REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Open Source w firmie – szansa czy zagrożenie?

Kamil Rogala
Stosowanie oprogramowania z otwartego źródła pozwala uwolnić się od wielu ograniczeń z jakimi wiąże się korzystanie z komercyjnych pakietów.
Stosowanie oprogramowania z otwartego źródła pozwala uwolnić się od wielu ograniczeń z jakimi wiąże się korzystanie z komercyjnych pakietów.

REKLAMA

REKLAMA

Dla wielu osób open source to świetna alternatywa dla komercyjnego oprogramowania, które można stosować w domu. Ale czy open source sprawdzi się w firmie? Okazuje się, że tak, a oszczędności jakie wygeneruje pokrywają wady tego rozwiązania. Poznajmy bliżej open source i jego wpływ na firmę.

Użytkownicy komercyjnych systemów i pakietów oprogramowania często narzekają na liczne błędy, niedociągnięcia i brak poprawek w krótkich odstępach czasu. Nie da się ukryć, że oprogramowanie open source ma o wiele większe szanse na rozwój i udoskonalanie niż oprogramowanie komercyjne. Przy oprogramowaniu komercyjnym pracuje zazwyczaj sztab kilkunastu osób, które nie są w stanie sprostać oczekiwaniom miliona użytkowników. W przypadku oprogramowania open source mamy do czynienia z mnóstwem pasjonatów, którzy pracują niezależnie tworząc własne wersje oprogramowania lub dodatków do już istniejących rozwiązań.

REKLAMA

Zobacz również: Czy LAN może być bezpieczniejszy od sieci Wi-Fi?

REKLAMA

Warto również zauważyć, że oprogramowanie z otwartym kodem źródłowym często bardziej niż pakiety komercyjne odpowiada oczekiwaniom użytkowników, ponieważ sami (o ile tylko potrafią) mogą je wyposażyć w potrzebną im funkcjonalność. Potrzebujemy pewnej nietypowej funkcji, szukamy odpowiedniego dodatku w sieci, a jeśli nie możemy go znaleźć, sami staramy się go stworzyć. W przypadku oprogramowania komercyjnego blokują nas ograniczenia licencyjne i sprzętowe.

Reasumując, największą zaletą open source jest możliwość dostosowania istniejącego już programu do własnych potrzeb. Ponieważ jego kod jest otwarty, wystarczy go odpowiednio zmodyfikować, by dodać potrzebną nam funkcjonalność. Zlecenie prostej przeróbki odpowiadającego naszym potrzebom programu jest zwykle tańsze niż pisanie go od zera. A jaki wpływ ma zastosowanie oprogramowania open source na firmę?

Polecamy: Zarządzanie informacjami w firmie – dla ponad 70% firm to spory problem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Otóż stosowanie oprogramowania z otwartego źródła pozwala uwolnić się od wielu ograniczeń z jakimi wiąże się korzystanie z komercyjnych pakietów. Nie da się ukryć, że użytkownicy komercyjnych rozwiązań są na łasce producenta, jego wizji produktu, wymagań, priorytetów i planów czasowych. Producentowi nie śpieszy się z wypuszczaniem dodatków i usprawnień, bo przecież klient już zapłacił za dany program, więc może sobie poczekać. W przypadku programów typu open source ich użytkownicy sami podejmują decyzje, na ilu procesorach, systemach i w jaki sposób będą z nich korzystać oraz jakie dodatki i kiedy pojawią się w oprogramowaniu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

REKLAMA