REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak utworzyć klucz USB do dysku?

Kamil Rogala
Aby zabezpieczyć swoje dane można skorzystać z zabezpieczonego folderu, jaki można utworzyć w programie TrueCrypt
Aby zabezpieczyć swoje dane można skorzystać z zabezpieczonego folderu, jaki można utworzyć w programie TrueCrypt

REKLAMA

REKLAMA

Dla wielu osób standardową formą ochrony danych jest hasło do systemu wpisywane podczas logowania. Trzeba jednak pamiętać, że ta forma ochrony nie szyfruje plików zapisanych na dysku w związku z czym można je odczytać, korzystając na przykład z przenośnego systemu operacyjnego na płycie Live CD. Czy jest na to jakaś recepta?

Aby zabezpieczyć swoje dane można skorzystać z zabezpieczonego folderu, jaki można utworzyć w programie TrueCrypt. Po odpowiednim skonfigurowaniu programu będziemy mogli przeprowadzać autoryzację za pomocą klucza USB. Aby tego dokonać, należy postępować według następujących kroków.

REKLAMA

W pierwszej kolejności należy zainstalować program TrueCrypt i podczas instalacji wybrać polecenie Extract, w którym wskazujemy odpowiedni katalog na kluczu USB. Domyślny język programu to angielski, ale można go zmienić za pomocą nakładki językowej. Aby tego dokonać, rozpakowujemy zawierające ją archiwum i przenosimy plik do katalogu programu TrueCrypt na USB.

Zobacz również: Problem z baterią w laptopie – oznaki i przyczyny starzenia się baterii

Aby uruchomić aplikację klikamy na ikonę TrueCrypt w katalogu na USB. Aby utworzyć szyfrowany katalog, klikamy na Utwórz wolumen, a następnie na Stwórz zaszyfrowany plik (magazyn). Następnie postępujemy zgodnie ze wskazówkami kreatora. W kroku oznaczonym, jako Lokalizacja woluminu wskazujemy katalog, który chcemy zaszyfrować. Może to być na przykład:

C:\Użytkownicy\Nazwa_Użytkownika\Skrytka

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W kroku Opcje szyfrowania możemy pozostawić domyślne parametry. Po ustaleniu wielkości szyfrowanego dysku w polu Hasło dostępowe zaznaczamy pole wyboru Użyj plików kluczowych, a następnie klikamy przycisk umieszczony obok. Co ciekawe, rolę naszego klucza może pełnić praktycznie dowolny plik, na przykład wybrane przez nas zdjęcie lub ulubiona piosenka w formacie MP3 zapisana w pamięci USB.

Jeśli chcemy dodatkowo zabezpieczyć szczególnie ważne dane, możemy użyć dodatkowego hasła. Aby ukończyć konfigurację wolumenu naciskamy przycisk Sformatuj. Aby korzystać z sejfu, wybieramy w oknie głównym programu polecenie Wybierz plik w sekcji Wolumen i podajmy ścieżkę do chronionego folderu. W następnym kroku dowiemy się, jak skonfigurować program tak, aby sejf otwierał się automatycznie w monecie, gdy umieścimy w gnieździe klucz USB.

Sprawdź też: Jak działa nowy standard USB 3.0?

Aby skonfigurować program należy kliknąć w Narzędzia a następnie w Konfigurowanie dysku podróżnego. W kolejnym kroku w Ustawieniach pliku podajmy ścieżkę do klucza USB. Pamiętajmy o zaznaczeniu pola wyboru Automatycznie podłącz wolumen TrueCrypt i podaniu ścieżki do szyfrowanego folderu. Następnie musimy w katalogu głównym pamięci USB znaleźć plik autostartu nazwany zazwyczaj autorun.inf. Podwójnym kliknięciem otwieramy go w edytorze tekstu, a następnie w linijce…

Open=TrueCrypt\TrueCrypt.exe•/q•backround•/e•/m•rm•/v•

…wprowadzamy zmiany w ścieżce dostępu, tak by zawierała literę dysku, na którym znajduje się nasz sejf.

"C:\Użytkownicy\Nazwa_użytkownika\Nazwa_woluminu_TrueCrypt"

Należy również dopisać następujące polecenie:

•/k•"\Plik_klucza.rozszerzenie"

W tym momencie „Plik_klucza” to nazwa, pod którą wybrany plik-klucz jest zapisany na pamięci przenośnej. Jeśli więc wybraliśmy piosenkę MP3 lub zdjęcie, kopiujemy w to miejsce pełną nazwę, jaką opisany jest dany plik. W ostatnim kroku zapisujemy zmiany w pliku autorun.inf i wyciągnijmy nasz klucz USB z gniazda. Po ponownym podłączeniu klucza wyświetli się okno dialogowe autoodtwarzania, w którym wybieramy opcję Otwórz wolumin TrueCrypt, by otworzyć zawartość sejfu w Eksploratorze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA