Zabezpieczenie systemu kluczem USB – jak to zrobić?
REKLAMA
REKLAMA
Tradycyjny pendrive nie musi służyć tylko jako nośnik danych. Pamięć flash zamknięta w kluczu USB może być świetnym zabezpieczeniem wszechstronnie chroniącym nasz komputer przed niepowołanym dostępem. Ponadto klucz USB jest tak samo wygodny jak zwykły klucz od mieszkania i można go przypiąć do breloczka. Przejdźmy jednak do sedna sprawy. Jak zabezpieczyć system za pomocą pendrive’a?
REKLAMA
Niemal w każdej firmie należy dbać o bezpieczeństwo danych w komputerze. Niestety nie jest to najprostsze zajęcie, a w wielu firmach aspekt ten jest bardzo zaniedbywany. Ponadto pracownicy bardzo często muszą zapamiętać wiele haseł do systemu, zaszyfrowanych plików czy różnych dokumentów. Nie jest to proste, a noszenie zapisanych haseł na kartce ze sobą nie jest najlepszym pomysłem.
Warto przeczytać: Zamienniki oryginalnych baterii – na co zwrócić uwagę podczas kupna?
REKLAMA
Na szczęście wszystko można uprościć, wystarczy podłączyć do komputera odpowiednio przygotowany klucz USB, a autoryzacja przebiegnie automatycznie. Ponadto nie musimy obawiać się tak zwanych keyloggerów, które „ściągają” hasła wpisywane za pomocą klawiatury. Na szczęście istnieje sposób na przerobienie zwykłej pamięci flash USB na klucz do systemu. Jak to zrobić?
Warto zacząć od hasła do systemu. Jak wiemy hasło do systemu Windows chroni nasz system przed niepowołanym dostępem osób trzecich. Niestety obejście tego zabezpieczenia nie jest trudne, dlatego też dobrym pomysłem jest zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia, na przykład programem Rohos Key Logon Home. To skuteczne narzędzie antywłamaniowe pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa systemu. Za jego pomocą możemy również skonfigurować klucz USB.
Aby to zrobić, po instalacji programu klikamy polecenie Skonfiguruj pamięć USB. W wyświetlonym oknie wskazujemy użytkownika oraz ścieżkę dostępu do pendrive’a. Aby potwierdzić wszystkie dane wprowadzamy hasło systemu Windows. Aby aplikacja stała się aktywna naciskamy przycisk Skonfiguruj pamięć USB. Jeśli to dla nas za mało, nasz klucz USB możemy dodatkowo zabezpieczyć poprzez ustanowienie kodu PIN do aplikacji Rohos Logon. Jeśli zdecydujemy się na ten krok, samo włożenie klucza USB do gniazda nie wystarczy, by uruchomić komputer.
Sprawdź również: Bakcup danych – na co uważać i jak najlepiej zabezpieczać dane?
Ponadto możemy ustawić zachowanie komputera po wyjęciu klucza uwierzytelniającego. Po wyjęciu pamięci USB komputer może zostać zablokowany lub wyłączony. Jeśli zdecydujemy się na blokadę, zostanie ona zdjta dopiero po ponownym włożeniu klucza USB. Aby określić sposób zachowania się komputera po wyjęciu klucza USB wybieramy w menu polecenie Opcje Rohos. W tym oknie możemy również zezwolić na logowanie tylko i wyłącznie przy użyciu klucza sprzętowego bądź urządzenia biometrycznego. Po wyborze tej funkcji znikną tradycyjne ikony logowania, które pojawiają się na ekranie startowym Windows.
Tego typu zabezpieczenie z pewnością jest wygodniejsze od przymusowego zapamiętywania kilku haseł, a bezpieczeństwo komputera z pewnością jest na wyższym poziomie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.