REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak utworzyć klucz USB do dysku?

Kamil Rogala
Aby zabezpieczyć swoje dane można skorzystać z zabezpieczonego folderu, jaki można utworzyć w programie TrueCrypt
Aby zabezpieczyć swoje dane można skorzystać z zabezpieczonego folderu, jaki można utworzyć w programie TrueCrypt

REKLAMA

REKLAMA

Dla wielu osób standardową formą ochrony danych jest hasło do systemu wpisywane podczas logowania. Trzeba jednak pamiętać, że ta forma ochrony nie szyfruje plików zapisanych na dysku w związku z czym można je odczytać, korzystając na przykład z przenośnego systemu operacyjnego na płycie Live CD. Czy jest na to jakaś recepta?

Aby zabezpieczyć swoje dane można skorzystać z zabezpieczonego folderu, jaki można utworzyć w programie TrueCrypt. Po odpowiednim skonfigurowaniu programu będziemy mogli przeprowadzać autoryzację za pomocą klucza USB. Aby tego dokonać, należy postępować według następujących kroków.

REKLAMA

W pierwszej kolejności należy zainstalować program TrueCrypt i podczas instalacji wybrać polecenie Extract, w którym wskazujemy odpowiedni katalog na kluczu USB. Domyślny język programu to angielski, ale można go zmienić za pomocą nakładki językowej. Aby tego dokonać, rozpakowujemy zawierające ją archiwum i przenosimy plik do katalogu programu TrueCrypt na USB.

Zobacz również: Problem z baterią w laptopie – oznaki i przyczyny starzenia się baterii

Aby uruchomić aplikację klikamy na ikonę TrueCrypt w katalogu na USB. Aby utworzyć szyfrowany katalog, klikamy na Utwórz wolumen, a następnie na Stwórz zaszyfrowany plik (magazyn). Następnie postępujemy zgodnie ze wskazówkami kreatora. W kroku oznaczonym, jako Lokalizacja woluminu wskazujemy katalog, który chcemy zaszyfrować. Może to być na przykład:

C:\Użytkownicy\Nazwa_Użytkownika\Skrytka

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W kroku Opcje szyfrowania możemy pozostawić domyślne parametry. Po ustaleniu wielkości szyfrowanego dysku w polu Hasło dostępowe zaznaczamy pole wyboru Użyj plików kluczowych, a następnie klikamy przycisk umieszczony obok. Co ciekawe, rolę naszego klucza może pełnić praktycznie dowolny plik, na przykład wybrane przez nas zdjęcie lub ulubiona piosenka w formacie MP3 zapisana w pamięci USB.

Jeśli chcemy dodatkowo zabezpieczyć szczególnie ważne dane, możemy użyć dodatkowego hasła. Aby ukończyć konfigurację wolumenu naciskamy przycisk Sformatuj. Aby korzystać z sejfu, wybieramy w oknie głównym programu polecenie Wybierz plik w sekcji Wolumen i podajmy ścieżkę do chronionego folderu. W następnym kroku dowiemy się, jak skonfigurować program tak, aby sejf otwierał się automatycznie w monecie, gdy umieścimy w gnieździe klucz USB.

Sprawdź też: Jak działa nowy standard USB 3.0?

Aby skonfigurować program należy kliknąć w Narzędzia a następnie w Konfigurowanie dysku podróżnego. W kolejnym kroku w Ustawieniach pliku podajmy ścieżkę do klucza USB. Pamiętajmy o zaznaczeniu pola wyboru Automatycznie podłącz wolumen TrueCrypt i podaniu ścieżki do szyfrowanego folderu. Następnie musimy w katalogu głównym pamięci USB znaleźć plik autostartu nazwany zazwyczaj autorun.inf. Podwójnym kliknięciem otwieramy go w edytorze tekstu, a następnie w linijce…

Open=TrueCrypt\TrueCrypt.exe•/q•backround•/e•/m•rm•/v•

…wprowadzamy zmiany w ścieżce dostępu, tak by zawierała literę dysku, na którym znajduje się nasz sejf.

"C:\Użytkownicy\Nazwa_użytkownika\Nazwa_woluminu_TrueCrypt"

Należy również dopisać następujące polecenie:

•/k•"\Plik_klucza.rozszerzenie"

W tym momencie „Plik_klucza” to nazwa, pod którą wybrany plik-klucz jest zapisany na pamięci przenośnej. Jeśli więc wybraliśmy piosenkę MP3 lub zdjęcie, kopiujemy w to miejsce pełną nazwę, jaką opisany jest dany plik. W ostatnim kroku zapisujemy zmiany w pliku autorun.inf i wyciągnijmy nasz klucz USB z gniazda. Po ponownym podłączeniu klucza wyświetli się okno dialogowe autoodtwarzania, w którym wybieramy opcję Otwórz wolumin TrueCrypt, by otworzyć zawartość sejfu w Eksploratorze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA