REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sprzęt, a oprogramowanie do analizowania sieci – jak to działa?

Kamil Rogala
Analizatory sieci to w większości specjalistyczne oprogramowanie, które wspiera określone typy interfejsów sieciowych.
Analizatory sieci to w większości specjalistyczne oprogramowanie, które wspiera określone typy interfejsów sieciowych.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Problemy z siecią zawsze są dość ciężkie do zażegnania, ale dzięki analizatorom sieci ich eliminacja jest o wiele szybsza i skuteczniejsza. Jak działają analizatory sieci? Czy w każdych warunkach spełnią swoje zadanie?

Analizatory sieci to w większości specjalistyczne oprogramowanie, które wspiera określone typy interfejsów sieciowych. Jeśli tylko chcemy, bez większego problemu możemy pobrać z Internetu bezpłatne analizatory sieci i wykorzystując interfejs obsługiwany przez dane oprogramowanie, analizować ruch sieciowy w poszczególnych segmentach sieci. W wielu firmach jest stosowane takie rozwiązanie w celu monitorowania ruchu w podsieciach firmy.

REKLAMA

Wiemy już, że analizatory protokołów występują w wersjach programowych oraz sprzętowych. Oczywiście do najpopularniejszych i najczęściej stosowanych analizatorów należą wersje programowe, głównie ze względu na brak opłat za korzystanie z tego typu rozwiązań. Niestety to co jest darmowe często ma pewne ograniczenia. Tak również jest z programowymi analizatorami.

Polecamy: Przyspieszanie systemu – wymiana dużych aplikacji na mniejsze

REKLAMA

Programowe analizatory sieci mają problemy z analizą i przechwytywaniem ramek z błędami MAC. Przełączniki przeważnie odrzucają takie ramki, ponieważ taka informacja nie jest potrzebna i może prowadzić do zakłóceń w sieci. A z punktu widzenia diagnostyki informacja o błędach MAC jest już istotna, a jej odrzucanie przez analizator po prostu wypacza wynik całej analizy.

Kolejną bolączką analizatorów jest to, że w większości używają one standardowych kart sieciowych. Niestety, pracują one zgodnie z zasadami sieci Ethernet, co oznacza, że poszczególne typy pakietów takie jak CRC, błędy ramek itp. nie trafiają do oprogramowania analizatora. Analizatory w postaci sprzętowej to specjalizowane komputery, z odpowiednim oprogramowaniem oraz interfejsami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na tym nie kończą się złe strony analizatorów programowych. Otóż analizatory protokołów sieciowych w wersji programowej w nowoczesnej sieci, opartej na przełącznikach, mogą nasłuchiwać wyłącznie ruch kierowany bezpośrednio do stacji obsługującej oprogramowanie. Na szczęście znaleziono pewne rozwiązanie tego problemu. Wprowadzono do przełączników funkcję "port mirroring", dzięki czemu odpowiednia konfiguracja przełącznika pozwala wskazać porty, z których cały ruch ma być kopiowany na wybrany port. Na nim pracuje analizator protokołów.

Warto przeczytać: Click 2 SMS – co to takiego i czy to działa?

REKLAMA

Powyższy sposób jest najłatwiejszym i jednocześnie najszybszym sposobem na wykorzystanie komputera i średnio zaawansowanego przełącznika do analizy ruchu. Można również znaleźć istotne wady takiego rozwiązania: utratę czy opóźnienie ramek w razie znacznego obciążenia procesora, błędy oprogramowania przełącznika powodujące nieprzewidziane zachowania, filtrację ramek etc.

Niestety wszystkie wyżej wymienione rozwiązania nie sprawdzą się przy analizie wysoko wydajnych sieci. W tym celu należy wykorzystać zaawansowane analizatory sieci. Jeśli chcemy sprawdzać zachowania w sieci składającej się z kilku komputerów, darmowe oprogramowanie zainstalowane w komputerze może być rozwiązaniem wystarczającym, jednak należy pamiętać o tym, że nie mamy gwarancji poprawnej analizy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA