Jak pozbyć się brudu z firmowego komputera?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jeśli chcemy wyczyścić komputer z kurzu i brudu, warto wcześniej wyposażyć się w kilka rzeczy. Przede wszystkim przyda się niewielki śrubokręt krzyżakowy, którym rozkręcimy obudowę oraz odkręcimy podzespoły we wnętrzu. Równie przydatne będzie sprężone powietrze w puszcze lub przynajmniej delikatny pędzelek do czyszczenia zabrudzeń. Po skompletowaniu niezbędnych rzeczy, warto odłączyć komputer i przenieść obudowę w ustronne miejsce, w którym nie będziemy musieli martwić się o porządek, gdyż z wnętrza może wydostać się ogromna ilość brudu.
REKLAMA
Czyszczenie komputera warto zacząć od zasilacza, gdyż w tym miejscu zawsze magazynuje się spora ilość kurzu. Rozkręcanie zasilacza nie jest konieczne, poza tym późniejszy montaż może mniej doświadczonym osobom przysporzyć trochę kłopotu. Rozwiązaniem jest przedmuchanie wnętrza sprężonym powietrzem przez wszystkie otwory obudowy zasilacza. Jeśli jednak widzimy, że łopatki wentylatora są oblepione kurzem, a sprężone powietrze nie daje sobie z tym rady, warto rozkręcić obudowę i przeczyścić wszystko pędzelkiem.
Zobacz również: Telefony z dwurdzeniowymi procesorami – czy to naprawdę jest potrzebne?
REKLAMA
Kolejnym miejscem, w które należy zajrzeć to procesor CPU i jego okolice. Niestety radiator procesora jest bardzo narażony na kurz i dość szybko go zbiera. Niestety duża warstwa kurzu skutecznie blokuje odprowadzanie ciepła przez wentylator. Aby skutecznie wyczyścić i wentylator i radiator, należy rozłączyć oba te elementy. Najlepiej odkręcić wentylator i dokładnie go wyczyścić pędzelkiem. Radiator zaś można przedmuchać sprężonym powietrzem, a następnie dokładnie wyczyścić pędzelkiem wszystkie blaszki.
Zaawansowani użytkownicy mogą pokusić się o zdjęcie radiatora z procesora i płyty głównej, a następnie po wyczyszczeniu nałożyć go ponownie nie zapominając o wymianie pasty termoprzewodzącej! Pamiętajmy przy tym, aby wyczyścić resztki starej pasty i nałożyć nową w odpowiedniej ilości. Wymieniając pastę termoprzewodzącą unikajmy zwykłych, silikonowych past. Lepiej zakupić srebrną pastę, która jest trwalsza i lepiej odprowadza ciepło z procesora.
Po wyczyszczeniu procesora warto zainteresować się kartą graficzną, szczególnie, jeśli wyposażona jest w wentylator. Karta graficzna zbiera nieco mniej kurzu niż procesor czy zasilacz, dlatego też sprężone powietrze powinno wystarczyć. Jeśli jednak brud jest na tyle duży, że powietrze nie daje sobie z nim rady, warto przeprowadzić taką samą operację jak z procesorem – zdjęcie chłodzenia i dokładne wyczyszczenie.
Niektóre płyty główne również wyposażone są w wentylatory, które warto przeczyścić. Oczywiście warto zainteresować się okolicą procesora, gdzie brud nadmuchiwany przez wentylator może zalegać pod radiatorem. Pamiętajmy, że w tych okolicach znajdują się elementy odpowiedzialne za zasilanie procesora, które również nagrzewają się do wysokich temperatur. Warto wyczyścić je z brudu aby uniknąć awarii z powodu przegrzania lub spięcia.
Sprawdź też: Jakie są największe zalety handlu internetowego?
Po kilkunastu minutach czyszczenia można przystąpić do montażu wszystkich podzespołów i zamknięcia obudowy. Aby zaoszczędzić sobie pracy na przyszłość, warto zaopatrzyć się w specjalne filtry montowane na wentylatory, które wtłaczają powietrze do wnętrza. Przy zastosowaniu tego typu filtrów wystarczy od czasu do czasu czyścić je z kurzu, a wnętrze obudowy dłużej pozostanie czyste. Po czyszczeniu komputera jego kultura pracy z pewnością wzrośnie, a temperatura podczas pracy spadnie do normalnego poziomu.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA