Jak chronić dane pracownika w sieci mobilnej?
REKLAMA
REKLAMA
Po pierwsze i najważniejsze, należy szyfrować dane. To jedna z podstawowych zasad bezpieczeństwa. Należy dbać o to, by odczytanie danych nie było możliwe nawet wtedy, gdy nośnik, na którym są przechowywane firmowe dane trafi w niepowołane ręce. Większość urządzeń przeznaczonych na rynek biznesowy ma zaimplementowane mechanizmy szyfrowania danych. W niektórych przypadkach takie systemy są wprowadzane do użytku przez firmowe działy IT. Należy bezwzględnie pamiętać o tej możliwości, zabezpieczanie dostępu do informacji wyłącznie hasłem nie będzie żadną przeszkodą dla profesjonalisty.
REKLAMA
Polecamy: Jak zabezpieczyć telefon przed kradzieżą?
Kolejnym krokiem, jaki możemy postawić w kierunku ochrony danych to ustawienie w biosie hasła i kolejności uruchamiania napędów. Czemu to ma służyć? Otóż korporacyjna polityka bezpieczeństwa wymusza zwykle konieczność mocnych haseł dostępu do systemu operacyjnego podczas logowania. Prawda jest jednak taka, że procedurę tą da się z łatwością ominąć przez uruchomienie komputera z innego nośnika (USB, CD/DVD itp.). To oczywiście pozwoli na dostęp do danych przechowywanych na dysku twardym.
Sprawdź również: Jakie są wady i zalety hostingu współdzielonego?
Aby maksymalnie utrudnić życie przestępcy, można ustawić w BIOSie laptopa kolejność uruchamiania napędów np. wewnętrzny dysk twardy zawsze jako pierwszy. Po ustawieniu takiej kolejności zapisujemy konfigurację, dodatkowo zabezpieczając ją hasłem. Jeśli złodziej usiądzie do tak zabezpieczonego laptopa, aby dostać się do danych będzie musiał złamać hasło biosu bądź wymontować dysk. Jeśli już wymontuje dysk, to i tak znajdzie na nim jedynie zaszyfrowane, nieużyteczne dane, o ile oczywiście zrealizowaliśmy poprzedni punkt na temat szyfrowania danych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.