REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pozostawianie śladów w Internecie – jak sobie z tym poradzić?

Kamil Rogala
Jeśli raz opublikowaliśmy w sieci zbyt wiele zdjęć lub informacji na swój temat, prawdopodobnie nie będziemy już w stanie tego cofnąć.
Jeśli raz opublikowaliśmy w sieci zbyt wiele zdjęć lub informacji na swój temat, prawdopodobnie nie będziemy już w stanie tego cofnąć.

REKLAMA

REKLAMA

Bezpieczeństwo i zdrowy rozsądek w Internecie powinien być traktowany poważnie i z odpowiednią dawką konsekwencji. Niestety bywa tak, że niekiedy bronimy się przed pozostawieniem jakichkolwiek znaków, a za chwilę w niepewnych kwestionariuszach wpisujemy swoje poufne dane osobowe. Kiedy więc uważać i jak się obronić przed pozostawianiem aktywnych śladów w sieci?

REKLAMA

Użytkownicy konta Google mogą co prawda korzystać z wielu bardzo przydatnych funkcji, ale po bliższych obserwacjach można dojść do nieco odmiennego wniosku. Otóż mechanizm jednej z funkcji cały czas monitoruje i składuje historię wszystkich wyszukiwani użytkownika. Niestety, jeśli ów protokół trafi w niepowołane ręce może być bardzo kłopotliwy dla użytkownika. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, aby niepowołana osoba dostała się do naszej historii i poznała nasze preferencje.

REKLAMA

Drogą dedukcji możemy dojść do wniosków, że przecież samo Google dysponuje ogromną wiedzą na nasz temat, między innymi wspomniane wcześniej dane o wyszukiwanych frazach etc. Możemy dowiedzieć się, jakiego rodzaju są to informacje oraz w razie potrzeby wykasować je. Aby uzyskać informację na temat tych danych należy udać się pod adres www.google.com/dashboard. Jeśli zaś chcemy opróżnić protokół lub całkowicie wyłączyć tę opcję, przywołujemy adres www.google.com/history, a następnie klikamy w polecenie Wstrzymaj lub Usuń elementy w lewej części okna.

Sprawdź także: Jak mylna reklama wpływa na postrzeganie serwisu przez internautę?

Bardzo groźne, o czym przypominamy na każdym kroku, są portale społecznościowe. Oczywiście administratorzy zapewniają, że robią wszystko w celu polepszenia bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych. Nie negujemy tego, ani nie zaprzeczamy, ale bezpieczeństwo naszych danych w dużej mierze zależy od nas samych i naszego rozsądku. O tym, czy czyha na nas jakieś niebezpieczeństwo decyduje w głównej mierze rodzaj oraz zakres informacji, jakie podaliśmy na swoim profilu.

REKLAMA

Jeśli raz opublikowaliśmy w sieci zbyt wiele zdjęć lub informacji na swój temat, prawdopodobnie nie będziemy już w stanie tego cofnąć. O ile uda nam się to wszystko usunąć, nie będziemy mieli pewności, że ktoś już tego nie skopiował. Kolejnym potencjalnym zagrożeniem mogą być internetowe przechowalnie danych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W sieci istnieje wiele serwisów, które oferują przestrzeń dyskową na nasze pliki. W większości przypadków pliki te dostępne są dopiero po zalogowaniu i podaniu hasła. Wyjątkiem może być dostęp dla każdego, ale dopiero gdy sami odblokujemy dany folder do dostępu publicznego. Należy uważać co i gdzie publikujemy, gdyż chwila nieuwagi wystarczy, aby np. nasze CV znalazło się na publicznym serwerze, a tego wolelibyśmy uniknąć. 

Zobacz również: Czy wybór domeny wpływa na efektywność reklamy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA