanim jednak do tego dojdzie, warto wybrać odpowiedni sprzęt. Co mamy do wyboru?
Firmowy laptop nie ma lekko. Rzadko kiedy leży spokojnie na biurku w gabinecie czy w torbie w szatni. Zazwyczaj laptop podróżuje razem z nami, narażany jest na zmiany temperatury, często pracuje w słabych warunkach, o wszelkich uderzeniach, zarysowaniach czy kontaktach z poranną kawą nawet nie wspominamy. W tym całym zamieszaniu bardzo często zapominamy o zabezpieczeniu sprzętu przed kradzieżą, a w podróży jest to aż nadto możliwe.
Kupując nowy laptop, w większości przypadków, otrzymujemy sprzęt z zainstalowanym już systemem operacyjnym. Obecnie jest to zazwyczaj system Windows 7 w różnych konfiguracjach. Co prawda jest to dość udany, szybki i stabilny system, jednak instalowane przez producentów laptopów oprogramowanie może sprawić, że nawet nowy komputer nie będzie działał tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Czym jest tak zwany crapware i czy jest to niezbędne oprogramowanie?
Modernizacja komputera, wbrew pozorom, nie należy do łatwych zadań. Oczywiście, można zakupić dużą ilość pamięci RAM, nowy, pojemny dysk twardy czy nową kartę graficzną, ale czy to wszystko będzie opłacalne? Czy nowe podzespoły będą dobrze współpracowały ze starymi? Czy w ogóle będą pasowały? Zanim zabierzemy się modernizację starszego komputera, sprawdźmy czy to się w ogóle opłaca.
Komputery firmowe zazwyczaj kojarzą się z szarymi skrzynkami z najtańszymi częściami wewnątrz, a ich praca polega zazwyczaj na ciągłych resetach i zacięciach. To oczywiście najgorszy scenariusz, ale w większości przypadków komputery stacjonarne w firmach nie należą do wydajnościowych mocarzy. Niestety nowe oprogramowanie, wymagające aplikacje i coraz większa ilość zapisanych danych na dysku potrafi poważnie spowolnić maszynę. Czy warto inwestować w starszy sprzęt? Jeśli tak, to kiedy się to opłaca, a kiedy nie?
Bardzo często w firmie nie przestrzega się podstawowych zasad związanych ze sprzętem IT. Obudowy komputerów umieszcza się w szafkach, gdzie dostęp chłodnego powietrza jest znikomy, kable są plątane w wielkie skupiska, przez co o awarię bardzo łatwo, a do jednego gniazdka podłączanych jest kilka przedłużaczy. Podobnie wygląda sprawa z routerami WiFi. Niewiele osób wie, że byle jakie ustawienie tego urządzenia ma wpływ na wydajność siec i. Na co więc zwracać uwagę?