reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Awaria dysku twardego – kiedy udać się do laboratorium po pomoc?

Awaria dysku twardego – kiedy udać się do laboratorium po pomoc?

Uszkodzenie dysku, czy to mechaniczne czy też logiczne, zawsze wiąże się z ryzykiem bezpowrotnej utraty danych. Na szczęście istnieją techniki pozwalające na odzyskanie niemal wszystkich danych zapisanych na uszkodzonym nośniku. Czy istnieje możliwość samodzielnej naprawy i odzyskania danych, czy lepiej udać się po pomoc do profesjonalistów.

Jak już pisaliśmy w poprzednim artykule, samodzielna próba odzyskania danych jest dość ryzykowna i można ją stosować w przypadku mało istotnych dla nas danych. Jeśli na uszkodzonym dysku mieliśmy zapisane ważne dla firmy lub dla nas osobiście dane, lepiej powierzyć dysk w odpowiedzialne ręce. Samodzielne odzyskiwanie danych jest możliwe w przypadku wystąpienia błędów logicznych, czyli uszkodzenie systemu operacyjnego czy systemu plików.

Jeśli jednak utrata danych i uszkodzenie dysku związane jest z fizycznymi uszkodzeniami, samodzielna próba odzyskania danych jest niemożliwa, gdyż do odzyskania danych potrzebne jest solidnie wyposażone laboratorium. Jak już pisaliśmy wcześniej, uszkodzenie fizyczne nośnika może być skutkiem uszkodzenia wynikłego ze zużycia dysku, awarii, upadku, zalania czy przegrzania. W wypadku dysku twardego mogą ulec uszkodzeniu zarówno elektroniczne, jak i mechaniczne elementy.

Warto przeczytać: Zabezpieczenie systemu kluczem USB – jak to zrobić?

Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku pamięci flash, w których może szwankować elektronika lub same układy, które notabene wciąż są mniej trwałe od magnetycznych talerzy stosowanych w dyskach. W przypadku awarii elektroniki, należy ją wymienić na identyczną z innego, sprawnego nośnika. W przypadku problemów z mechanizmami w dysku twardym, w grę może wchodzić wymiana łożysk, głowic czy silniczka. W niektórych przypadkach na przykład zalania lub nadpalenia dysku niezbędne będą urządzenia potrafiące odczytać informacje z „gołych” talerzy magnetycznych.

Naprawa wszelkich uszkodzeń mechanicznych, szczególnie dysku twardego, wymaga nie tylko specjalistycznego sprzętu, ale także sterylnego środowiska pracy. Jeśli w warunkach domowych samodzielnie otworzymy dysk, możemy doprowadzić do nieodwracalnej utraty danych. Jedna drobinka kurzu, która trafi pod głowicę może porysować talerz magnetyczny. Jeśli więc podejrzewamy mechaniczne uszkodzenie dysku, a na jego talerzach mamy zapisane bardzo cenne dane, zdecydujmy się na pomoc profesjonalnej firmy

Sprawdź również: Backup na płytach – czy to bezpieczne?

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeśli utrata danych i uszkodzenie dysku związane jest z fizycznymi uszkodzeniami, samodzielna próba odzyskania danych jest niemożliwa
Jeśli utrata danych i uszkodzenie dysku związane jest z fizycznymi uszkodzeniami, samodzielna próba odzyskania danych jest niemożliwa

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama