REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Awaria dysku – jak przygotować dysk do naprawy?

Kamil Rogala
W momencie stwierdzenia utraty informacji należy natychmiast przerwać pracę komputera
W momencie stwierdzenia utraty informacji należy natychmiast przerwać pracę komputera

REKLAMA

REKLAMA

Zazwyczaj awarii dysku towarzysz panika i bezsilność. Perspektywa utraty mnóstwa ważnych danych nie jest zbyt przyjemna, ale zachowanie spokoju i konkretne działania zmaksymalizują prawdopodobieństwo odzyskania większości lub całości utraconych danych. Jak więc zachować się w przypadku awarii dysku twardego?

REKLAMA

W momencie stwierdzenia utraty informacji należy natychmiast przerwać pracę komputera. W tym celu, korzystając z komputera stacjonarnego, wyjmujemy wtyczkę z gniazdka, a korzystając z laptopa wyjmujemy baterię. Na pierwszy rzut oka działania te mogą wydawać się całkowicie błędne i niezgodne z dotychczasowymi zasadami korzystania z komputera. Prawda jest jednak po drugiej stronie i tylko radykalne działania są w stanie uchronić jak najwięcej danych.

REKLAMA

Jeśli komputer wyłączymy normalnie poprzez tradycyjne zamknięcie, system może nadpisać sektory zajmowane przez skasowane pliki. Jeśli awarii uległa pamięć zewnętrzna typu pendrive czy karta pamięci należy ją bezzwłocznie usunąć z komputera bez systemowego demontowania. Bardzo częstym błędem popełnianym w akcie desperacji jest uporczywe próbowanie odczytania czy skopiowania uszkodzonych plików. Jeśli dysk lub nośnik jest uszkodzony, takie próby niczego nie przyniosą, a jedynie podniosą ewentualny koszt usługi odzyskiwania danych w profesjonalnej firmie.

Sprawdź też: Wolna sieć WiFi w firmie – co może być przyczyną?

REKLAMA

Zamiast prób odzyskiwania plików, defragmentacji czy skanowania systemu plików warto dokładnie zanotować takie dane jak położenie plików przed awarią, sytuację, w której doszło do uszkodzenia etc. Tego typu dane mogą pomóc w odzyskaniu informacji i obniżyć koszty, odzyskiwania. Specjaliści będą wiedzieli gdzie szukać plików i jak do nich dotrzeć. Jeśli będziemy próbować odzyskiwać pliki na własną rękę, najpewniej narobimy bałaganu na uszkodzonym już dysku, przez co firma odzyskująca dane będzie miała o wiele więcej pracy.

Po awarii dysk oczywiście najlepiej dostarczyć do specjalnej firmy osobiście, jednak nie zawsze jest to możliwe. Jeśli mieszkamy z niewielkim mieście, w którym nie działa żadna firma zajmująca się odzyskiwaniem danych, będziemy musieli wysłać paczkę z dyskiem twardym. Najlepiej skorzystać z usług firmy kurierskiej. Pamiętajmy jednak, że firmy spedycyjne nie obchodzą się z każdą paczką jak z jajkiem, w związku z czym niezbędna jest odpowiednia ochrona dysku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Backup danych na dyskach NAS – jakie są zalety tego rozwiązania?

Pakując dysk twardy należy włożyć go w twarde opakowanie pamiętając o tym, że pod żadnym względem nie może się po nim luźno przemieszczać. Wszelkie luzy należy zniwelować gazetami, pianką lub gąbką. Jeśli dysk jest zalany, transport jest jeszcze większym problemem, gdyż należałoby dysk dostarczyć do firmy jak najszybciej. Paradoksalnie najlepiej nie dopuszczać do wyschnięcia dysku, gdyż woda, w szczególności słona lub z dodatkiem chemikaliów wręcz zabójczo wpływa na stan talerzy magnetycznych i powoduje korozję nośników. W takiej sytuacji na czas transporty można owinąć ręcznik wilgotnym ręcznikiem. Dysk będzie co prawda zniszczony, ale zapisane na nim dane być może uda się odzyskać.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA