| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Blog firmowy > Operacje NFC – niezbędne urządzenia i kwestie bezpieczeństwa

Operacje NFC – niezbędne urządzenia i kwestie bezpieczeństwa

Zbliżająca się ekspansja technologii NFC może znacząco zmienić systemy płatności i nie tylko. Wystarczy tylko zbliżyć telefon z funkcją NFC do terminala płatniczego, aby zapłacić za zakupy. Co ciekawe NFC to nie tylko płatności, ale także czytniki etykiet czy możliwość wymiany danych. Poznajmy więc urządzenia niezbędne do NFC oraz zasady bezpieczeństwa.

Obecnie do wszystkich zastosowań NFC musimy posiadać telefon komórkowy wyposażony w tę technologię. Oprócz tego niezbędna jest również aplikacja, która umożliwi korzystanie z konkretnej funkcji NFC. Tego typu aplikacja może być dostarczona na karcie SIM od operatora lub na karcie pamięci. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby aplikację samodzielnie zainstalować w pamięci telefonu.

Pierwszy telefon z funkcją NFC pojawił się w sprzedaży już dość dawno, bo w roku 2006. Był to model Nokii 6131. Niestety do tej pory funkcja ta traktowana jest nieco po macoszemu i niewiele jest na rynku telefonów z NFC. Jak na razie w zestawieniu telefonów z NFC przoduje Nokia, która dodatkowo zapowiedziała, że w NFC będą wyposażone wszystkie jej smartfony wprowadzone na rynek od tego roku.

Polecamy: Backup danych na dyskach NAS – jakie są zalety tego rozwiązania?

Kilka modeli z NFC ma Samsung w egzemplarzach Avila, Wave 578 Galaxy S2, a także niektóre modele telefonów marki RIM – BlackBerry. Na szczęście niemal wszyscy producenci zapowiadają wprowadzenie telefonów z NFC już na koniec tego roku i co oczywiste, na przyszło rok. Spekuluje się, że nawet Apple wprowadzi NFC do kolejnego iPhone'a oraz iPada 2. Również posiadacze starszych komórek bez NFC będą mieli kilka możliwości, by zamienić je w urządzenia NFC, ale jak na razie nie są znane szczegóły takiej metamorfozy.

Kolejną niezwykle ważną kwestią jest oczywiście bezpieczeństwo związane z wszelkimi operacjami za pośrednictwem NFC. Zdaniem zwolenników, w przeciwieństwie do innych technologii radiowych, takich jak bluetooth czy Wi-Fi, największą zaletą NFC jest bezpieczeństwo transmisji i wygodna obsługa. Za bezpieczeństwem przemawia również fakt, że urządzenia komunikujące się przez NFC muszą być bardzo blisko siebie, a to znacząco utrudnia osobom nieuprawnionym przejęcie przesyłanych danych.

Jak wiadomo, w przypadku transmisji poprzez Bluetooth czy WiFi z bezpieczeństwem bywa różnie. Oba rozwiązania mają znacznie większy zasięg, a jeśli transmisja odbywa się bez uwierzytelniania, łatwo ją przechwycić czy podsłuchać. Zabezpieczenie takiego połączenia nie jest tak łatwe i wymaga kilku operacji w menu. Podczas komunikacji NFC natomiast kolejne opcje wyboru dotyczące bezpieczeństwa automatycznie wyświetlają się na ekranie urządzeń, bez nawigowania po menu. A jak wygląda bezpieczeństwo transakcji?

Warto przeczytać: Jak ograniczyć starzenie się baterii w laptopie?

Mobilne transakcje za pomocą NFC są zabezpieczone na kilka sposobów. Szczególnie ważne dane dotyczące na przykład karty kredytowej przesyłane są z urządzenia NFC do terminala płatniczego w formie zaszyfrowanego kodu. Ponadto dane te są przechowywane w chipie odizolowanym od pamięci telefonu (Secured Element) i dostępnym tylko przez autoryzowane programy służące do obsługi transakcji. Transakcja płatnicza może być zrealizowana tylko wtedy, gdy taka aplikacja jest otwarta. Odbywa się to dopiero po przekroczeniu konkretnej kwoty, po wprowadzeniu PIN-u. W każdej chwili można również wyłączyć antenę NFC, by uniknąć przypadkowej komunikacji z terminalem płatniczym.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »