reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Zasady wykonywania działalności gospodarczej polegającej na produkcji nośników optycznych

Zasady wykonywania działalności gospodarczej polegającej na produkcji nośników optycznych

Przedsiębiorca decydujący się na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie produkcji nośników optycznych, czyli płyt CD oraz DVD, musi liczyć się z dodatkowymi wymogami stawianymi przez przepisy prawa.

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie produkcji i zwielokrotniania nośników optycznych jest obowiązany do przestrzegania pewnych zasad wykonywanej przez siebie działalności, np. do stosowania kodów identyfikacyjnych we wszystkich urządzeniach i ich elementach, podczas procesu produkcji nośników optycznych.

Oprócz tego przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w tym zakresie powinien informować ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego o przedmiocie i zakresie prowadzonej działalności w terminie trzydziestu dni od dnia rozpoczęcia działalności. W ramach obowiązku informacyjnego przedsiębiorca przekazuje ministrowi właściwemu do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego informacje dotyczące:
• imienia i nazwiska, miejsca zamieszkania i adresu albo nazwy, siedziby i adresu, osób uprawnionych do jego reprezentowania, a także miejsca wykonywania działalności,
• posiadanych urządzeń do produkcji i zwielokrotniania nośników optycznych,
• zastosowanych, we wszystkich urządzeniach i ich elementach, podczas procesu produkcji, kodach identyfikacyjnych.

Oprócz tego przedsiębiorca powinien przekazać, w terminie do dziesiątego dnia każdego miesiąca, pozostałe informacje za okres miesiąca poprzedzającego.

Na przedsiębiorcy spoczywa również obowiązek tzw. pierwszego przekazania, które powinno nastąpić w terminie do dziesiątego dnia miesiąca następującego po miesiącu przekazania przez przedsiębiorcę informacji, o których mowa powyżej. Pierwsze przekazanie powinno zawierać informacje z okresu od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej w zakresie produkcji i zwielokrotniania nośników optycznych, nie dłuższego jednak niż dwa poprzednie miesiące.

Przekazywane informacje powinny dotyczyć:
• zbiorczej wielkości produkcji i jej rodzaju,
• wykonywania zamówień poza miejscem prowadzenia działalności,
• rozporządzenia urządzeniami do produkcji i zwielokrotniania nośników optycznych.

Przedsiębiorca jest także zobowiązany niezwłocznie informować ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego o wszelkich zmianach przekazywanych mu informacji. Informacje są składane na przygotowanych specjalnie w tym celu formularzach.

Przedsiębiorca powinien przechowywać dokumentację stanowiącą podstawę sporządzenia przekazywanych ministrowi informacji przez okres pięciu lat.

Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego prowadzi rejestr przekazywanych mu informacji. Z tego też rejestru udziela informacji zawartych w nim zawartych, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie naruszenia praw autorskich lub praw pokrewnych, w zakresie niezbędnym do dochodzenia ich ochrony. Oczywiście informacje te są udzielane jedynie osobom, które wykażą interes prawny.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasady wykonywania działalności gospodarczej polegającej na produkcji nośników optycznych
Zasady wykonywania działalności gospodarczej polegającej na produkcji nośników optycznych

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama