Najistotniejsze pojęcia związane z dyskami – dyski, talerze, głowice
REKLAMA
REKLAMA
Zacznijmy od podstaw, czyli od obudowy. Obudowa to nie tylko rama nośna i „pudełko” na części dysku twardego, to również radiator znajdującej się wewnątrz dysku mechaniki. Obudowa jest szczelna i pod żadnym pozorem nie można jej otwierać! Zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu, nawet drobinki kurzu, bardzo szybko mogą zniszczyć powierzchnię talerzy. Jednocześnie nie można zatykać otworów wentylacyjnych dysku, gdyż jego przegrzanie może spowodować groźną awarię.
REKLAMA
Talerze i głowice to główny element dysku. Talerze to krążki wykonane z super gładkiego aluminium, lub szkła pokryte nośnikiem magnetycznym. Głowice zaś odpowiadają za odczyt i zapis danych. Warto zaznaczyć, że każda powierzchnia talerza ma własną głowice odczytującą i zapisującą dane. Głowice znajdują się ok. 200 mikrometrów nad powierzchnią talerzy, unoszone na poduszce powietrznej wytwarzanej dzięki znacznej prędkości obrotowej.
Zobacz również: Interfejs, MTBF, czas dostępu – na co zwracać uwagę podczas wyboru dysku?
Pamiętajmy, że dyski twarde są bardzo wrażliwe na wstrząsy, które mogą spowodować kolizję głowicy z talerzem i uszkodzić powierzchnię, na której przechowywane są dane.
Przejdźmy teraz do najważniejszych definicji i skrótów związanych z dyskami twardymi. Najpopularniejszym skrótem używanym w parametrach technicznych jest wszystkim dobrze znany S.M.A.R.T. Co oznacza ten skrót? W rozwinięciu to Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology, czyli system monitorowania i powiadamiania o błędach działania twardego dysku. Dzięki niemu dysk potrafi ocenić swój stan i jeśli awaria jest wysoce prawdopodobna, zaalarmować system operacyjny i użytkownika komputera, aby ten w porę dokonał kopii najważniejszych danych.
Sprawdź też: Pochmurny sprzęt – jak zmieni się hardware gdy nadejdzie chmura?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.