reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Interfejs, MTBF, czas dostępu – na co zwracać uwagę podczas wyboru dysku?

Interfejs, MTBF, czas dostępu – na co zwracać uwagę podczas wyboru dysku?

Nieznane skróty i dziwne definicje, mnóstwo cyferek, a wszystko to mało zrozumiałe i nieprzystępne. Jeśli mamy podobne odczucia czytając ulotki reklamowe dysków twardych, poznajmy najważniejsze parametry i definicje. Jeśli poznamy wszystkie tajniki, jakimi rządzi się świat dysków twardych, kupno nowego „twardziela” nie będzie problemem.

Kolejnym parametrem, który z pewnością należy wziąć pod uwagę to interfejs. Interfejs to złącze i standard komunikacyjny dzięki którym następuje wymiana danych pomiędzy nośnikiem pamięci i podzespołami komputera (np. popularny SATA). Jeśli więc kupujemy nowe dyski, koniecznie sprawdźmy czy będą pasować do interfejsu w komputerze. Obecnie najpopularniejsze są interfejsy SATA i starsze IDE w przypadku dysków wewnętrznych.

Oczywiście najczęstszym powodem, dla którego kupujemy dysk twardy jest zwiększenie miejsca na dane. Pojemność dysków twardych podawana jest w GB (gigabajtach) i TB (terabajtach). Najczęściej, po sformatowaniu dysku w systemie odkrywamy, że dysk oferuje mniejszą pojemność niż deklaruje producent. Nie musimy się bać o stan techniczny dysku, jest to normalne. Na przykład zamiast 1 TB, pojemność dysku wynosi jedynie 940 GB.

Sprawdź również: Do pracy z własnym sprzętem – czy to bezpieczne?

W parametrach dysków twardych można również spotkać się z pojęciem ilości talerzy. Talerze to nośniki danych we wnętrzu dysku, najczęściej w ilości od 1 do 4. Dyski mające jeden talerz są mniej awaryjne, cichsze i lżejsze. Nie wszystkie strony talerza muszą być wykorzystane. Dla przykładu, jeżeli producent opracował technologię zapisu 500 GB na talerz, może produkować modele dwutalerzowe o pojemności 1 TB i 750 GB. W tym drugim wypadku konstrukcja ma jedną głowicę mniej, a jedna strona jednego talerza jest niewykorzystana.

Jeśli w danych technicznych dysku widzimy parametr określający średni czas dostępu, oznacz on ile czasu w milisekundach upływa od momentu żądania dostępu do danych, do chwili jego otrzymania. Dla tradycyjnych dysków twardych parametr ten wynosi zazwyczaj od 5 do 12 ms. Dla dysków SSD są to wartości nawet stokrotnie niższe. Prawda jest jednak taka, że przy zwykłej pracy różnica co prawda będzie odczuwalna, ale niekoniecznie warta zapłacenia kilkukrotnej wartości zwykłego dysku.

A co oznacza skrót MTBF. Skrót ten w rozwinięciu oznacza Mean Time Between Failures, czyli średni czas między awariami nośnika pamięci. Nie warto jednak obliczać, kiedy dokładnie nowy dysk ulegnie awarii, gdyż wskaźnik ten określany na podstawie badania statystycznego.

Polecamy: Zdalne kasowanie danych – czy to ochroni firmowe dane?

Jeśli wybieramy dysk zewnętrzny, warto zwrócić uwagę na interfejs komunikacyjny z PC. Może ich być dość sporo, między innymi USB, eSATA, FireWire itp. Prawda jest taka, że im ich więcej, tym bardziej uniwersalny dysk. Odbija się na tym oczywiście cena, więc jeśli jesteśmy pewni, że mnogość interfejsów jest nam zbędna, wybierzmy uboższy, ale i tańszy dysk. Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach interfejsy inne niż USB dość rzadko są wykorzystywane. Najbardziej zalecanym standardem jest obecnie USB 3.0, który jest kompatybilny wstecz ze starszą wersją 2.0.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama