REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Awaria dysku – jak przygotować dysk do naprawy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kamil Rogala
W momencie stwierdzenia utraty informacji należy natychmiast przerwać pracę komputera
W momencie stwierdzenia utraty informacji należy natychmiast przerwać pracę komputera

REKLAMA

REKLAMA

Zazwyczaj awarii dysku towarzysz panika i bezsilność. Perspektywa utraty mnóstwa ważnych danych nie jest zbyt przyjemna, ale zachowanie spokoju i konkretne działania zmaksymalizują prawdopodobieństwo odzyskania większości lub całości utraconych danych. Jak więc zachować się w przypadku awarii dysku twardego?

REKLAMA

W momencie stwierdzenia utraty informacji należy natychmiast przerwać pracę komputera. W tym celu, korzystając z komputera stacjonarnego, wyjmujemy wtyczkę z gniazdka, a korzystając z laptopa wyjmujemy baterię. Na pierwszy rzut oka działania te mogą wydawać się całkowicie błędne i niezgodne z dotychczasowymi zasadami korzystania z komputera. Prawda jest jednak po drugiej stronie i tylko radykalne działania są w stanie uchronić jak najwięcej danych.

REKLAMA

Jeśli komputer wyłączymy normalnie poprzez tradycyjne zamknięcie, system może nadpisać sektory zajmowane przez skasowane pliki. Jeśli awarii uległa pamięć zewnętrzna typu pendrive czy karta pamięci należy ją bezzwłocznie usunąć z komputera bez systemowego demontowania. Bardzo częstym błędem popełnianym w akcie desperacji jest uporczywe próbowanie odczytania czy skopiowania uszkodzonych plików. Jeśli dysk lub nośnik jest uszkodzony, takie próby niczego nie przyniosą, a jedynie podniosą ewentualny koszt usługi odzyskiwania danych w profesjonalnej firmie.

Sprawdź też: Wolna sieć WiFi w firmie – co może być przyczyną?

REKLAMA

Zamiast prób odzyskiwania plików, defragmentacji czy skanowania systemu plików warto dokładnie zanotować takie dane jak położenie plików przed awarią, sytuację, w której doszło do uszkodzenia etc. Tego typu dane mogą pomóc w odzyskaniu informacji i obniżyć koszty, odzyskiwania. Specjaliści będą wiedzieli gdzie szukać plików i jak do nich dotrzeć. Jeśli będziemy próbować odzyskiwać pliki na własną rękę, najpewniej narobimy bałaganu na uszkodzonym już dysku, przez co firma odzyskująca dane będzie miała o wiele więcej pracy.

Po awarii dysk oczywiście najlepiej dostarczyć do specjalnej firmy osobiście, jednak nie zawsze jest to możliwe. Jeśli mieszkamy z niewielkim mieście, w którym nie działa żadna firma zajmująca się odzyskiwaniem danych, będziemy musieli wysłać paczkę z dyskiem twardym. Najlepiej skorzystać z usług firmy kurierskiej. Pamiętajmy jednak, że firmy spedycyjne nie obchodzą się z każdą paczką jak z jajkiem, w związku z czym niezbędna jest odpowiednia ochrona dysku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Backup danych na dyskach NAS – jakie są zalety tego rozwiązania?

Pakując dysk twardy należy włożyć go w twarde opakowanie pamiętając o tym, że pod żadnym względem nie może się po nim luźno przemieszczać. Wszelkie luzy należy zniwelować gazetami, pianką lub gąbką. Jeśli dysk jest zalany, transport jest jeszcze większym problemem, gdyż należałoby dysk dostarczyć do firmy jak najszybciej. Paradoksalnie najlepiej nie dopuszczać do wyschnięcia dysku, gdyż woda, w szczególności słona lub z dodatkiem chemikaliów wręcz zabójczo wpływa na stan talerzy magnetycznych i powoduje korozję nośników. W takiej sytuacji na czas transporty można owinąć ręcznik wilgotnym ręcznikiem. Dysk będzie co prawda zniszczony, ale zapisane na nim dane być może uda się odzyskać.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

REKLAMA

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

REKLAMA