| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > MŚP nie dba o bezpieczeństwo sprzętu IT

MŚP nie dba o bezpieczeństwo sprzętu IT

Małe i średnie firmy w Polsce nadal nie zdają sobie sprawy z podstawowych kwestii bezpieczeństwa sprzętu IT i nie chronią wystarczająco swoich danych - wynika z badania "SPRZĘT IT W MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTWACH W POLSCE 2017" przeprowadzonego przez firmę Lenovo.

Z badania wynika, że archiwizacja danych użytkowników jest znacznie częstsza wśród większych firm zatrudniających powyżej 10 pracowników. Podobnie w przypadku ograniczenia dostępu na podstawie IP. Brak jakichkolwiek zabezpieczeń jest zdecydowanie częstszy wśród małych firm. „To powoduje, że w przypadku awarii sprzętu lub jego utraty, firma może bezpowrotnie utracić wszystkie dane” – ostrzega Łukasz Rutkowski, Workstations & Visuals 4P Manager z Lenovo.

Pogramy antywirusowe nadal są najpopularniejszym sposobem ochrony bezpieczeństwa danych i prywatności w badanych firmach – jednak zostały wskazane istotnie rzadziej niż w analogicznym badaniu przeprowadzonym w roku 2015 (61% vs 69%). Z kolei stosowanie silnych i bezpiecznych haseł deklaruje ok. połowy decydentów IT. Tylko 5% firm nie stosuje żadnych zabezpieczeń.

12% firm w żaden sposób nie zabezpiecza swojego sprzętu przed zniszczeniem.

Najpopularniejszym sposobem ochrony przed taką sytuacją są torby oraz etui. W przypadku zabezpieczenia przed kradzieżą 1/3 badanych firm nie wdrożyła żadnego rozwiązania. Najczęściej jest to monitoring sprzętu oraz dodatkowe zamki i alarmy. Częściej niż w poprzedniej edycji badania (2015r.) wymieniono software antykradzieżowy (15% vs 9%), linki zabezpieczające bez alarmu (13% vs 7%) oraz linki zabezpieczające z alarmem (11% vs 6%). Z badania wynika, że aż 49% prowadzących własną działalność gospodarczą nie zabezpiecza w jakikolwiek sposób sprzętu IT przed kradzieżą.

Sposobów na  uchronienie swojej firmy przed kradzieżą komputera i skuteczną ochronę danych jest wiele. Często jednak użytkownicy biznesowi, mający do dyspozycji takie rozwiązania, jak np. czytniki linii papilarnych czy technologię Windows Hello, zupełnie  zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa lub je lekceważą, uważając, że ich ten problem nie dotyczy. Tymczasem warto pamiętać, że hasło do systemowego konta użytkownika to żadne zabezpieczenie.  Wyniki tego badania pokazują, jak ważna jest edukacja w tym zakresie” – komentuje Łukasz Rutkowski.

O firmie Lenovo

Firma Lenovo (HKSE: 992) (ADR: LNVGY) — firma z globalnej listy Fortune 500 o obrotach sięgających 45 miliardów USD — jest liderem w dziedzinie innowacyjnych technologii dla użytkowników indywidualnych i biznesowych oraz dla dużych przedsiębiorstw. Nasza oferta bezpiecznych produktów i usług o wysokiej jakości obejmuje komputery osobiste (w tym legendarną markę Think i urządzenia YOGA działające w różnych trybach), stacje robocze, serwery, pamięć masową, inteligentne telewizory, a także produkty mobilne, takie jak smartfony (w tym marki Moto), tablety i aplikacje. Zapraszamy do dołączenia do nas w serwisie LinkedIn, obserwowania nas na Facebooku lub Twitterze (@Lenovo) oraz wizyty w witrynie internetowej www.lenovo.com.

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

MŚP nie dba o bezpieczeństwo sprzętu IT /fot. Fotolia
MŚP nie dba o bezpieczeństwo sprzętu IT /fot. Fotolia

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe AGbiuro Adam Giedrojć

Nowoczesne biuro rachunkowe z profesjonalną obsługą małych i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »