| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Open Source w firmie – szansa czy zagrożenie?

Open Source w firmie – szansa czy zagrożenie?

Dla wielu osób open source to świetna alternatywa dla komercyjnego oprogramowania, które można stosować w domu. Ale czy open source sprawdzi się w firmie? Okazuje się, że tak, a oszczędności jakie wygeneruje pokrywają wady tego rozwiązania. Poznajmy bliżej open source i jego wpływ na firmę.

Użytkownicy komercyjnych systemów i pakietów oprogramowania często narzekają na liczne błędy, niedociągnięcia i brak poprawek w krótkich odstępach czasu. Nie da się ukryć, że oprogramowanie open source ma o wiele większe szanse na rozwój i udoskonalanie niż oprogramowanie komercyjne. Przy oprogramowaniu komercyjnym pracuje zazwyczaj sztab kilkunastu osób, które nie są w stanie sprostać oczekiwaniom miliona użytkowników. W przypadku oprogramowania open source mamy do czynienia z mnóstwem pasjonatów, którzy pracują niezależnie tworząc własne wersje oprogramowania lub dodatków do już istniejących rozwiązań.

Zobacz również: Czy LAN może być bezpieczniejszy od sieci Wi-Fi?

Warto również zauważyć, że oprogramowanie z otwartym kodem źródłowym często bardziej niż pakiety komercyjne odpowiada oczekiwaniom użytkowników, ponieważ sami (o ile tylko potrafią) mogą je wyposażyć w potrzebną im funkcjonalność. Potrzebujemy pewnej nietypowej funkcji, szukamy odpowiedniego dodatku w sieci, a jeśli nie możemy go znaleźć, sami staramy się go stworzyć. W przypadku oprogramowania komercyjnego blokują nas ograniczenia licencyjne i sprzętowe.

Reasumując, największą zaletą open source jest możliwość dostosowania istniejącego już programu do własnych potrzeb. Ponieważ jego kod jest otwarty, wystarczy go odpowiednio zmodyfikować, by dodać potrzebną nam funkcjonalność. Zlecenie prostej przeróbki odpowiadającego naszym potrzebom programu jest zwykle tańsze niż pisanie go od zera. A jaki wpływ ma zastosowanie oprogramowania open source na firmę?

Polecamy: Zarządzanie informacjami w firmie – dla ponad 70% firm to spory problem

Otóż stosowanie oprogramowania z otwartego źródła pozwala uwolnić się od wielu ograniczeń z jakimi wiąże się korzystanie z komercyjnych pakietów. Nie da się ukryć, że użytkownicy komercyjnych rozwiązań są na łasce producenta, jego wizji produktu, wymagań, priorytetów i planów czasowych. Producentowi nie śpieszy się z wypuszczaniem dodatków i usprawnień, bo przecież klient już zapłacił za dany program, więc może sobie poczekać. W przypadku programów typu open source ich użytkownicy sami podejmują decyzje, na ilu procesorach, systemach i w jaki sposób będą z nich korzystać oraz jakie dodatki i kiedy pojawią się w oprogramowaniu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »