REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Full-duplex w sieciach radiowych – recepta na większe transfery?

Kamil Rogala
W niektórych firmach, wydajność uzależniona jest od wielu czynników technicznych, w tym od prędkości transferu danych.
W niektórych firmach, wydajność uzależniona jest od wielu czynników technicznych, w tym od prędkości transferu danych.

REKLAMA

REKLAMA

Naukowcy ze Stanford University opracowali nową technologię. Dzięki niej, przepustowość sieci radiowych, w tym sieci komórkowych i Wi-Fi, zwiększy się dwukrotnie. Jakie to ma znaczenie w przypadku firm i czy to coś pomoże?

Nie od dziś wiadomo, że w pracy liczy się wydajność. W niektórych firmach, wydajność uzależniona jest od wielu czynników technicznych, w tym od prędkości transferu danych. Doskonale wiemy, że im szybciej, tym lepiej, a górna granica prędkości, jaką chcielibyśmy osiągnąć podczas transferu danych nie istnieje.

REKLAMA

Nowa technologia zmienia radykalnie sposób, w jaki sieci radiowe obsługują dane. W przypadku obecnie stosowanych technologii, wszelkie dane mogą być transmitowane w tym samym czasie przez ten sam kanał tylko w jednym kierunku. W rozwiązaniu zaproponowanym przez naukowców z Kalifornii, które może znaleźć zastosowanie w sieciach Wi-Fi oraz komórkowych, dane mogą być transmitowane jednocześnie w obu kierunkach oferując transfer full-duplex. Co prawda szybkość transmisji danych w jednym kierunku nie ulega zmianie, jednak możliwość wysyłania i pobierania danych na tym samym porcie bez straty prędkości to poważne udogodnienie.

Zobacz również: Po czym internauci rozpoznają przestarzałe serwisy internetowe?

REKLAMA

Dzięki zastosowaniu specjalnych technologii eliminujących przesłuchy i zakłócenia występujące między kanałami, naukowcom udało się zbudować sieć radiową pracującą w trybie full-duplex, w której obie strony mogą się bez przeszkód komunikować, wymieniając dane czy rozmawiając. W obecnie stosowanych sieciach radiowych sygnał transmitowany przez stację jest setki tysięcy czy miliony razy większy niż odbierany sygnał. Jak to wygląda w praktyce?

Ciężko wytłumaczyć to dokładnie, dlatego też zastosujemy nieco obrazowy przykład. Podczas nadawania sygnałów stacja radiowa wręcz "krzyczy", starając się jednocześnie słuchać "szeptów". Nowa technologia musiała sobie poradzić z tym problemem, tak aby stacja mogła transmitować dane i odbierać w tym samym czasie te ledwo słyszalne "szepty".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynalazek został w zeszłym roku zaprezentowany na targach MobiCom 2010, gdzie zdobył nagrodę. Technologia została opatentowana i jej twórcy pracują obecnie nad produktami komercyjnymi, które powinny niedługo pojawić się na rynku. Jednak kiedy i gdzie w pierwszej kolejności nowe rozwiązania się pojawią? Na razie jest to tajemnicą, ale miejmy nadzieję, że nie będziemy musieli długo czekać na jej ujawnienie. 

Sprawdź też: Czy zmieniać istniejącą już firmową stronę internetową?

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

REKLAMA

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

REKLAMA

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA