Czyszczenie firmowego komputera – czy to jest ważne?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
O ile komputery domowe są od czasu do czasu czyszczone, to już komputery firmowe bardzo często od nowości są praktycznie niedotykane, a to duży błąd. Okazuje się, że większość problemów ze stabilnością komputera ma związek z zanieczyszczeniem wnętrza i problemami z chłodzeniem. Zatkany radiator na procesorze oraz wiatrak z grubą warstwą kurzu nie są w stanie odpowiednio schłodzić procesora, który przegrzewając się powoduje niestabilność lub zawieszanie się komputera. Zanieczyszczone chłodzenie może zwiększyć temperaturę procesora nawet o 20 czy 25 stopni Celsjusza, a mówimy tu tylko o procesorze.
REKLAMA
Praktycznie w każdym komputerze zainstalowane są wentylatory. Praktycznie w żadnym biurze nie działają komputery chłodzone w pełni pasywnie, czyli bez wentylatorów. W większości przypadków jednak wewnątrz firmowych maszyn znajduje się chłodzenie procesora, wiatrak chłodzący kartę graficzną oraz wentylator przy zasilaczu. Bardzo często też instalowane są wiatraki na obudowie – jeden wtłaczający zimne powietrze, drugi zaś wyciągający ogrzane powietrze na zewnątrz. Niestety wadą wentylatora na obudowie, który wtłacza zimne powietrze jest fakt, że oprócz chłodnego powiewu wciąga również kurz i brud z otoczenia obudowy.
Warto przeczytać: W jaki sposób wyróżnić się na rynku e-commerce?
REKLAMA
Gdy poziom brudu wewnątrz komputera niebezpiecznie wzrośnie, ciągnie to za sobą wiele konsekwencji. Po pierwsze maleje wydajność wentylatorów. Trzeba pamiętać, że łopatki wentylatorów są tak wyprofilowane, aby cicho i wydajnie tłoczyć powietrze np. na radiator. Spora ilość kurzu i brudu zakłóca przepływ powietrza. Wentylator staje się wtedy głośny i drastycznie mniej wydajny. W skrajnych przypadkach może dojść do zablokowania wentylatora i uszkodzenia komputera.
Jeśli wydajność wentylatorów maleje, maleje również wydajność radiatorów zamocowanych na procesorze czy karcie graficznej. Głównym zadaniem wentylatorów jest rozpraszanie ciepła, jakie gromadzi się na radiatorze, który wyciąga gorąco z chłodzonego podzespołu. Jeśli wentylator nie działa dobrze, nie jest w stanie wystarczająco ochłodzić radiator, który z kolei nie odprowadza ciepła z procesora czy karty graficznej, co może doprowadzić do przegrzania i spadku stabilności, a nawet uszkodzenia.
Kurz to nie tylko problemy z chłodzeniem. Kurz osadza się na wszystkich komponentach komputera, nie tylko w okolicy wiatraków. Ponadto lepki kurz z odrobiną wilgoci może doprowadzić do spięcia i uszkodzenia komputera. Jeśli więc chcemy, aby komputer chodził stabilnie, cicho i bez zawieszania się, nie chcemy się bać o to, że kiedyś komputer ulegnie awarii, powinniśmy regularnie czyścić komputer. To zaledwie kilka minut pracy, a spokój mamy na kilka tygodni.
Zobacz również: Jak wykorzystać treści video w promowaniu sklepu internetowego?
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA