REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sprzęt biurowy i sieci

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak działa nowy standard USB 3.0?

Nowy standard USB 3.0, mimo że jest na rynku już dość długo, nadal wzbudza spore zainteresowanie. Niestety popularność nowego standardu rośnie dość powoli, dlatego też postaramy się wyjaśnić kilka pojęć związanych z USB 3.0, aby nie był on dla wszystkich taką wielką tajemnicą. Poznajmy więc zasady działania USB 3.0 oraz prędkość transferu danych.

Przejście na USB 3.0 – czy to się opłaca?

Na rynku komputery fabryczne wyposażone w kontroler USB 3.0 wciąż są rzadkością. Na szczęście bez większego wysiłku czy nakładu dużych pieniędzy możemy sami zmodernizować nasz sprzęt. Jak to zrobić i czy to jest opłacalne? Jakie korzyści przyniesie taka modernizacja?

Wybór dostawcy usług IT - poradnik

Wybór dostawcy usług IT to dla wielu małych firm decyzja, która może mieć istotny wpływ na przyszłość biznesowego przedsięwzięcia. Jak dokonać właściwego wyboru dostawcy usług IT? Przeczytaj poradę eksperta.

Przyspieszanie Firefoksa 4.0 – jak to zrobić?

Codzienna praca z przeglądarką internetową potrafi zająć mnóstwo czasu, szczególnie, jeśli nie działa ona tak, jak należy. Jeśli korzystamy z najnowszej wersji Firefoksa, możemy ją nieco przyspieszyć. Okazuje się, że potrzebujemy dłuższej chwili aby nasza przeglądarka działała o wiele sprawniej. Jak to zrobić?

REKLAMA

Jak pozbyć się brudu z firmowego komputera?

Jak już wspominaliśmy w poprzednim artykule, brud w komputerze może narobić wiele szkód, a w najlepszym przypadku jedynie spowolnić komputer. Zabrudzony komputer chodzi głośniej, jest mniej stabilny i bardzo się grzeje, co może z kolei doprowadzić do poważnej awarii. Warto zatem od czasu do czasu przeprowadzić czyszczenie komputera. Nie zajmie to długo, a komfort pracy ulegnie znacznej poprawie. Jak się do tego zabrać?

USB 3.0 – czym charakteryzuje się nowy standard?

Prawdę mówiąc, USB 3.0 jest na rynku już od jakiegoś czasu, ale jeszcze mało kto miał okazję skorzystać z dobrodziejstw jakie oferuje. A trzeba przyznać, że nowy standard to znaczący krok naprzód. Co ciekawe, przystosowanie komputera do obsługi USB 3.0 nie jest bardzo trudne i kosztowne. Poznajmy najpierw, co oferuje nowy standard?

Czyszczenie firmowego komputera – czy to jest ważne?

Komputer się grzeje, często się zawiesza, a na dodatek jest bardzo głośny i niestabilny? Być może to wina brudu, który poniewiera się w komputerze. Nie mamy tu na myśli zanieczyszczonego dysku, a kurz i brud, który dostawał się przez cały czas do wnętrza obudowy i osiadał na wentylatorach i radiatorach wewnątrz. Okazuje się, że wystarczy kilkanaście minut, aby temperatura w komputerze spadła, stabilność uległa poprawie, a kultura pracy wróciła do akceptowalnego poziomu. Czy czystość w komputerze jest ważna?

Zainfekowany nośnik – jak bezpiecznie wydobyć z niego ważne dane?

Dziś większość danych między komputerami przenosi się na płytach CD lub DVD, a jeszcze częściej na popularnych obecnie pendrive’ach. Niestety bardzo wielu użytkowników nie ma pojęcia, że na ich nośnikach zagnieździły się wirusy. Przenosząc dane z komputera na komputer w firmie przenoszą również wirusy infekując większość maszyn. Jak więc uchronić się przed taką epidemią i jak wydobyć z zainfekowanego nośnika ważne dane?

REKLAMA

Jakie słuchawki do biura i komunikatorów VoIP?

Co prawda wybór słuchawek nie jest tak trudny, jak wybór nowego procesora, ale ogrom najróżniejszych ofert w sklepach stacjonarnych i Internecie może przyprawić o niemały zawrót głowy. Podpowiadamy więc, czym kierować się przy wyborze słuchawek do biura i komunikatorów VoIP.

Jaki serwer i strona WWW dla firmy z sektora MSP?

Strona WWW jest jednym z głównych narzędzi promocji firmy w Internecie. Stanowi również podstawowe źródło informacji o przedsiębiorstwie. Dlatego też, wybór serwera, na którym będzie utrzymywana Strona WWW jest niezwykle istotny. Sama witryna musi być natomiast atrakcyjna dla odbiorców i stale aktualizowana.

Jak firmy mogą chronić dane?

Ochrona danych w firmach to dla przedsiębiorców drażliwy temat. Administrator danych jest zobowiązany nie tylko odpowiednio chronić dane, ale także usuwać je po ustaniu czasu i celu ich przetwarzania. W jaki sposób robić to najlepiej?

Jak zablokować wysyłanie danych przez system?

Nie od dziś wiadomo, że system Windows i większość zainstalowanego w nim oprogramowania, bez naszej wiedzy i zgody wysyłają do Internetu duże ilości danych. Niekiedy są to zwykłe statystyki, ale nawet one w niepowołanych rękach mogą nam przysporzyć sporo problemów. Jak więc wygląda sprawa wysyłania statystyk i danych do Internetu? Jak się przed tym obronić i czy można to wyłączyć?

Jak zablokować wysyłanie danych przez aplikacje i programy?

Na swoich dyskach twardych posiadamy mnóstwo oprogramowania: programy graficzne, odtwarzacze filmów i muzyki, komunikatory, programy pocztowe etc. Niestety mało kto jest świadomy tego, że programy te wysyłają mnóstwo danych statystycznych do sieci. Poznajmy najpopularniejsze programy posiadające taką funkcję. Czy da się to wyłączyć?

Jak skutecznie zabezpieczyć dane w profilu użytkownika?

Każdego dnia tworzymy mnóstwo danych, a w większości przypadków nawet nie jesteśmy tego świadomi. A musimy wiedzieć, że ślady swojej działalności zostawiamy nie tylko w Internecie, ale również na własnym komputerze. Jak to się dzieje i w jaki sposób to zatrzymać?

Jak skutecznie zredukować ilość prywatnych danych w komputerze?

Nie zawsze nasz komputer jest w 100% osobisty. Niekiedy korzysta z niego ktoś inny, lub nawet cała grupa osób, jeśli jest to komputer firmowy. Oczywiście możemy stworzyć swoje własne konto i myśleć, że jest ono w pełni prywatne i osobiste, ale prawda jest taka, że nie zawsze uda nam się nie odpuścić do tego, aby inni nie korzystali z naszego konta. Co więc w takiej sytuacji zrobić?

Szyfrowanie danych na zewnętrznych nośnikach – czy to jest ważne?

W firmie bardzo często zdarza się, że przenosimy ważne i poufne dane na nośnikach danych, zazwyczaj na popularnych pendrive’ach. Niestety wystarczy chwila nieuwagi, aby zgubić tak niewielkie urządzenie. Dlatego też bardzo ważne jest, aby szyfrować wszelkie dane przenoszone na nośnikach zewnętrznych. Jak to zrobić?

Pozostawianie śladów w Internecie – jak sobie z tym poradzić?

Bezpieczeństwo i zdrowy rozsądek w Internecie powinien być traktowany poważnie i z odpowiednią dawką konsekwencji. Niestety bywa tak, że niekiedy bronimy się przed pozostawieniem jakichkolwiek znaków, a za chwilę w niepewnych kwestionariuszach wpisujemy swoje poufne dane osobowe. Kiedy więc uważać i jak się obronić przed pozostawianiem aktywnych śladów w sieci?

Czy Cloud Computing nadaje sie do małej firmy?

Rozwiązania oparte na modelu SaaS (Software-as-a-Service) dostarczają oprogramowanie jako usługi. Ekspert opisuje jakie mają wady i zalety tego typu aplikacje.

Czym kierować się przy wyborze firmy świadczącej usługi hostingowe?

Dla klienta który dopiero zaczyna korzystać z usługi hostingu wybór odpowiedniego serwera może stanowić trudność. Na rynku internetowym w Polsce działa wiele firm świadczących usługi hostingowe, a oferty poszczególnych usługodawców są bardzo zróżnicowane. Najbardziej istotnym aspektem jakim warto się kierować przy wyborze serwera są możliwości związane z zarządzaniem plikami.

Jaka jest różnica pomiędzy serwerownią a centrum danych?

Wiele osób nie wie do końca, jaka jest różnica pomiędzy określeniem „serwerownia” a „centrum danych”, przez co często ostrożnie nazywają wszystko serwerownią lub obydwa określenia stosują naprzemiennie. Ekspert radzi jak rozpoznać różnice między serwerownią a centrum danych.

Jak wprowadzić modułowe centra danych do firmy?

Wiemy już jak wyglądają modułowe centra danych. Znamy ich największe zalety, ale i niektóre bolączki, które warto mieć na uwadze decydując się na to rozwiązanie. Jak więc wygląda wprowadzanie i uruchamianie modułowych centr danych? Co warto wiedzieć?

Modułowe centra danych – czy to dobre rozwiązanie dla firmy?

Modułowe centra danych cieszą się coraz większą popularnością. Przemawia za tym przede wszystkim fakt, że można je wykorzystać w każdej firmie, niezależnie od sektora czy rozmiaru. Ponadto modułowe centra danych są bardzo szybkie we wdrożeniu. Ale czy to rozwiązanie ma same plusy? Na czym to w ogóle polega?

OpenFlow – nowe możliwości czy zbędne zamieszanie?

Usprawnienie przepływu informacji i optymalizowanie ruchu sieciowego w dużej firmie to bardzo ważne zadanie. Jego poprawne wykonanie może skutkować znacznym przyrostem wydajności, a w ogólnym rozrachunku zwiększeniem przychodów w firmie. Czy OpenFlow jest dobrym rozwiązaniem?

Działanie OpenFlow – czy to dobre rozwiązanie dla firmy?

OpenFlow to nowy protokół do zarządzania ruchem, który ma zapewnić użytkownikom niespotykaną dotąd łatwość kontroli nad tym, jak działają ich sieci. Tego typu rozwiązanie w firmie z założenia ma ułatwić przepływ informacji i zarządzanie całą siecią, jednak czy tak jest w praktyce? Na czym dokładnie polega praca protokołu Open Flow?

Sprzęt, a oprogramowanie do analizowania sieci – jak to działa?

Problemy z siecią zawsze są dość ciężkie do zażegnania, ale dzięki analizatorom sieci ich eliminacja jest o wiele szybsza i skuteczniejsza. Jak działają analizatory sieci? Czy w każdych warunkach spełnią swoje zadanie?

Kłopoty z siecią – analizator receptą na problemy?

Zarządzanie siecią LAN, rozwiązywanie problemów oraz tworzenie wydajnej infrastruktury pod wymagające aplikacje a także szybki audyt bezpieczeństwa – nie są to proste zadania. Mimo to, mogą być prostsze jeśli skorzystamy z dobrego analizatora sieci. Na czym polega praca tego urządzenia?

Uwierzytelnianie komputerów w firmowej sieci – czy to się sprawdza?

Pisaliśmy już o zasadzie uwierzytelniania komputerów i użytkowników podłączających się do firmowej sieci. Pozwala to zwiększyć kontrolę w sieci, a co za tym idzie zwiększyć jej bezpieczeństwo. Przedstawimy po krótce podstawowe zasady uwierzytelniania komputerów w firmowej sieci.

Jak powinna wyglądać ochrona sieci LAN?

Firmowa sieć bardzo często narażona jest na ataki z zewnątrz. Próba kradzieży danych, podglądanie czy zwykłe szpiegowanie to norma. Aby do tego nie dopuścić należy zabezpieczyć firmową sieć. Jak to zrobić? Czy są jakieś sprawdzone sposoby?

Czy LAN może być bezpieczniejszy od sieci Wi-Fi?

Ostatnio bardzo dużo mówi się o zagrożeniach pojawiających się w sieciach Wi-Fi. W większości przypadków jest tak, że wszelkie problemy z bezpieczeństwem zrzuca się na sieci bezprzewodowe i ich „wrodzone” ryzyko. Gdyby jednak przyjrzeć się kontroli dostępu, stan bezpieczeństwa większości sieci przewodowych w polskich firmach jest wręcz opłakany. Czy jest inna możliwość poprawienia bezpieczeństwa w sieciach firmowych?

Jaką drukarkę wybrać, aby druk był tani?

Koszty funkcjonowania biuro mogą sięgać nawet 5% wszystkich wydatków firmy. W obniżeniu ich poziomu pomóc może wybór taniej w eksploatacji drukarki. Na jakie urządzenie powinien zdecydować się mały przedsiębiorca?

Który dysk będzie najbezpieczniejszy?

Zazwyczaj kupując dysk twardy nie myślimy o tym, że nasze dane w przyszłości mogą nagle zniknąć. Chcemy kupić dysk niezawodny i pewny, swego rodzaju sejf na nasze dane. Czym więc kierować się, podczas wyboru dysku, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie danych?

Dysk nowy i nieuszkodzony – jak to sprawdzić?

Kupując dysk w sklepie chcemy mieć pewność, że jest on w pełni sprawny i nowy. Niestety nie wszyscy sprzedawcy są w pełni uczciwi. Jak więc sprawdzić, czy zakupiony przez nas dysk jest w pełni sprawny oraz nowy?

Chłodzenie, łączenie i wyciszanie – pytania i odpowiedzi

Dysk twardy to jednak z najważniejszych części komputera. Oczywiście każda część jest równie ważna – bez procesora, pamięci czy karty graficznej komputer nie może działać. Jednak to z dyskiem twardym wiąże się mnóstwo wątpliwości i pytań. Czy dysk można wyciszyć? Czy trzeba go dodatkowo chłodzić i jakie dyski wybrać do macierzy RAID?

Wszystko o kupowaniu dysków twardych – awaryjność i kompatybilność

Kupując nowy dysk twardy stajemy przed dość trudnym wyborem. Na szczęście z naszym poradnikiem z pewnością wybór ten będzie łatwiejszy. Zacznijmy od początku i dowiedzmy się, jak sprawdzić awaryjność dysku, który zamierzamy kupić. Sprawdzimy również, czy nasza płyta główna obsłuży nowy dysk.

Wszystko o dyskach twardych – skróty i definicje

Wiemy już, jaką rolę spełnia obudowa dysku, do czego służą talerze i głowice dysku. Znamy również rolę systemu S.M.A.R.T. Poznajmy teraz pozostałe, równie ważne skróty i definicje, których znajomość z pewnością przyda nam się podczas kupowania nowego dysku do firmowego komputera.

Najistotniejsze pojęcia związane z dyskami – dyski, talerze, głowice

Dyski twarde, dla niektórych proste urządzenia do przechowywania danych, w rzeczywistości charakteryzują się mnóstwem najróżniejszych parametrów. Czytając krótką notkę reklamową z pewnością nie poznamy wszystkich danych, ale zagłębiając się w specyfikację techniczną odkryjemy, że dysk twardy opisany jest mnóstwem najróżniejszych parametrów. Poznajmy podstawowe definicje i skróty.

Interfejs, MTBF, czas dostępu – na co zwracać uwagę podczas wyboru dysku?

Nieznane skróty i dziwne definicje, mnóstwo cyferek, a wszystko to mało zrozumiałe i nieprzystępne. Jeśli mamy podobne odczucia czytając ulotki reklamowe dysków twardych, poznajmy najważniejsze parametry i definicje. Jeśli poznamy wszystkie tajniki, jakimi rządzi się świat dysków twardych, kupno nowego „twardziela” nie będzie problemem.

Najważniejsze cechy dysków twardych – na co zwracać uwagę podczas kupna?

Kupno dysku twardego do firmowego komputera to z pozoru czynności prosta i bezproblemowa. Wydaje się, że wystarczy iść do sklepu i poprosić dysk twardy o żądanej pojemności. Niestety (a może to dobrze?), w dzisiejszych czasach mamy ogromny wybór najróżniejszych dysków twardych o różnych pojemnościach, parametrach i zastosowaniach. Jak więc nie zgubić się w sklepie i wybrać dysk odpowiedni do naszych wymagań?

Zdalne kasowanie danych – czy to ochroni firmowe dane?

W dzisiejszych czasach informacja bywa często o wiele cenniejsza niż sprzęt, na którym jest przechowywana. Jeśli zginie laptop, na którym zapisaliśmy cenne firmowe dane z pewnością modlimy się, aby wpadł do rzeki lub pod samochód. Niestety bardzo często złodzieje potrafią skorzystać z tego, że na dysku komputera znajdują się cenne firmowe dane. Czy jest na to jakaś recepta?

Sieci społecznościowe zagrożeniem dla danych firmowych?

W dzisiejszych czasach portale społecznościowe pozwalają na kontakt ze znajomymi sprzed lat lub z rodziną, z którą nie możemy spotkać się z różnych przyczyn. To niewątpliwe zalety, jednak wśród nich można zauważyć wiele wad. Nie da się ukryć, że portale społecznościowe to również wielka skarbnica danych osobowych. Może to być również skarbnica danych firmowych, wystarczy nieumiejętne korzystanie z dobrodziejstw portali społecznościowych.

Automatyczne aktualizacje receptą na bezpieczeństwo firmowych danych?

Firmowe dane to dla wielu przedsiębiorstw sposób na przetrwanie i rozwój. Zazwyczaj zapisane w formacie elektronicznym, firmowe dane są tak samo narażone na kradzież jak stosy dokumentów czy faktur. W dzisiejszych czasach skuteczna ochrona elektronicznych zasobów firmowych jest trudna, ale jeśli zachowamy rozsądek i zastosujemy się do kilku zasad, ochrona ta będzie skuteczna.

Reset hasła i groźne sieci Wi-Fi – jak chronić firmowe dane?

Bardzo często bywa tak, że firmowe dane są warte więcej niż cała firma. Niekiedy są to dane na temat przetargów, faktury, dane na temat firmy etc. Ochrona takich danych jest niezwykle ważna, a każde zaniedbanie lub lekceważenie zagrożenia może doprowadzić do wielkich strat. Niekiedy może to być utrata ważnego kontraktu, niekiedy upadek całej firmy. Aby nie kusić losu warto odpowiednio zabezpieczyć dane w komputerach mobilnych pracowników.

Jak chronić dane pracownika w sieci mobilnej?

W nowoczesnym i dobrze działającym przedsiębiorstwie podróżujący pracownicy stanowią coraz ważniejszy, strategiczny wręcz segment. Firma dbając o swój wizerunek poza siedzibą firmy, dba również o wyposażenie takich pracowników przekazując im smartfony, laptopy, netbooki czy tablety, na których często zapisane są cenne korporacyjne dane. Niestety dane elektroniczne narażone są na kradzież w takim samym stopniu, jak dane na tradycyjnych nośnikach. W dzisiejszych czasach antywirusy czy firewalle mogą nie wystarczyć. Jak więc ochronić elektroniczne dane?

Czy warto wybrać hosting dedykowany?

Wybór usług hostingowych nie jest prosty. VPS, hosting współdzielony, czy dedykowany? Przeczytaj opinię eksperta na temat wad i zalet hostingu dedykowanego.

Jakie są wady i zalety hostingu VPS?

VPS (Virtual Private Server) to rodzaj hostingu plasujący się pomiędzy współdzielonym, a dedykowanym. Jakie są jego wady, a jakie zalety? Ekspert doradza.

Jakie są wady i zalety hostingu współdzielonego?

Stosunkowo niskie koszty, ale niebezpieczeństwo awarii i obciążeń. Czy warto decydować się na hosting wirtualny w małej firmie? Przeczytaj, co radzi ekspert.

Zasilacze i drukarki – jak zmniejszyć ich apetyt na prąd?

W dzisiejszych czasach, w dobie szalejących cen za energię elektryczną coraz poważniej patrzymy na zużycie prądu różnych sprzętów. Do niedawna, konsumpcja energii elektrycznej przez komputer czy drukarkę nie była dla nas ważna, ale wraz z rozwojem technologii i coraz większym zapotrzebowaniem na energię, zaczynamy szukać oszczędności na wielu płaszczyznach. Czy drukarka może pobierać mniej energii? Jak dobrać odpowiedni zasilacz?

Monitory i inne peryferia – jak oszczędzić energię?

Jeszcze jakiś czas temu monitory kineskopowe walczyły z kartami graficznymi o miano największego pożeracza prądu. Na szczęście sporo zmieniło wejście technologii ciekłokrystalicznej. W przypadku monitorów kineskopowych im jaśniejszy był obraz, tym więcej energii pochłaniało urządzenie. W przypadku ekranów ciekłokrystalicznych jest inaczej. Pojedyncza komórka kryształu zużywa tym więcej energii, im więcej światła zatrzymuje. W odwrotny sposób działa podświetlenie. Mamy więc do czynienia z systemem, w którym zużycie raczej zależy od maksymalnego kontrastu niż samej jasności. Co to oznacza i jak wpływa na zużycie energii?

Dysk do zastosowań profesjonalnych – jak wybrać?

Dyski do zastosowań profesjonalnych powinny charakteryzować się przede wszystkim wysokim bezpieczeństwem danych. W codziennej pracy dużo ważniejsza od wydajności jest pewność, że cenne dokumenty i dane nie zostaną bezpowrotnie utracone. Jak więc zapewnić swoim danym bezpieczeństwo? Na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Energooszczędne karty graficzne – jak skutecznie oszczędzać energię?

Jeszcze kilka lat temu topowym systemom komputerowym z wydajną, jak na ówczesne czasy kartą graficzną wystarczył zasilacz o mocy 300 W. Wtedy był to zasilacz o oszałamiającej mocy, dziś jednak niektóre komputery biurowe mają mocniejsze systemy zasilające. Obecnie karta graficzna potrzebuje tyle energii, co niegdyś cały komputer.

REKLAMA