REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak utworzyć klucz USB do dysku?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kamil Rogala
Aby zabezpieczyć swoje dane można skorzystać z zabezpieczonego folderu, jaki można utworzyć w programie TrueCrypt
Aby zabezpieczyć swoje dane można skorzystać z zabezpieczonego folderu, jaki można utworzyć w programie TrueCrypt

REKLAMA

REKLAMA

Dla wielu osób standardową formą ochrony danych jest hasło do systemu wpisywane podczas logowania. Trzeba jednak pamiętać, że ta forma ochrony nie szyfruje plików zapisanych na dysku w związku z czym można je odczytać, korzystając na przykład z przenośnego systemu operacyjnego na płycie Live CD. Czy jest na to jakaś recepta?

Aby zabezpieczyć swoje dane można skorzystać z zabezpieczonego folderu, jaki można utworzyć w programie TrueCrypt. Po odpowiednim skonfigurowaniu programu będziemy mogli przeprowadzać autoryzację za pomocą klucza USB. Aby tego dokonać, należy postępować według następujących kroków.

REKLAMA

W pierwszej kolejności należy zainstalować program TrueCrypt i podczas instalacji wybrać polecenie Extract, w którym wskazujemy odpowiedni katalog na kluczu USB. Domyślny język programu to angielski, ale można go zmienić za pomocą nakładki językowej. Aby tego dokonać, rozpakowujemy zawierające ją archiwum i przenosimy plik do katalogu programu TrueCrypt na USB.

Zobacz również: Problem z baterią w laptopie – oznaki i przyczyny starzenia się baterii

Aby uruchomić aplikację klikamy na ikonę TrueCrypt w katalogu na USB. Aby utworzyć szyfrowany katalog, klikamy na Utwórz wolumen, a następnie na Stwórz zaszyfrowany plik (magazyn). Następnie postępujemy zgodnie ze wskazówkami kreatora. W kroku oznaczonym, jako Lokalizacja woluminu wskazujemy katalog, który chcemy zaszyfrować. Może to być na przykład:

C:\Użytkownicy\Nazwa_Użytkownika\Skrytka

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W kroku Opcje szyfrowania możemy pozostawić domyślne parametry. Po ustaleniu wielkości szyfrowanego dysku w polu Hasło dostępowe zaznaczamy pole wyboru Użyj plików kluczowych, a następnie klikamy przycisk umieszczony obok. Co ciekawe, rolę naszego klucza może pełnić praktycznie dowolny plik, na przykład wybrane przez nas zdjęcie lub ulubiona piosenka w formacie MP3 zapisana w pamięci USB.

Jeśli chcemy dodatkowo zabezpieczyć szczególnie ważne dane, możemy użyć dodatkowego hasła. Aby ukończyć konfigurację wolumenu naciskamy przycisk Sformatuj. Aby korzystać z sejfu, wybieramy w oknie głównym programu polecenie Wybierz plik w sekcji Wolumen i podajmy ścieżkę do chronionego folderu. W następnym kroku dowiemy się, jak skonfigurować program tak, aby sejf otwierał się automatycznie w monecie, gdy umieścimy w gnieździe klucz USB.

Sprawdź też: Jak działa nowy standard USB 3.0?

Aby skonfigurować program należy kliknąć w Narzędzia a następnie w Konfigurowanie dysku podróżnego. W kolejnym kroku w Ustawieniach pliku podajmy ścieżkę do klucza USB. Pamiętajmy o zaznaczeniu pola wyboru Automatycznie podłącz wolumen TrueCrypt i podaniu ścieżki do szyfrowanego folderu. Następnie musimy w katalogu głównym pamięci USB znaleźć plik autostartu nazwany zazwyczaj autorun.inf. Podwójnym kliknięciem otwieramy go w edytorze tekstu, a następnie w linijce…

Open=TrueCrypt\TrueCrypt.exe•/q•backround•/e•/m•rm•/v•

…wprowadzamy zmiany w ścieżce dostępu, tak by zawierała literę dysku, na którym znajduje się nasz sejf.

"C:\Użytkownicy\Nazwa_użytkownika\Nazwa_woluminu_TrueCrypt"

Należy również dopisać następujące polecenie:

•/k•"\Plik_klucza.rozszerzenie"

W tym momencie „Plik_klucza” to nazwa, pod którą wybrany plik-klucz jest zapisany na pamięci przenośnej. Jeśli więc wybraliśmy piosenkę MP3 lub zdjęcie, kopiujemy w to miejsce pełną nazwę, jaką opisany jest dany plik. W ostatnim kroku zapisujemy zmiany w pliku autorun.inf i wyciągnijmy nasz klucz USB z gniazda. Po ponownym podłączeniu klucza wyświetli się okno dialogowe autoodtwarzania, w którym wybieramy opcję Otwórz wolumin TrueCrypt, by otworzyć zawartość sejfu w Eksploratorze.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Upały w pracy – od 2027 roku nowe przepisy. Co musisz wiedzieć już dziś?

Rząd zapowiada zmiany w przepisach BHP. Od 1 stycznia 2027 r. pracodawcy będą musieli przestrzegać nowych zasad dotyczących pracy w wysokich temperaturach. Zanim jednak wejdą one w życie, już teraz warto znać swoje prawa.

Fiskus na tropie! Jak działa kontrola? [Gość Infor.pl]

Podatnik pod lupą fiskusa – co warto wiedzieć o kontrolach skarbowych w Polsce Kontrola skarbowa – hasło, które budzi dreszcze u większości przedsiębiorców. Choć nikt nie chce być sprawdzany przez fiskusa, w praktyce takie sytuacje są coraz częstsze i nierzadko trudne do uniknięcia.

Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

REKLAMA

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

REKLAMA

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

REKLAMA