Działanie OpenFlow – czy to dobre rozwiązanie dla firmy?

REKLAMA
REKLAMA
OpenFlow to protokół umożliwiający programowe definiowanie pracy sieciowej. Oznacza to, że użytkownicy mogą w pełni definiować i regulować przepływy strumieni pakietów. Ponadto istnieje możliwość określenia marszruty tych przepływów, niezależnie od powiązanego z nim sprzętu.
REKLAMA
REKLAMA
Zanim jednak przejdziemy do wyjaśniania czym w ogóle jest OpenFlow warto wspomnieć, że jest to w pełni "opensourcowy" projekt. Oznacza to, że niemal każdy ma możliwość ingerencji w kod programu, dzięki czemu istnieje możliwość personalizacji systemu. Jest to niezwykle ważne, gdyż umożliwia dostosowanie całego prijektu do konkretnych, niekiedy dość specyficznych wymagań w firmie.
Wracając do wyjaśnień na czym Open Source warto zacząć od tego, że głównym zadaniem protokołu jest umożliwienie przejęcia kontroli nad przepływem ruchu w sieci z takich miejsc infrastruktury, jak przełączniki, routery etc. Przejęty za pomocą protokołu sygnał możemy przekazać indywidualnym użytkownikom w sieci lub aplikacjom, które aktualnie potrzebują większych zasobów. Mówiąc prostym językiem, możliwość przejmowania i rozdzielania pasma sieciowego umożliwia takie dostosowanie sieci, aby zmaksymalizować jej wydajność minimalizując jednocześnie straty i marnotrawstwo zasobów.
Sprawdź również: SPAM - Polska w niechlubnej dziesiątce krajów rozsyłających najwięcej spamu
REKLAMA
Do głównych elementów protokołu Open Flow należą tabele przepływu pakietów. Są one instalowane w pamięci przełączników, kontrolera oraz protokołu OpenFlow dla kontrolera. Dzięki zastosowaniu tego składnika konwersja z przełącznikami jest sprawna i bezpieczna. W następnej kolejności Kontrolery porozumiewają się z przełącznikami za pomocą protokołu OpenFlow narzucając im odpowiednie reguły i uprawnienia. Za pomoca kontrolera możemy ustawiać najróżniejsze reguły w sieci pod kątem takich charakterystyk, jak szybkość, najmniejsza liczba punktów przejścia czy zmniejszone opóźnienia.
Do czego więc w skrócie służy Open Flow? W głównej mierze do maksymalizacji możliwości indywidualnych ustawień w sieci. Co prawda dostawcy internetu oferują odbiorcom różny zakres możliwości programowania przełączników i routerów przez użytkownika, jednak w zastosowaniach profesjonalnych i firmowych to zdecydowanie za mało. O ile możliwości ustawień podstawowych sprawdzą się w domu lub niewielkiej firmie, to już w dużym przedsiębiorstwie tak ograniczone możliwości mogą generować spore straty.
Jeśli więc w naszej firmie korzystamy z różnych sieci od różnych dostawców, a oferowane przez nich możliwości personalizacji sieci są zbyt ubogie, rozwiązaniem jest protokół OpenFlow. Rozwiązanie to pomoże nam opanować kilka sieci od różnych dostawców. Ponadto będziemy mogli przydzielać dowolne wartości sieci niemal dla każdego użytkownika czy aplikacji co pomoże nam w znacznym stopniu usprawnić całą sieć, a pośrednio także pracę w całej firmie.
Polecamy: Coraz więcej seniorów w sieci – czas zmienić podejście do reklamy?
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA