reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Reset hasła i groźne sieci Wi-Fi – jak chronić firmowe dane?

Reset hasła i groźne sieci Wi-Fi – jak chronić firmowe dane?

Bardzo często bywa tak, że firmowe dane są warte więcej niż cała firma. Niekiedy są to dane na temat przetargów, faktury, dane na temat firmy etc. Ochrona takich danych jest niezwykle ważna, a każde zaniedbanie lub lekceważenie zagrożenia może doprowadzić do wielkich strat. Niekiedy może to być utrata ważnego kontraktu, niekiedy upadek całej firmy. Aby nie kusić losu warto odpowiednio zabezpieczyć dane w komputerach mobilnych pracowników.

Pracownik, który ciągle jest w delegacji, musi pamiętać o datach spotkań czy innych ważnych sprawach często ma mętlik w głowie. Zdarza się, że zamieszanie to sprawi, że zapomni o haśle dostępu do komputera. Często stosowanym sposobem jego odzyskania jest udzielenie prawidłowej odpowiedzi na zdefiniowane niegdyś pytanie. Po prawidłowej odpowiedzi zazwyczaj wysyłana jest wiadomość elektroniczna z tymczasowym hasłem. Niestety większość prostych systemów tego typu bazuje na pytaniach typu: "Twoja pierwsza miłość", "nazwisko panieńskie matki", "miejsce zamieszkania" etc. Pomyślmy, czy w dobie wszędobylskich serwisów społecznościowych zdobycie takich informacji jest trudne? Dla kogoś, komu będzie zależało na dotarciu do poufnych danych firmy, zdobycie takich informacji nie będzie problemem.

Zobacz również: Czy warto wybrać hosting dedykowany?

Najskuteczniejszą metodą na uniknięcie takich problemów jest nieustanna edukacja pracowników i zwrócenie ich uwagi na to, jakie informacje o sobie publikują online. Nie powinny one być w jakikolwiek sposób powiązane ze sposobem ochrony danych w laptopie czy smartfonie. Ponadto warto często zmieniać hasła dostępowe i pamiętać o nich. Podobnie z pytaniami pomocniczymi – nie powinny być one banalnie proste i łatwe do wydedukowania.

Niestety nastały ciężkie czasy dla elektronicznych danych. Już sama myśl, że w globalnej sieci istnieje wiele programów służących do przechwytywania ruchu w sieciach bezprzewodowych przyprawia o wyższe ciśnienie. Wszędobylskie sniffery czy systemy do łamania prostych zabezpieczeń typu WEP to już codzienność. Dostęp do firmy powinien być możliwy wyłącznie za pomocą połączenia VPN, zaś w przypadku dostępu do poczty za pomocą przeglądarki powinien być wymuszany SSL. Zapewni to większe bezpieczeństwo danych, a cyberprzestępcy znacząco utrudni pracę.

Sprawdź też: Nokia X1-00 – telefon muzyczny z najniższej półki cenowej

Wśród mało wyedukowanych pod tym względem pracowników bardzo często popełnianym błędem jest wysyłanie ważnych dokumentów na swój prywatny adres e-mail, który zazwyczaj stoi na darmowym serwerze. Można powiedzieć, że jest to podawanie danych firmy przestępcy na srebrnej tacy. Po raz kolejny kluczem do wyeliminowania takich i innych nieodpowiedzialnych zachowań jest nieustanna i skuteczna edukacja pracowników. Niekiedy wystarczy jedno proste szkolenie, przypomnienie, aby ochronić cenne firmowe dane.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wszędobylskie sniffery czy systemy do łamania prostych zabezpieczeń typu WEP to już codzienność.
Wszędobylskie sniffery czy systemy do łamania prostych zabezpieczeń typu WEP to już codzienność.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych

OPZZ jest reprezentatywną organizacją pracowniczą w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, konsekwentnie dążącą do realizacji w Polsce fundamentalnych zasad: wolności, równości, solidaryzmu społecznego, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości społecznej, a także – pozbawionego jakichkolwiek wykluczeń – prawa do godnego życia, godnej pracy i płacy oraz godnej emerytury.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama