reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Full-duplex w sieciach radiowych – recepta na większe transfery?

Full-duplex w sieciach radiowych – recepta na większe transfery?

Naukowcy ze Stanford University opracowali nową technologię. Dzięki niej, przepustowość sieci radiowych, w tym sieci komórkowych i Wi-Fi, zwiększy się dwukrotnie. Jakie to ma znaczenie w przypadku firm i czy to coś pomoże?

Nie od dziś wiadomo, że w pracy liczy się wydajność. W niektórych firmach, wydajność uzależniona jest od wielu czynników technicznych, w tym od prędkości transferu danych. Doskonale wiemy, że im szybciej, tym lepiej, a górna granica prędkości, jaką chcielibyśmy osiągnąć podczas transferu danych nie istnieje.

Nowa technologia zmienia radykalnie sposób, w jaki sieci radiowe obsługują dane. W przypadku obecnie stosowanych technologii, wszelkie dane mogą być transmitowane w tym samym czasie przez ten sam kanał tylko w jednym kierunku. W rozwiązaniu zaproponowanym przez naukowców z Kalifornii, które może znaleźć zastosowanie w sieciach Wi-Fi oraz komórkowych, dane mogą być transmitowane jednocześnie w obu kierunkach oferując transfer full-duplex. Co prawda szybkość transmisji danych w jednym kierunku nie ulega zmianie, jednak możliwość wysyłania i pobierania danych na tym samym porcie bez straty prędkości to poważne udogodnienie.

Zobacz również: Po czym internauci rozpoznają przestarzałe serwisy internetowe?

Dzięki zastosowaniu specjalnych technologii eliminujących przesłuchy i zakłócenia występujące między kanałami, naukowcom udało się zbudować sieć radiową pracującą w trybie full-duplex, w której obie strony mogą się bez przeszkód komunikować, wymieniając dane czy rozmawiając. W obecnie stosowanych sieciach radiowych sygnał transmitowany przez stację jest setki tysięcy czy miliony razy większy niż odbierany sygnał. Jak to wygląda w praktyce?

Ciężko wytłumaczyć to dokładnie, dlatego też zastosujemy nieco obrazowy przykład. Podczas nadawania sygnałów stacja radiowa wręcz "krzyczy", starając się jednocześnie słuchać "szeptów". Nowa technologia musiała sobie poradzić z tym problemem, tak aby stacja mogła transmitować dane i odbierać w tym samym czasie te ledwo słyszalne "szepty".

Wynalazek został w zeszłym roku zaprezentowany na targach MobiCom 2010, gdzie zdobył nagrodę. Technologia została opatentowana i jej twórcy pracują obecnie nad produktami komercyjnymi, które powinny niedługo pojawić się na rynku. Jednak kiedy i gdzie w pierwszej kolejności nowe rozwiązania się pojawią? Na razie jest to tajemnicą, ale miejmy nadzieję, że nie będziemy musieli długo czekać na jej ujawnienie. 

Sprawdź też: Czy zmieniać istniejącą już firmową stronę internetową?

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W niektórych firmach, wydajność uzależniona jest od wielu czynników technicznych, w tym od prędkości transferu danych.
W niektórych firmach, wydajność uzależniona jest od wielu czynników technicznych, w tym od prędkości transferu danych.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama