reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Jak utworzyć klucz USB do dysku?

Jak utworzyć klucz USB do dysku?

Dla wielu osób standardową formą ochrony danych jest hasło do systemu wpisywane podczas logowania. Trzeba jednak pamiętać, że ta forma ochrony nie szyfruje plików zapisanych na dysku w związku z czym można je odczytać, korzystając na przykład z przenośnego systemu operacyjnego na płycie Live CD. Czy jest na to jakaś recepta?

Aby zabezpieczyć swoje dane można skorzystać z zabezpieczonego folderu, jaki można utworzyć w programie TrueCrypt. Po odpowiednim skonfigurowaniu programu będziemy mogli przeprowadzać autoryzację za pomocą klucza USB. Aby tego dokonać, należy postępować według następujących kroków.

W pierwszej kolejności należy zainstalować program TrueCrypt i podczas instalacji wybrać polecenie Extract, w którym wskazujemy odpowiedni katalog na kluczu USB. Domyślny język programu to angielski, ale można go zmienić za pomocą nakładki językowej. Aby tego dokonać, rozpakowujemy zawierające ją archiwum i przenosimy plik do katalogu programu TrueCrypt na USB.

Zobacz również: Problem z baterią w laptopie – oznaki i przyczyny starzenia się baterii

Aby uruchomić aplikację klikamy na ikonę TrueCrypt w katalogu na USB. Aby utworzyć szyfrowany katalog, klikamy na Utwórz wolumen, a następnie na Stwórz zaszyfrowany plik (magazyn). Następnie postępujemy zgodnie ze wskazówkami kreatora. W kroku oznaczonym, jako Lokalizacja woluminu wskazujemy katalog, który chcemy zaszyfrować. Może to być na przykład:

C:\Użytkownicy\Nazwa_Użytkownika\Skrytka

W kroku Opcje szyfrowania możemy pozostawić domyślne parametry. Po ustaleniu wielkości szyfrowanego dysku w polu Hasło dostępowe zaznaczamy pole wyboru Użyj plików kluczowych, a następnie klikamy przycisk umieszczony obok. Co ciekawe, rolę naszego klucza może pełnić praktycznie dowolny plik, na przykład wybrane przez nas zdjęcie lub ulubiona piosenka w formacie MP3 zapisana w pamięci USB.

Jeśli chcemy dodatkowo zabezpieczyć szczególnie ważne dane, możemy użyć dodatkowego hasła. Aby ukończyć konfigurację wolumenu naciskamy przycisk Sformatuj. Aby korzystać z sejfu, wybieramy w oknie głównym programu polecenie Wybierz plik w sekcji Wolumen i podajmy ścieżkę do chronionego folderu. W następnym kroku dowiemy się, jak skonfigurować program tak, aby sejf otwierał się automatycznie w monecie, gdy umieścimy w gnieździe klucz USB.

Sprawdź też: Jak działa nowy standard USB 3.0?

Aby skonfigurować program należy kliknąć w Narzędzia a następnie w Konfigurowanie dysku podróżnego. W kolejnym kroku w Ustawieniach pliku podajmy ścieżkę do klucza USB. Pamiętajmy o zaznaczeniu pola wyboru Automatycznie podłącz wolumen TrueCrypt i podaniu ścieżki do szyfrowanego folderu. Następnie musimy w katalogu głównym pamięci USB znaleźć plik autostartu nazwany zazwyczaj autorun.inf. Podwójnym kliknięciem otwieramy go w edytorze tekstu, a następnie w linijce…

Open=TrueCrypt\TrueCrypt.exe•/q•backround•/e•/m•rm•/v•

…wprowadzamy zmiany w ścieżce dostępu, tak by zawierała literę dysku, na którym znajduje się nasz sejf.

"C:\Użytkownicy\Nazwa_użytkownika\Nazwa_woluminu_TrueCrypt"

Należy również dopisać następujące polecenie:

•/k•"\Plik_klucza.rozszerzenie"

W tym momencie „Plik_klucza” to nazwa, pod którą wybrany plik-klucz jest zapisany na pamięci przenośnej. Jeśli więc wybraliśmy piosenkę MP3 lub zdjęcie, kopiujemy w to miejsce pełną nazwę, jaką opisany jest dany plik. W ostatnim kroku zapisujemy zmiany w pliku autorun.inf i wyciągnijmy nasz klucz USB z gniazda. Po ponownym podłączeniu klucza wyświetli się okno dialogowe autoodtwarzania, w którym wybieramy opcję Otwórz wolumin TrueCrypt, by otworzyć zawartość sejfu w Eksploratorze.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aby zabezpieczyć swoje dane można skorzystać z zabezpieczonego folderu, jaki można utworzyć w programie TrueCrypt
Aby zabezpieczyć swoje dane można skorzystać z zabezpieczonego folderu, jaki można utworzyć w programie TrueCrypt

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama