REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Full-duplex w sieciach radiowych – recepta na większe transfery?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kamil Rogala
W niektórych firmach, wydajność uzależniona jest od wielu czynników technicznych, w tym od prędkości transferu danych.
W niektórych firmach, wydajność uzależniona jest od wielu czynników technicznych, w tym od prędkości transferu danych.

REKLAMA

REKLAMA

Naukowcy ze Stanford University opracowali nową technologię. Dzięki niej, przepustowość sieci radiowych, w tym sieci komórkowych i Wi-Fi, zwiększy się dwukrotnie. Jakie to ma znaczenie w przypadku firm i czy to coś pomoże?

Nie od dziś wiadomo, że w pracy liczy się wydajność. W niektórych firmach, wydajność uzależniona jest od wielu czynników technicznych, w tym od prędkości transferu danych. Doskonale wiemy, że im szybciej, tym lepiej, a górna granica prędkości, jaką chcielibyśmy osiągnąć podczas transferu danych nie istnieje.

REKLAMA

Nowa technologia zmienia radykalnie sposób, w jaki sieci radiowe obsługują dane. W przypadku obecnie stosowanych technologii, wszelkie dane mogą być transmitowane w tym samym czasie przez ten sam kanał tylko w jednym kierunku. W rozwiązaniu zaproponowanym przez naukowców z Kalifornii, które może znaleźć zastosowanie w sieciach Wi-Fi oraz komórkowych, dane mogą być transmitowane jednocześnie w obu kierunkach oferując transfer full-duplex. Co prawda szybkość transmisji danych w jednym kierunku nie ulega zmianie, jednak możliwość wysyłania i pobierania danych na tym samym porcie bez straty prędkości to poważne udogodnienie.

Zobacz również: Po czym internauci rozpoznają przestarzałe serwisy internetowe?

REKLAMA

Dzięki zastosowaniu specjalnych technologii eliminujących przesłuchy i zakłócenia występujące między kanałami, naukowcom udało się zbudować sieć radiową pracującą w trybie full-duplex, w której obie strony mogą się bez przeszkód komunikować, wymieniając dane czy rozmawiając. W obecnie stosowanych sieciach radiowych sygnał transmitowany przez stację jest setki tysięcy czy miliony razy większy niż odbierany sygnał. Jak to wygląda w praktyce?

Ciężko wytłumaczyć to dokładnie, dlatego też zastosujemy nieco obrazowy przykład. Podczas nadawania sygnałów stacja radiowa wręcz "krzyczy", starając się jednocześnie słuchać "szeptów". Nowa technologia musiała sobie poradzić z tym problemem, tak aby stacja mogła transmitować dane i odbierać w tym samym czasie te ledwo słyszalne "szepty".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynalazek został w zeszłym roku zaprezentowany na targach MobiCom 2010, gdzie zdobył nagrodę. Technologia została opatentowana i jej twórcy pracują obecnie nad produktami komercyjnymi, które powinny niedługo pojawić się na rynku. Jednak kiedy i gdzie w pierwszej kolejności nowe rozwiązania się pojawią? Na razie jest to tajemnicą, ale miejmy nadzieję, że nie będziemy musieli długo czekać na jej ujawnienie. 

Sprawdź też: Czy zmieniać istniejącą już firmową stronę internetową?

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

REKLAMA

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

REKLAMA

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

REKLAMA