Backup danych na dyskach NAS – jakie są zalety tego rozwiązania?
REKLAMA
REKLAMA
W dużym uproszczeniu, największą różnicą między dyskiem zewnętrznym a dyskiem typu NAS jest sposób połączenia z komputerem. Otóż zwykły dysk zewnętrzny podłączamy do komputera najczęściej za pomocą kabla USB. O ile operacja ta w przypadku jednego komputera jest dość wygodna, to już backup danych w 10 komputerach wymaga czasu i pracy. W tym przypadku z pomocą przychodzą dyski NAS.
REKLAMA
Dysk NAS, zamiast podłączać za pomocą kabla do każdego komputera po prostu łączymy go z ruterem i udostępniamy jego pamięć każdemu komputerowi, który jest podłączony do konkretnej sieci. Dzięki temu pamięć NAS przez cały czas jest dostępna w sieci. Ponadto w przypadku podłączenia dysku i komputerów w wysokim standardzie transferu danych, komunikacja między urządzeniami i przesyłanie plików może być o wiele szybsze w porównaniu do zwykłego kabla USB.
Polecamy: Jakie są największe zalety handlu internetowego?
REKLAMA
Jeśli zależy nam na maksymalnym bezpieczeństwie, warto rozważyć konfiguracje, które za pomocą macierzy w układzie RAID 1 tworzą na drugim, lustrzanym dysku NAS dodatkową kopię zabezpieczanych plików. Co daje takie rozwiązanie? Otóż w przypadku utraty danych przez awarię jednego z dysków wcale nie oznacza utraty danych, gdyż ich kopia znajdzie się na drugim dysku. Ponadto po odpowiedniej konfiguracji dysku NAS możemy mieć dostęp do muzyki, wideo czy zdjęć za pomocą przeglądarki internetowej.
Automatyczne tworzenie kopii bezpieczeństwa w połączeniu z dobrej jakości dyskiem NAS to ogromne bezpieczeństwo firmowych danych. Według statystyk, niemal 60 procent wszystkich incydentów związanych z utratą danych spowodowane jest poprzez awarię sprzętu. Dyski NAS z automatycznym tworzeniem kopii zapasowych pozwalają spać spokojnie. Ponadto dzięki temu wyeliminujemy także ryzyko mimowolnego usunięcia informacji, a trzeba przyznać, że bardzo często do tego dochodzi.
Zobacz również: Czy każdy pomysł na e-biznes się sprawdzi?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.