reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Backup w chmurze – czy to dobre rozwiązanie?

Backup w chmurze – czy to dobre rozwiązanie?

Istnieje kilka sposobów backupu danych, a do najpopularniejszych należy przede wszystkim zgrywanie danych na dyski DVD lub ostatnio BD, a także archiwizacja danych na dyskach twardych, zarówno tych przenośnych, jak i stacjonarnych typu NAS. Ostatnio do możliwości zabezpieczania danych doszła możliwość backupu w chmurze. Na czym to polega?

W ostatnim czasie szybkość łącz internetowych dostępnych dla przeciętnych użytkowników znacząco wzrosła. Dzięki temu odkryły się przed nami nowe możliwości, również w dziedzinie archiwizacji i ochrony danych. Dzięki szybkim łączom możemy bowiem dokonać backupu na dostępnych z każdego miejsca na świecie farmach serwerów.

Niektórzy użytkownicy już teraz korzystają z tego typu archiwizacji, a tak naprawdę nie są tego świadomi. W wielkim skrócie można to porównać do skrzynki pocztowej np. w Google Mail. Wszystkie dane, maile i załączniki znajdują się na zewnętrznym serwerze, do którego mamy dostęp nawet po awarii systemu.

Sprawdź też: Jakie są największe zalety handlu internetowego?

Oczywiście największą wadą takiego rozwiązania jest nadal prędkość transferu danych. O ile korzystamy z bardzo szybkiego łącza i mamy do zabezpieczenia niewielką ilość danych, zabezpieczanie danych w chmurze jest korzystne. Jeśli jednak mamy do zabezpieczenia cały dysk systemowy, a nasze łącze internetowe jest wolne, taka operacja może trwać bardzo długo. Możemy oczywiście zainteresować się ofertą firm specjalizujących się w backupie danych w chmurze, ale i tak jest to rozwiązanie dopiero raczkujące.

Pewną alternatywą jest Microsoft Windows Live SkyDrive, jednak jego ograniczenia praktycznie eliminują to rozwiązanie jako magazyn zabezpieczonych danych. Co prawda mamy do dyspozycji aż 25 GB przestrzeni, jednak jej przydatność do celów zabezpieczania danych jest bardzo ograniczona głównie przez limit nałożony na wielkość przesyłanego pliku – 50 MB to zdecydowanie za mało.

W chwili obecnej backup danych w chmurze to pewna ciekawostka skierowana raczej do indywidualnych użytkowników, gdyż backup danych z firmowych komputerów za pomocą łącza internetowego może być bardzo czasochłonny. Tak czy inaczej jest to z pewnością rozwiązanie przyszłościowe, które rozwinie w pełni skrzydła, gdy dostawcy Internetu znacząco zwiększą limity transferu na łączach. 

Zobacz również: Usługi on-line – czy taki pomysł na e-biznes może wypalić?

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W ostatnim czasie szybkość łącz internetowych dostępnych dla przeciętnych użytkowników znacząco wzrosła
W ostatnim czasie szybkość łącz internetowych dostępnych dla przeciętnych użytkowników znacząco wzrosła

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

JP Business Law Firm

obsługa prawna biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama