REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Koszty i utrzymanie Open Source – czy to jest w pełni darmowe?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kamil Rogala
Kupując oprogramowanie komercyjne, pojawiają się zwykle dodatkowe koszty za wsparcie techniczne, aktualizacje, lub kolejne koszty za dodatkowe programy, które musimy kupić by skompletować niezbędną dla firmy całość.
Kupując oprogramowanie komercyjne, pojawiają się zwykle dodatkowe koszty za wsparcie techniczne, aktualizacje, lub kolejne koszty za dodatkowe programy, które musimy kupić by skompletować niezbędną dla firmy całość.

REKLAMA

REKLAMA

Firmy decydujące się na „przesiadkę” na oprogramowanie open source chcą nie tylko oszczędzić, ale również mieć dostęp do częstych aktualizacji i możliwości dowolnej konfiguracji oprogramowania według własnych potrzeb. Wielu sceptyków jednak twierdzi, że open source to gniazdo wielu błędów, które należy naprawić na własną rękę, a to kosztuje. Czy tak jest w rzeczywistości?

W przypadku rozwiązań komercyjnych, musimy liczyć na nieliczną grupę specjalistów zatrudnionych w firmie związanej z oprogramowaniem. W przypadku open source, najlepszą pomocą w rozwiązywania problemów technicznych jest wiedza społeczności skupionych wokół konkretnego projektu. W razie potrzeby możemy bez trudu wejść na forum związane z danym oprogramowaniem czy dołączyć do grup dyskusyjnych.

REKLAMA

Dla bardziej wymagających często istnieje też możliwość wykupienia wsparcia technicznego, podobnie jak dla pakietów komercyjnych, choć po znacznie przystępniejszych cenach. Producenci oferowanego za darmo programowania open source często zarabiają właśnie na pomocy technicznej, przykładają więc do niej większą wagę niż firmy zarabiające głównie na sprzedaży swojego oprogramowania.

Zobacz również: Jaką drukarkę wybrać, aby druk był tani?

REKLAMA

Kontynuując temat kosztów, warto zwrócić uwagę na pewną zależność. Kupując oprogramowanie komercyjne, pojawiają się zwykle dodatkowe koszty za wsparcie techniczne, aktualizacje, lub kolejne koszty za dodatkowe programy, które musimy kupić by skompletować niezbędną dla firmy całość. Ponadto kupując oprogramowanie OEM (które jest nieco tańsze) mamy spore ograniczenia. Przy zmianie komputera, dalsze używanie oprogramowania OEM będzie nielegalne, a co za tym idzie będziemy zmuszeni do ponownego zakupu.

Niekiedy za znacznie mniejszą cenę mamy większe możliwości wykorzystując oprogramowanie open source. Należy jednak pamiętać, że oprogramowanie open source jest zazwyczaj mniej znane od komercyjnych konkurentów. W przypadku oprogramowania komercyjnego, takiego jak WORD czy Excel, szkolenie może ograniczyć się do podstaw, gdyż większość pracowników może znać te programy. Jeśli w firmie zdecydujemy się na open source, będziemy musieli wydatki na szkolenie czy ewentualne dostosowanie kodu do potrzeb naszego przedsiębiorstwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy warto zdecydować się na open source? Nim podejmiemy jakąkolwiek decyzję, warto najpierw przetestować rozwiązania z otwartego źródła. To dobre rozwiązanie, gdyż nie musimy zmieniać całego oprogramowania dopóki nie przetestujemy go i nie upewnimy się, że jest właśnie tym, czego szukaliśmy. Oczywiście nie jest prawdą, że zawsze należy sięgać po open source, ale nim wydamy niemałe pieniądze, warto zobaczyć, czy nie uzyskamy czegoś równie dobrego a może nawet lepszego - nie wydając prawie nic.

Polecamy: Zarządzanie informacjami w firmie – dla ponad 70% firm to spory problem

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spokój przed burzą? Polskie firmy jeszcze trzymają kurs, ale niepewność rośnie

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce wciąż utrzymują stabilne nastroje – wyniki najnowszego badania pokazują niewielkie zmiany w inwestycjach i sprzedaży. Jednak eksperci ostrzegają: wojna celna zapoczątkowana przez Donalda Trumpa może wkrótce zachwiać fundamentami tej kruchej równowagi. Czy nadchodzi czas turbulencji dla polskiego biznesu?

Blackout w Polsce realnym zagrożeniem. „Codziennie rano będziemy sprawdzać, kiedy mamy prąd”

Czy w Polsce, podobnie jak dziś w Hiszpanii i Portugalii, może nastąpić blackout? W obliczu niedoborów mocy w systemie elektroenergetycznym, Polska stoi przed realnym zagrożeniem wielogodzinnych przerw w dostawach prądu. Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki i autor podcastu Elektryfikacja, ostrzega, że problemy mogą wystąpić przez nawet 2000 godzin w ciągu roku, co oznacza ryzyko ograniczeń dla firm i gospodarstw domowych.​

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych. Jak powinno wyglądać zatrudnienie w firmach z branży pogrzebowej? Co z nowelizacją Prawa Pogrzebowego?

REKLAMA

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

REKLAMA