Niepożądane udostępnienia w sieci – jak to skutecznie opanować?
REKLAMA
REKLAMA
Po pierwsze i najważniejsze, powinniśmy sprawdzić wszelkie ustawienia udostępniania plików w systemie. Sytuacja ta jest szczególnie dotkliwa dla notebooków, które bardzo często podłączamy do różnych, nie zawsze w pełni zaufanych sieci. W takich przypadkach mogą pojawiać się niepożądane przez nas udostępnienia.
REKLAMA
Aby dostać się do całej listy udostępnień musimy przywołać konsolę Zarządzania komputerem. W tym celu klikamy prawym klawiszem myszki na ikonę Komputer lub Mój komputer (w zależności od posiadanego systemu Windows, ikona ta widnieje pod różnymi nazwami), a następnie wskazujemy polecenie Zarządzaj. W następnym kroku rozwijamy gałąź Narzędzia systemowe/Foldery udostępnione/Udziały.
Polecamy: Czy Cloud Computing nadaje sie do małej firmy?
REKLAMA
Podążając za powyższymi wskazówkami dotrzemy do bieżącego spisu udostępnionych plików i folderów. Udostępnienia administracyjne, oznaczone znakiem dolara możemy ominąć, a gdy uznamy jakiekolwiek udostępnienie za niepotrzebne, klikamy na nie prawym przyciskiem myszy i wskazujemy polecenie Zatrzymaj udostępnienie. Inną możliwością jest ograniczenie grona osób, które będą upoważnione do korzystania z udostępnionych folderów. Jak to zrobić?
W tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy nazwę udziału, wskazujemy polecenie Właściwości, a następnie przechodzimy na kartę Uprawnienia udziału. Po tej czynności możemy zdefiniować nowe prawa dostępu według naszych preferencji. Przede wszystkim takie wpisy jak Wszyscy lub Gość okazują się przeważnie za mało restrykcyjne i wypada je zmienić.
Można również dokonać zmian w ogólnych ustawieniach udostępniania. W systemach Windows Vista i Windows 7 mamy możliwość dokonania globalnych ustawień sieciowych. Możemy na przykład całkowicie wyłączyć udostępnianie folderów lub domyślne udostępnianie folderu publicznego. W powyższych systemach domyślne jest również udostępnianie mediów. Na szczęście możemy to wyłączyć z poziomu okna dialogowego lub w odtwarzaczy Windows Media Player. W najnowszej wersji odtwarzacza czynność tę dokonuje się w menu Biblioteka/ Udostępnianie multimediów.
Warto przeczytać: OpenFlow – nowe możliwości czy zbędne zamieszanie?
Warto również wyłączyć zdalny dostęp do systemu. W tym celu otwieramy aplet System w Panelu sterowania, a następnie przechodzimy na kartę Zdalny. Kategorycznie unikajmy ustawienia, w którym pozwolilibyśmy na zdalny dostęp do komputera użytkownikowi Gość, włączając jednocześnie to konto w aplecie Konta użytkowników Panelu sterowania. Domyślnie, konto to jest zablokowane i niech tak zostanie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.