Backup na płytach – czy to bezpieczne?
REKLAMA
REKLAMA
Zwykłe płyty DVD5, które są dostępne nawet w kiosku, mają pojemność 4,7 GB. W niektórych sklepach możemy również zakupić DVD9, o pojemności 8,5 GB, jednak są one droższe i dość rzadko dostępne. Istnieją również płyty DVD10 (9,4 GB) oraz DVD18 (17,08 GB) ale ich dostępność jest praktycznie zerowa. O ile jeszcze kilka lat temu taka pojemność wręcz imponowała, na dzisiejsze standardy jest to zdecydowanie za mało. Prawdziwą rewolucją były, i w sumie nadal są, płyty Blu-ray.
REKLAMA
Największą (odpowiednie słowo) zaletą płyt Blu-ray jest ich pojemność. Jednowarstwowa płyta BD ma pojemność aż 25 GB, a trzeba pamiętać, że ogólnie dostępne są również płyty dwuwarstwowe (50 GB), a także cztero- i ośmiowarstwowe (poj. Odpowiednio 100 i 200 GB). Takie pojemności sprawiają, że płyty BD są świetną alternatywą dla płyt DVD a także dla zewnętrznych dysków twardych, jako nośników kopii zapasowych.
Polecamy: W jaki sposób wyróżnić się na rynku e-commerce?
REKLAMA
Oczywiście pewnym ograniczeniem, ale i w pewnym sensie zaletą krążków BD jest to, że po nagraniu nie można już skasować ani zmienić zapisanych na dysku danych. Kolejną zaletą jest to, że żywotność płyt przechowywanych w normalnych warunkach (szuflada, szafka, półka etc.) została określona na około 12 lat. Jeśli chodzi o bardzo ważne dane, zazwyczaj są one przechowywane w warunkach kontrolowanych, czyli w miejscach suchych, chłodnych, nierzadko nawet sterylnych. Żywotność płyt przechowywanych właśnie w takich warunkach może wzrosnąć nawet do 50 lat.
O ile nośnik o pojemności 25 GB może być nieco za mały, to już dwuwarstwowa wersja dysku BD-R jest w stanie pomieścić skompresowany obraz partycji systemowej. Czy nośnik ten ma jakieś wady? Na pierwszy rzut oka tak. Otóż zakup nagrywarki Blu-ray to wydatek rzędu 600-700 złotych, a to dość dużo jak na napęd optyczny. Ponadto jednowarstwowa płytka BD o pojemności 25 GB to koszt ok. 10 zł. Jeśli mamy do zapisania więcej danych, musimy sięgnąć po płytę dwuwarstwową o pojemności 50 GB, a to już koszt kilkudziesięciu złotych. Ale na dłuższą metę są też korzyści.
Zakup nagrywarki Blu-ray to wydatek jednorazowy. W zamian dostajemy kompletne urządzenie na wiele lat. Ponadto, jeśli kopie bezpieczeństwa robimy raz na miesiąc, kupno płytki dwuwarstwowej za około 30-40 zł nie jest ogromnym wydatkiem. W zamian dostajemy również kompletne archiwum, które przetrwa wiele lat. Ponadto z biegiem czasu nośniki stanieją do bardzo przyzwoitego poziomu, a wtedy zalety tego typu rozwiązania będą jeszcze większe.
Warto zobaczyć: Sprawdzony i powielony pomysł na e-biznes – recepta na… porażkę?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.