| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Kłopoty z siecią – analizator receptą na problemy?

Kłopoty z siecią – analizator receptą na problemy?

Zarządzanie siecią LAN, rozwiązywanie problemów oraz tworzenie wydajnej infrastruktury pod wymagające aplikacje a także szybki audyt bezpieczeństwa – nie są to proste zadania. Mimo to, mogą być prostsze jeśli skorzystamy z dobrego analizatora sieci. Na czym polega praca tego urządzenia?

Każdy administrator sieci niemiło wspomina chwile, w których sieć nie pracowała tak, jak powinna. Każdy narzeka, zamieszanie, mnóstwo zgłoszeń i brak jednoznacznej diagnozy. Naprawa przedłuża się, frustracja pracowników rośnie, a presja nie daje spokojnie myśleć. Rozwiązywanie problemów powinno przebiegać wtedy w trzech etapach: monitorowania, analizy oraz właściwego rozwiązania problemu. Aby zmaksymalizować wydajność warto zastosować analizatora sieci. Dzięki analizatorom sieci mamy możliwość sięgnąć możliwie najgłębiej do wnętrza sieci. Najczęściej jest to analiza warstwy fizycznej oraz protokołów sieciowych.

W jaki sposób analizator sieci może pomóc w rozwiązywaniu problemów z siecią? Doświadczony administrator zna odpowiedź na to pytanie, ale wyjaśnijmy to osobom nie zaznajomionym z tematem. Za pomocą analizatora sieci można przechwytywać i dekodować ruch sieciowy. Analizatory mogą pomóc również początkującym administratorom w zrozumieniu zasad działania protokołów internetowych oraz sieci LAN. A czym dokładniej jest analizator sieci?

Polecamy również: Koszty i utrzymanie Open Source – czy to jest w pełni darmowe?

Analizatory sieci stanowią samodzielne oprogramowanie lub oprogramowanie funkcjonujące w połączeniu ze specjalnym sprzętem. Sprzęt ten lub oprogramowanie jest w stanie przechwytywać ruch pochodzący z różnych form cyfrowej komunikacji. Analizator powinien umożliwiać dekodowanie wszystkich protokołów z różnych typów sieci wykorzystywanych w przedsiębiorstwach takich jak Ethernet, Wi-Fi, ATM etc.

Do przechwytywania przeznaczono wiele interfejsów zewnętrznych oraz różnego rodzaju sondy. Te ostatnie mogą być instalowane w różnych punktach sieci w celu weryfikacji i dekodowania sygnału. Analizator powinien charakteryzować się swoistym rozproszeniem funkcji. Co to daje? Otóż rozproszenie funkcji pozwala na analizy segmentów i agregacji ruchu różnych segmentów sieci. Zgromadzone dane są dekodowanie i analizowane zgodnie ze standardami i specyfikacjami. A w jakim celu przeprowadzane jest dekodowanie danych?

Dekodowanie danych przeprowadzane jest w celu ich przetłumaczenia. Na podstawie analizy możemy wyciągać wnioski dotyczące określonych problemów sieciowych, przy czym analiza może odbywać się nawet w czasie rzeczywistym. Warto również wspomnieć o tym, że rola analizatorów sieci jest również nieoceniona przy ocenie bezpieczeństwa sieci. 

Sprawdź też: Jaką drukarkę wybrać, aby druk był tani?

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Analizatory sieci stanowią samodzielne oprogramowanie lub oprogramowanie funkcjonujące w połączeniu ze specjalnym sprzętem.
Analizatory sieci stanowią samodzielne oprogramowanie lub oprogramowanie funkcjonujące w połączeniu ze specjalnym sprzętem.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »