Dysk twardy, pamięć ram i napęd optyczny - od czego rozpocząć modernizację komputera?
REKLAMA
REKLAMA
Modernizację komputera w większości przypadków rozpoczyna się od zainstalowania większej ilości pamięci RAM. Jak wiadomo, zbyt mała ilość pamięci poważnie spowalnia pracę systemu operacyjnego oraz zainstalowanych na nim aplikacji. Jeśli ilość pamięci RAM jest niewystarczająca, system zaczyna przechowywać pliki tymczasowe na dysku twardym, a prędkość takiej operacji jest bardzo niska. Z drugiej jednak strony, instalacja zbyt dużej ilości pamięci RAM również jest błędem. Czemu?
REKLAMA
Zobacz również: Wybór dostawcy usług IT - poradnik
Otóż instalując na przykład 4 GB pamięci RAM w systemie 32-bitowym mija się z celem, gdyż tego typu systemy nie są w stanie skorzystać z większej ilości pamięci ram, niż 3 GB (dokładnie 3,25 GB – niekiedy wartości mogą się nieco różnić). W takim przypadku montowanie 4 GB i więcej pamięci RAM jest zwykłym marnotrawstwem. Inną sprawą jest ilość optymalnej pamięci dla konkretnego systemu operacyjnego. Windows XP działa sprawnie przy 2 GB pamięci, w przypadku Windowsa Vista czy 7 wymagane jest 3 GB lub 4 GB dla systemu 64-bitowego. Wymieniając pamięć RAM koniecznie sprawdźmy, jaki model należy kupić – DDR I, II czy DDR III.
Warto przeczytać: Przyspieszanie Firefoksa 4.0 – jak to zrobić?
Kolejnym krokiem w modernizacji jest z pewnością wymiana dysku twardego. W tym przypadku zyskamy nie tylko większą pojemność (kupując większy dysk), ale również sprawniejsze uruchamianie systemu operacyjnego. Plusy zauważymy również w przypadku transferu danych, który skróci czas kopiowania, ładowania i przenoszenia danych. Kolejną zaletą może być cichsza, bardziej komfortowa i płynniejsza praca całego komputera. Wymieniając dysk twardy (zwracamy oczywiście uwagę na to, czy nowy dysk będzie pasował do naszego komputera), można również zainteresować się wymianą napędu optycznego.
Polecamy także: Odzyskiwanie danych z różnych nośników – ile to kosztuje?
Co prawda wymiana napędu optycznego nie wpłynie na wydajność komputera, ale może znacząco podnieść jego funkcjonalność szczególnie w przypadku, gdy do tej pory korzystaliśmy ze starego napędu DVD czy nagrywarki DVD. Ponadto starsze urządzenia bywają już „zmęczone”, zabrudzone, a skuteczność odczytu płyt może być na niskim poziomie. Nowy napęd będzie szybszy, cichszy i z pewnością rozszerzy możliwości maszyny. Jeśli zdecydujemy się na nowoczesną nagrywarkę DVD lub nawet Blu-Ray, będziemy mogli oglądać filmy zapisane w tym formacie. Pamiętajmy jednak, że do tego celu potrzebny jest nam bardzo mocny komputer.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA