REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Działanie OpenFlow – czy to dobre rozwiązanie dla firmy?

Kamil Rogala
OpenFlow jest programowalnym protokołem sieciowym, który służy do zarządzania i kierowania ruchem sieciowym między routerami i przełącznikami różnych dostawców.
OpenFlow jest programowalnym protokołem sieciowym, który służy do zarządzania i kierowania ruchem sieciowym między routerami i przełącznikami różnych dostawców.

REKLAMA

REKLAMA

OpenFlow to nowy protokół do zarządzania ruchem, który ma zapewnić użytkownikom niespotykaną dotąd łatwość kontroli nad tym, jak działają ich sieci. Tego typu rozwiązanie w firmie z założenia ma ułatwić przepływ informacji i zarządzanie całą siecią, jednak czy tak jest w praktyce? Na czym dokładnie polega praca protokołu Open Flow?

OpenFlow to protokół umożliwiający programowe definiowanie pracy sieciowej. Oznacza to, że użytkownicy mogą w pełni definiować i regulować przepływy strumieni pakietów. Ponadto istnieje możliwość określenia marszruty tych przepływów, niezależnie od powiązanego z nim sprzętu.

REKLAMA

REKLAMA

Zanim jednak przejdziemy do wyjaśniania czym w ogóle jest OpenFlow warto wspomnieć, że jest to w pełni "opensourcowy" projekt. Oznacza to, że niemal każdy ma możliwość ingerencji w kod programu, dzięki czemu istnieje możliwość personalizacji systemu. Jest to niezwykle ważne, gdyż umożliwia dostosowanie całego prijektu do konkretnych, niekiedy dość specyficznych wymagań w firmie.

Wracając do wyjaśnień na czym Open Source warto zacząć od tego, że głównym zadaniem protokołu jest umożliwienie przejęcia kontroli nad przepływem ruchu w sieci z takich miejsc infrastruktury, jak przełączniki, routery etc. Przejęty za pomocą protokołu sygnał możemy przekazać indywidualnym użytkownikom w sieci lub aplikacjom, które aktualnie potrzebują większych zasobów. Mówiąc prostym językiem, możliwość przejmowania i rozdzielania pasma sieciowego umożliwia takie dostosowanie sieci, aby zmaksymalizować jej wydajność minimalizując jednocześnie straty i marnotrawstwo zasobów.

Sprawdź również: SPAM - Polska w niechlubnej dziesiątce krajów rozsyłających najwięcej spamu

REKLAMA

Do głównych elementów protokołu Open Flow należą tabele przepływu pakietów. Są one instalowane w pamięci przełączników, kontrolera oraz protokołu OpenFlow dla kontrolera. Dzięki zastosowaniu tego składnika konwersja z przełącznikami jest sprawna i bezpieczna. W następnej kolejności Kontrolery porozumiewają się z przełącznikami za pomocą protokołu OpenFlow narzucając im odpowiednie reguły i uprawnienia. Za pomoca kontrolera możemy ustawiać najróżniejsze reguły w sieci pod kątem takich charakterystyk, jak szybkość, najmniejsza liczba punktów przejścia czy zmniejszone opóźnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do czego więc w skrócie służy Open Flow? W głównej mierze do maksymalizacji możliwości indywidualnych ustawień w sieci. Co prawda dostawcy internetu oferują odbiorcom różny zakres możliwości programowania przełączników i routerów przez użytkownika, jednak w zastosowaniach profesjonalnych i firmowych to zdecydowanie za mało. O ile możliwości ustawień podstawowych sprawdzą się w domu lub niewielkiej firmie, to już w dużym przedsiębiorstwie tak ograniczone możliwości mogą generować spore straty.

Jeśli więc w naszej firmie korzystamy z różnych sieci od różnych dostawców, a oferowane przez nich możliwości personalizacji sieci są zbyt ubogie, rozwiązaniem jest protokół OpenFlow. Rozwiązanie to pomoże nam opanować kilka sieci od różnych dostawców. Ponadto będziemy mogli przydzielać dowolne wartości sieci niemal dla każdego użytkownika czy aplikacji co pomoże nam w znacznym stopniu usprawnić całą sieć, a pośrednio także pracę w całej firmie. 

Polecamy: Coraz więcej seniorów w sieci – czas zmienić podejście do reklamy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  REKLAMA

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  REKLAMA