reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Awaria dysku – jak przygotować dysk do naprawy?

Awaria dysku – jak przygotować dysk do naprawy?

Zazwyczaj awarii dysku towarzysz panika i bezsilność. Perspektywa utraty mnóstwa ważnych danych nie jest zbyt przyjemna, ale zachowanie spokoju i konkretne działania zmaksymalizują prawdopodobieństwo odzyskania większości lub całości utraconych danych. Jak więc zachować się w przypadku awarii dysku twardego?

W momencie stwierdzenia utraty informacji należy natychmiast przerwać pracę komputera. W tym celu, korzystając z komputera stacjonarnego, wyjmujemy wtyczkę z gniazdka, a korzystając z laptopa wyjmujemy baterię. Na pierwszy rzut oka działania te mogą wydawać się całkowicie błędne i niezgodne z dotychczasowymi zasadami korzystania z komputera. Prawda jest jednak po drugiej stronie i tylko radykalne działania są w stanie uchronić jak najwięcej danych.

Jeśli komputer wyłączymy normalnie poprzez tradycyjne zamknięcie, system może nadpisać sektory zajmowane przez skasowane pliki. Jeśli awarii uległa pamięć zewnętrzna typu pendrive czy karta pamięci należy ją bezzwłocznie usunąć z komputera bez systemowego demontowania. Bardzo częstym błędem popełnianym w akcie desperacji jest uporczywe próbowanie odczytania czy skopiowania uszkodzonych plików. Jeśli dysk lub nośnik jest uszkodzony, takie próby niczego nie przyniosą, a jedynie podniosą ewentualny koszt usługi odzyskiwania danych w profesjonalnej firmie.

Sprawdź też: Wolna sieć WiFi w firmie – co może być przyczyną?

Zamiast prób odzyskiwania plików, defragmentacji czy skanowania systemu plików warto dokładnie zanotować takie dane jak położenie plików przed awarią, sytuację, w której doszło do uszkodzenia etc. Tego typu dane mogą pomóc w odzyskaniu informacji i obniżyć koszty, odzyskiwania. Specjaliści będą wiedzieli gdzie szukać plików i jak do nich dotrzeć. Jeśli będziemy próbować odzyskiwać pliki na własną rękę, najpewniej narobimy bałaganu na uszkodzonym już dysku, przez co firma odzyskująca dane będzie miała o wiele więcej pracy.

Po awarii dysk oczywiście najlepiej dostarczyć do specjalnej firmy osobiście, jednak nie zawsze jest to możliwe. Jeśli mieszkamy z niewielkim mieście, w którym nie działa żadna firma zajmująca się odzyskiwaniem danych, będziemy musieli wysłać paczkę z dyskiem twardym. Najlepiej skorzystać z usług firmy kurierskiej. Pamiętajmy jednak, że firmy spedycyjne nie obchodzą się z każdą paczką jak z jajkiem, w związku z czym niezbędna jest odpowiednia ochrona dysku.

Zobacz również: Backup danych na dyskach NAS – jakie są zalety tego rozwiązania?

Pakując dysk twardy należy włożyć go w twarde opakowanie pamiętając o tym, że pod żadnym względem nie może się po nim luźno przemieszczać. Wszelkie luzy należy zniwelować gazetami, pianką lub gąbką. Jeśli dysk jest zalany, transport jest jeszcze większym problemem, gdyż należałoby dysk dostarczyć do firmy jak najszybciej. Paradoksalnie najlepiej nie dopuszczać do wyschnięcia dysku, gdyż woda, w szczególności słona lub z dodatkiem chemikaliów wręcz zabójczo wpływa na stan talerzy magnetycznych i powoduje korozję nośników. W takiej sytuacji na czas transporty można owinąć ręcznik wilgotnym ręcznikiem. Dysk będzie co prawda zniszczony, ale zapisane na nim dane być może uda się odzyskać.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama