REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Monitory i inne peryferia – jak oszczędzić energię?

Kamil Rogala
Jeszcze jakiś czas temu monitory kineskopowe walczyły z kartami graficznymi o miano największego pożeracza prądu.
Jeszcze jakiś czas temu monitory kineskopowe walczyły z kartami graficznymi o miano największego pożeracza prądu.

REKLAMA

REKLAMA

Jeszcze jakiś czas temu monitory kineskopowe walczyły z kartami graficznymi o miano największego pożeracza prądu. Na szczęście sporo zmieniło wejście technologii ciekłokrystalicznej. W przypadku monitorów kineskopowych im jaśniejszy był obraz, tym więcej energii pochłaniało urządzenie. W przypadku ekranów ciekłokrystalicznych jest inaczej. Pojedyncza komórka kryształu zużywa tym więcej energii, im więcej światła zatrzymuje. W odwrotny sposób działa podświetlenie. Mamy więc do czynienia z systemem, w którym zużycie raczej zależy od maksymalnego kontrastu niż samej jasności. Co to oznacza i jak wpływa na zużycie energii?

Otóż w przypadku monitorów kineskopowych, korzystanie z wygaszaczy ekranu było opłacalne. W monitorach ciekłokrystalicznych wykorzystywanie niektórych wygaszaczy ekranu przynosi efekt odwrotny do zamierzonego. Sytuację poprawiło wprowadzenie oświetlenia LED w miejsce powszechnie używanych świetlówek. Zużycie prądu przez dwudziestokilkucalowy ekran spadło z ponad 100 do 20 W. W tej konkurencji przodują matryce typu TN z oświetleniem ekranu diodami LED. Ekrany IPS domagają się zwykle dwukrotnie większej porcji energii na jednostkę powierzchni.

REKLAMA

REKLAMA

Wybierając monitory do firmy lepiej zainwestować nieco więcej w nową technologię, niż oszczędzić i po roku oszczędność tę wydać na wyższy rachunek. Poza tym komfort pracy na dobrej jakości monitorze jest również wyższy, a co za tym idzie wydajność i jakość pracy lepsza.

Warto również przyjrzeć się napędom optycznym i dyskom twardym. Zaczynając od pierwszej pozycji możemy obliczyć pobór mocy pobierany przez poszczególne typy napędów. Otóż stary i wysłużony napęd CD-rom albo nagrywarka płyt CD potrzebuje do pracy około 20 W. W wypadku DVD zużycie rośnie o 5 W, a w nagrywarce DVD pobór mocy rośnie o następne 5 W.

Zobacz również: Dysk do zastosowań profesjonalnych – jak wybrać?

Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku dysków twardych. W ostatnim okresie zużycie energii przez twarde dyski niezwykle zmalało. Z jednej strony pomogło w tym coraz większe zagęszczenie zapisu, czy kolejkowanie, z drugiej - wprowadzenie na rynek nowej grupy napędów "ekologicznych". Zmniejszenie hałasu i zużycia prądu uzyskano w tych dyskach między innymi obniżając prędkość obrotową. Niestety zabieg ten spowolnił proces transferu danych, ale nie dla wszystkich jest to sprawa priorytetowa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecnie na rynku możemy znaleźć dyski o pojemności dwóch terabajtów, które do pracy potrzebują zaledwie 5 W. Znajdziemy również dyski o dużej prędkości, ale z większym apetytem na energię. Jedynie od nas zależy, czy wolimy zaoszczędzić na zużyciu prądu, czy zdecydować się na szybszy model kosztem kilku złotych doliczonych do rachunku. 

Sprawdź też: LG Swift Black P970 – nowy wyświetlacz i mniejsze zużycie energii

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA