REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Koszty i utrzymanie Open Source – czy to jest w pełni darmowe?

Kamil Rogala
Kupując oprogramowanie komercyjne, pojawiają się zwykle dodatkowe koszty za wsparcie techniczne, aktualizacje, lub kolejne koszty za dodatkowe programy, które musimy kupić by skompletować niezbędną dla firmy całość.
Kupując oprogramowanie komercyjne, pojawiają się zwykle dodatkowe koszty za wsparcie techniczne, aktualizacje, lub kolejne koszty za dodatkowe programy, które musimy kupić by skompletować niezbędną dla firmy całość.

REKLAMA

REKLAMA

Firmy decydujące się na „przesiadkę” na oprogramowanie open source chcą nie tylko oszczędzić, ale również mieć dostęp do częstych aktualizacji i możliwości dowolnej konfiguracji oprogramowania według własnych potrzeb. Wielu sceptyków jednak twierdzi, że open source to gniazdo wielu błędów, które należy naprawić na własną rękę, a to kosztuje. Czy tak jest w rzeczywistości?

W przypadku rozwiązań komercyjnych, musimy liczyć na nieliczną grupę specjalistów zatrudnionych w firmie związanej z oprogramowaniem. W przypadku open source, najlepszą pomocą w rozwiązywania problemów technicznych jest wiedza społeczności skupionych wokół konkretnego projektu. W razie potrzeby możemy bez trudu wejść na forum związane z danym oprogramowaniem czy dołączyć do grup dyskusyjnych.

REKLAMA

Dla bardziej wymagających często istnieje też możliwość wykupienia wsparcia technicznego, podobnie jak dla pakietów komercyjnych, choć po znacznie przystępniejszych cenach. Producenci oferowanego za darmo programowania open source często zarabiają właśnie na pomocy technicznej, przykładają więc do niej większą wagę niż firmy zarabiające głównie na sprzedaży swojego oprogramowania.

Zobacz również: Jaką drukarkę wybrać, aby druk był tani?

REKLAMA

Kontynuując temat kosztów, warto zwrócić uwagę na pewną zależność. Kupując oprogramowanie komercyjne, pojawiają się zwykle dodatkowe koszty za wsparcie techniczne, aktualizacje, lub kolejne koszty za dodatkowe programy, które musimy kupić by skompletować niezbędną dla firmy całość. Ponadto kupując oprogramowanie OEM (które jest nieco tańsze) mamy spore ograniczenia. Przy zmianie komputera, dalsze używanie oprogramowania OEM będzie nielegalne, a co za tym idzie będziemy zmuszeni do ponownego zakupu.

Niekiedy za znacznie mniejszą cenę mamy większe możliwości wykorzystując oprogramowanie open source. Należy jednak pamiętać, że oprogramowanie open source jest zazwyczaj mniej znane od komercyjnych konkurentów. W przypadku oprogramowania komercyjnego, takiego jak WORD czy Excel, szkolenie może ograniczyć się do podstaw, gdyż większość pracowników może znać te programy. Jeśli w firmie zdecydujemy się na open source, będziemy musieli wydatki na szkolenie czy ewentualne dostosowanie kodu do potrzeb naszego przedsiębiorstwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy warto zdecydować się na open source? Nim podejmiemy jakąkolwiek decyzję, warto najpierw przetestować rozwiązania z otwartego źródła. To dobre rozwiązanie, gdyż nie musimy zmieniać całego oprogramowania dopóki nie przetestujemy go i nie upewnimy się, że jest właśnie tym, czego szukaliśmy. Oczywiście nie jest prawdą, że zawsze należy sięgać po open source, ale nim wydamy niemałe pieniądze, warto zobaczyć, czy nie uzyskamy czegoś równie dobrego a może nawet lepszego - nie wydając prawie nic.

Polecamy: Zarządzanie informacjami w firmie – dla ponad 70% firm to spory problem

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    REKLAMA

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    Rolnicy i pożyczka lombardowa - zmiana przepisów ustawy

    Sejm zmienił przepisy ustawy o pożyczce lombardowej. Przepisy nakazujące stosować do rolników ustawę o konsumenckiej pożyczce lombardowej zostały uchylone.

    REKLAMA