REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nowy laptop firmowy – czy dodatkowe oprogramowanie jest niezbędne?

Kamil Rogala
Nie zawsze dodatkowe oprogramowanie laptopa jest niskiej jakości
Nie zawsze dodatkowe oprogramowanie laptopa jest niskiej jakości

REKLAMA

REKLAMA

Kupując nowy laptop, w większości przypadków, otrzymujemy sprzęt z zainstalowanym już systemem operacyjnym. Obecnie jest to zazwyczaj system Windows 7 w różnych konfiguracjach. Co prawda jest to dość udany, szybki i stabilny system, jednak instalowane przez producentów laptopów oprogramowanie może sprawić, że nawet nowy komputer nie będzie działał tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Czym jest tak zwany crapware i czy jest to niezbędne oprogramowanie?

Dodatkowe oprogramowanie dołączane do laptopa to tak zwany crapware. Niestety w większości przypadków są to programy mało przydatne, zasobożerne i słabo wykonane. Świeży system może być „uzbrojony” w kilkanaście programów producenta, z których może kilka okaże się przydatnych. Nie ma jednak uniwersalnej recepty na programy wszystkich producentów. Najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne sprawdzenie funkcji poszczególnych programów. Może to zająć dłuższą chwilę, ale dzięki temu dowiemy się, który program należy usunąć, a który warto zostawić i używać.

REKLAMA

Zobacz również: Open Source dla biznesu – czym charakteryzuje się to rozwiązanie?

REKLAMA

Ale czy odinstalowywanie zbędnego oprogramowania producenta jest w ogóle konieczne? Co to tak naprawdę daje? Oczywiście nikt nie każe nam tego robić, możemy zostawić kilka GB programów od producenta. Jednak odinstalowując nieużywane programy nie tylko zyskujemy wiele miejsca na dysku, ale uwalniamy również pamięć operacyjną i zasoby procesora. Wiele programów bowiem działa w tle i zabiera kilka procent z użycia procesora i pamięci. Jeśli takich programów uzbiera się kilka, strata w wydajności procesora i pamięci może być znacząca.  

Jeśli pozbędziemy się zbędnych programów, system znacząco przyspieszy, laptop będzie włączał się szybciej i sprawniej, a czas pracy na baterii może się wydłużyć. Kolejną zaletą będzie zwiększony komfort pracy. Menu Start oraz pasek zadań nie będzie zaśmiecany przez zbędne ikonki programów, których nigdy nie używaliśmy. Są jednak sytuacje, w których warto pozostawić oprogramowanie na dysku naszego laptopa. Kiedy?

Warto przeczytać: Łamanie bariery przedzakupowej – czy video rozwiąże ten problem?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oczywiście, jak wspomnieliśmy wcześniej, jeśli jakiś program przypadł nam do gustu, możemy pozostawić go na dysku i komfortowo z niego korzystać. Na niektórych laptopach zainstalowany jest również pakiet bezpieczeństwa, zazwyczaj w ograniczonej czasowo wersji demonstracyjnej. Warto skorzystać z tego przywileju i poczekać do końca wersji trial. Po tym czasie możemy usunąć program zastępując go innym lub wykupić licencję i korzystać z niego nadal.

Nie zawsze dodatkowe oprogramowanie laptopa jest niskiej jakości. W większości przypadków jednak wiele programów w ogóle nam się nie przyda, a ich działanie w tle zabiera sporo zasobów urządzenia. Zanim jednak odinstalujemy cały pakiet oprogramowania warto sprawdzić, czy któryś z programów nie jest na tyle użyteczny, aby zostawić go na dysku.

Sprawdź też: Czy chmura antywirusowa jest skuteczna?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

REKLAMA