REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Reset hasła i groźne sieci Wi-Fi – jak chronić firmowe dane?

Kamil Rogala
Wszędobylskie sniffery czy systemy do łamania prostych zabezpieczeń typu WEP to już codzienność.
Wszędobylskie sniffery czy systemy do łamania prostych zabezpieczeń typu WEP to już codzienność.

REKLAMA

REKLAMA

Bardzo często bywa tak, że firmowe dane są warte więcej niż cała firma. Niekiedy są to dane na temat przetargów, faktury, dane na temat firmy etc. Ochrona takich danych jest niezwykle ważna, a każde zaniedbanie lub lekceważenie zagrożenia może doprowadzić do wielkich strat. Niekiedy może to być utrata ważnego kontraktu, niekiedy upadek całej firmy. Aby nie kusić losu warto odpowiednio zabezpieczyć dane w komputerach mobilnych pracowników.

Unikajmy łatwych podpowiedzi i haseł

REKLAMA

Pracownik, który ciągle jest w delegacji, musi pamiętać o datach spotkań czy innych ważnych sprawach często ma mętlik w głowie. Zdarza się, że zamieszanie to sprawi, że zapomni o haśle dostępu do komputera. Często stosowanym sposobem jego odzyskania jest udzielenie prawidłowej odpowiedzi na zdefiniowane niegdyś pytanie. Po prawidłowej odpowiedzi zazwyczaj wysyłana jest wiadomość elektroniczna z tymczasowym hasłem. Niestety większość prostych systemów tego typu bazuje na pytaniach typu: "Twoja pierwsza miłość", "nazwisko panieńskie matki", "miejsce zamieszkania" etc. Pomyślmy, czy w dobie wszędobylskich serwisów społecznościowych zdobycie takich informacji jest trudne? Dla kogoś, komu będzie zależało na dotarciu do poufnych danych firmy, zdobycie takich informacji nie będzie problemem.

Zobacz również: Czy warto wybrać hosting dedykowany?

Najskuteczniejszą metodą na uniknięcie takich problemów jest nieustanna edukacja pracowników i zwrócenie ich uwagi na to, jakie informacje o sobie publikują online. Nie powinny one być w jakikolwiek sposób powiązane ze sposobem ochrony danych w laptopie czy smartfonie. Ponadto warto często zmieniać hasła dostępowe i pamiętać o nich. Podobnie z pytaniami pomocniczymi – nie powinny być one banalnie proste i łatwe do wydedukowania.

Groźne sieci Wi-Fi

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niestety nastały ciężkie czasy dla elektronicznych danych. Już sama myśl, że w globalnej sieci istnieje wiele programów służących do przechwytywania ruchu w sieciach bezprzewodowych przyprawia o wyższe ciśnienie. Wszędobylskie sniffery czy systemy do łamania prostych zabezpieczeń typu WEP to już codzienność. Dostęp do firmy powinien być możliwy wyłącznie za pomocą połączenia VPN, zaś w przypadku dostępu do poczty za pomocą przeglądarki powinien być wymuszany SSL. Zapewni to większe bezpieczeństwo danych, a cyberprzestępcy znacząco utrudni pracę.

Sprawdź też: Nokia X1-00 – telefon muzyczny z najniższej półki cenowej

Wśród mało wyedukowanych pod tym względem pracowników bardzo często popełnianym błędem jest wysyłanie ważnych dokumentów na swój prywatny adres e-mail, który zazwyczaj stoi na darmowym serwerze. Można powiedzieć, że jest to podawanie danych firmy przestępcy na srebrnej tacy. Po raz kolejny kluczem do wyeliminowania takich i innych nieodpowiedzialnych zachowań jest nieustanna i skuteczna edukacja pracowników. Niekiedy wystarczy jedno proste szkolenie, przypomnienie, aby ochronić cenne firmowe dane.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA