Czy Cloud Computing nadaje sie do małej firmy?
REKLAMA
REKLAMA
Aplikacje tego typu pozwalają przedsiębiorcy na dostęp do danych, sprawdzenie poczty e-mail, wystawienie faktury czy księgowanie dokumentów w dowolnym miejscu posiadającym dostęp do Internetu. Wystarczy do tego komputer, laptop, a wielu wypadkach po prostu telefon komórkowy.
REKLAMA
Cloud Computing jest alternatywą do tradycyjnego podejścia do IT, które opiera się na konieczności posiadania przez firmy własnej infrastruktury informatycznej oraz posiadania licencjonowanych programów, przypisanych do komputera. Stanowi to pewne ograniczenie dla firm, których nie stać na zakup specjalistycznego oprogramowania.
W modelu tym dostępne są takie aplikacje jak poczta e-mail, aplikacje księgowe, systemy sprzedaży i inne. Kosztem jaki trzeba ponieść jest opłata abonamentowa – nie ma potrzeby instalowania płatnych aktualizacji czy zakupu nowych wersji oprogramowania.
Polecamy: Jaką drukarkę wybrać do biura?
REKLAMA
Dzięki możliwości zalogowania się do systemu z dowolnego miejsca, nawet mała firma staje się konkurencyjna. Dzięki elastycznemu dostępowi do danych firmowych wszyscy pracownicy mogą wymieniać się informacjami i pracować wspólnie nad jednym projektem. Na konkurencyjność firmy wpływ ma także redukcja ponoszonych kosztów. Przyglądając się tylko procesowi wystawiania faktur i ich dystrybucji można wskazać przynajmniej kilka możliwości oszczędności wynikających z używania aplikacji w modelu SaaS.
W firmach praca z fakturami wygląda następująco: dokument jest wystawiany w programie do księgowania, następnie drukowany, potem wysyłany pocztą, a następnie u kontrahenta następuje proces odwrotny – wpisanie danych z dokumentu papierowego do komputera w celu wykonania przelewu. Generuje to nie tylko koszty, ale przede wszystkim konsumuje czas przedsiębiorcy, który mógłby zostać poświęcony na nawiązywanie nowych kontaktów handlowych czy rozwijanie firmy.
Wykorzystując nowoczesne narzędzia cały ten proces można sprowadzić do wysłania jednej wiadomości e-mail. Aplikacje takie pozwalają w łatwy i szybki sposób odbierać i zarządzać fakturami oraz monitorować koszty i płatności. Dzięki automatyzacji całego procesu wyeliminowane zostaje ręczne przepisywanie danych, co przekłada się na znaczną oszczędność czasu przedsiębiorcy, a tym samym wpływa na zwiększenie konkurencyjności firmy.
Dodatkową zaleta przechowywania danych w „chmurze” jest ich bezpieczeństwo oraz gwarancja, że w przypadku kradzieży komputera, awarii serwera czy klęski żywiołowej, nasze dane pozostaną bezpieczne.
Polecamy: Jak założyć własną firmę?
Czytaj więcej o Cloud computing
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.